Nekoliko dana uoči produženog vikenda koji će voljom kalendara spojiti prvomajske i uskršnje praznike, zbirni raport iz vodećih srpskih turističkih destinacija glasi: "Ili je sve rasprodato ili će za nekoliko dana tako biti". Sve ukazuje da će planine, banje, jezera ključati od gostiju.

Mada je na Zlatiboru do sada rezervisano 75 odsto od 30.000 raspoloživih kreveta, ovdašnji turistički poslenici uopšte ne sumnaju da će za praznike, kao što je bilo i za Sretenje, sve biti krcato.

Zlatibor

Prema rečima Vladimira Živanovića, direktora Turističke organizacije "Zlatibor", ravnomerno se pune i hoteli i privatni apartmani.

"Mi smo još početkom aprila rasprodali 60 odsto kapaciteta kada je našim gostima omogućeno da kroz rane rezervacije ostvare popust u ceni od 20 odsto. Sadašnje cene su na nivou prošlogodišnjih. Cena polupansionskog smeštaja u hotelima kreće se od 35 do 80, a u luksuznijim objektima i 100 evra. Najam ležaja u privatnom smeštaju je oko 20 evra", kaže Živanović.

Svi lokaliteti, kaže on, spremni su za praznike, a najveća turistička atrakcija - zlatiborska "Gold gondola" radiće od devet ujutro.

Tara

Ne postoje precizni podaci koliki su smeštajni kapaciteti na području Nacionalnog parka Tara, ali neka je procena da se broj kreveta kreće između 5.500 i 6.000, i svi su, kaže Ranko Panić, ispred NP Tara zadužen za odnose sa javnošću, odavno rasprodati.

"Tri četvrtine, možda i više, kapaciteta su privatni apartmani čiji se najam kreće u rasponu od 30 do 50 evra zavisno od komfora. Smeštaj na Tari je skoncentrisan na Kaluđerskim barama, Sokolini, Osluši, Mitrovcu i Zaovinama, gde će se za koji dan tražiti krevet više. Za prvomajske i uskršnje praznike uvek je bila ovakva situacija", kaže on.

Zlatar

Trenutna popunjenost hotelskih kapaciteta na Zlataru koji nudi 2.400 ležaja, prenosi Radosav Vasiljević, predsednik Opštine Nova Varoš, je 65 odsto, dok su svi apartmani rezervisani.

"Zlatar je najjeftinija srpska planina i ovde jedne iste cene važe godinama. Cena polupansiona u hotelima je 2.850 dinara, punog pansiona od 3.300 do 4.500, a dok zakup apartmana košta oko 3.000 dinara",  kaže Vasiljević.

Vrnjačka banja

U Vrnjačkoj Banji smelo tvrde da će ova destinacija za predstojeće praznike potvrditi da je neprikosnoveni lider u banjskom turizmu u Srbiji.

"Banja raspolaže sa oko 20.000 kreveta, ali su pojedini objekti smanjili kapacitete zbog epidemioloških mera. Raduje da je Vrnjačka Banja popunjena već pre par dana, što je preko 15.000 gostiju", kaže Ivan Trifunović, direktor TO "Vnjačka Banja".

Praznici pokazuju, kaže on, da je srpski turizam u usponu i da se čeka relaksacija mera da bi vodeće turističke destinacije zasijale punim sjajem, a Vrnjačka Banja se sprema da krene prema tržištima preko granica Srbije koje su pre epidemijske pokazale interesovanje za banjski turizam.

Divčibare

Za predstojeće praznike Divčibare još uvek nisu rasprodate, ali s obzirom na to da je ostalo još oko 30 odsto nepopunjenih kapaciteta na vodećoj turističkoj destinaciji valjevskog kraja, a prognozirano je lepo vreme, ovdašnji hotelijeri i ugostitelji očekuju veliku posetu. Od juče, kažu hotelijeri, stiže veći broj prijava, a do sada se sa rezervacijama čekala pouzdanija vremenska prognoza.

Cene su niže tokom zimske sezone, ali ipak kreveta u apartmanima nema jeftinijeg od 10 evra po osobi. Prosečna cena vikendica je 50 evra, ali skoro 90 odsto izdavalaca ide na minimalnu rezervaciju od tri noćenja. U hotelskom smeštaju cena ima za svaki džep. Polupansionske usluge se kreću, zavisno od kvaliteta i ponude, od 2.000 do 10.000 dinara po osobi.

Tokom prazničnog vikenda i ponedeljka "Divčibare ski-rezort", koji gazduje skijalištem "Crni vrh", organizuje panoramske vožnje žičarom, a radiće avantura park i ziplajn.

Palić i Subotica

Turistička ponuda Palića i Subotice i ove godine za Prvi maj i Uskrs privukla je veliki broj turista, tako da su već sada hotelski kapaciteti popunjeni, a u privatnom smeštaju ima još malo mesta.

"Što se tiče Palića, hoteli su popunjeni, a u privatnom smeštaju još ima sigurno oko 30 odsto slobodnih mesta. Iako tradicionalni prvomajski uranak neće biti organizovan kao prethodnih godina, Palić i Subotica obiluju zanimljivim sadržajima za turiste i oni koji još nisu odlučili gde da provedu vikend, pozivamo ih", kaže Aleksandar Medaković, direktor TOS.

Cene u turističkim destinacijama na severu zemlje kreću se od 1.000 do 4.750 dinara po osobi. Ukoliko turisti žele da ostanu dve ili više noći, gotovo svi hotelijeri nude razne pogodnosti koje znatno umanjuju troškove boravka.

Za turiste u Subotici najznačajniji su obilasci građevina u stilu secesije i drugih arhitektonskih stilova zbog kojih ovaj grad važi za jedan od najlepših u ovom delu Evrope. Palić je takođe privlačan već na izgled i nosi titulu gastronomskog centra u kome se ukrštaju domaća srpska, mađarska, bunjevačka, hrvatska i druge kuhinje sveta.

Fruška gora

Fruška gora najomiljenija je destinacija za boravak u prirodi na teritoriji Vojvodine, sa više od 50 uređenih izletničkih lokacija i bezbroj skrivenih mesta za uživanje.

Ono čega na ovoj sremačkoj lepotici ipak najviše ima su vikendice, koje se većinom iznajmljuju po ceni od 20 do 40 evra, ali većina ovakvog smeštaja je za Prvi maj odavno rezervisana.

Kako kažu turistički radnici, ostalo je još nešto malo mesta po hotelima. Fruška gora poslednjih godina postala je poznata i kao planina koja nudi ekskluzivne vile sa bazenima, u kojima se dan naplaćuje i po 200 evra.

Produžena i ski-sezona

Snega po planinama u Srbiji i dalje ima, a ljubitelji skijanja imaće priliku da skijaju i tokom predstojećih praznika.

Skijanje će i za praznike biti moguće na Kopaoniku i na Staroj planini. U JP "Skijališta Srbije" potvrdili su da će sezona na ovim planinama biti produžena tokom predstojećih praznika, i to za period od 30. aprila do 4. maja. Kako su nam rekli, na Zlatiboru će raditi žičara koja vodi do Tornika, a u funkciji će biti i bob na šinama.

(MONDO/Blic Biznis)