• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obeležen Međunarodni dan nestalih

Međunarodni dan nestalih je obeležen u Beogradu i Gračanici, a članovi porodica nestalih su po ko zna koji put su zatražili da se što pre sazna sudbina njihovih najmilijih

Međunarodni dan nestalih je obeležen u Beogradu i Gračanici, a članovi porodica nestalih su po ko zna koji put su zatražili da se što pre sazna sudbina njihovih najmilijih.

Na protestu na Trgu Nikole Pašića u organizaciji Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije, Čedomir Marić je pročitao otvoreno pismo u kojem je zatraženo da Srbija, Hrvatska i BiH potpišu sporazum o razmeni relevantnih informacija i saradnji u traganju za nestalima.

"Naše pravo na istinu ne može se dalje gurati pod tepih. Krajnje je vreme da se zaustavi neizvesnost. Zato danas i sa ovog mesta u ime više hiljada porodica poručujemo: Tražimo istinu o najmilijima ma kako bolna bila", rekao je Marić na skupu na kojem su predstavnici porodica nestalih položili vence na improvozovanu spomen ploču na Trgu Nikole Pašića i minutom ćutanja odali poštu nestalima.

Prema njegovim rečima, problem nestalih ne treba da rešavaju samo porodice nego institucije sistema.

"Ovo nije samo naš porodični problem, već nacionalni I opštedruštveni. Porodice su dodatno ogorčene što se žrtvama manipuliše, a njihova tragedija koristi u dnevno-političke svrhe", rekao je Marić.

On je naveo da su porodice nestalih posebno nezadovoljne pasivnošću nadeležnih u Hrvatskoj, BiH, Srbiji, kao i UNMIK-a na Kosovu koji su obavezni da daju odgovore porodicima.

Prema njegovim rečima, sporo se ekshumiraju već locirane grobnice posebno u Hrvatskoj, proces identifikacije ekshumiranih tela traje godinama, pravosudne institucije sporo procesuiraju ratne zločine, a političari ne stvaraju ambijent u kojem bi se pitanje nestalih rešavalo isključivo kao humanitarno-pravno.

Na protestu, završenom povorkom do Skupštine Beograda, zatraženo je i da zemlje koje nemaju zakon o nestalim hitno usvoje taj propis, da udruženja porodica nestalih uredbom ili zakonom budu proglašena za udruženja od posebnog značaja, i da se formira fond za finansiranje projekata udruženja porodica nestalih.

U otvorenom pismu koje je pred oko stotinu okupljenih na Trgu Nikole Pašića pročitao Čedomir Marić, zatraženo je i da tužilaštva pokrenu istrage radi utvrđivanja odgovornosti za izmeštanje pojedinačnih i masovnih grobnica, i da osumnjičeni i svedoci daju informacije o lokacijama grobnica i okolnostima nestanka ljudi.

Takođe, zatraženo je i da se Međunarodni dan nestalih, 30. avgust, uvrsti u kalendar značajnih datuma koji se obeležavaju na državnom nivou, da vlade u regionu ratifikuju Međunarodnu konvenciju UN za
zaštitu svih lica od prisilnog nestanka, kao i međunarodna zajednica izvrši protisak na vlade u regionu koje se oglušuju na zahteve porodica nestalih.

U Gračanici se okuilo nekoliko desetina Srba , a slogan skupa je glasio “Želimo istinu.”

“Želimo istinu o našim najmilijim, kakva da je. Hoćemo istinu. To poručujemo svima kojima je dužnost da nam je kažu. Dane živimo u zabludi i neizvesnosti”, rekao je na skupu u Gračanici Milorad Trifunović, koordinator Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Srba na Kosmetu.

Okupljeni su kazali da na međunarodni dan nestalih žele još jednom da izraze negodovoanje i protest prema onima koji “neće da učine ono što treba da učine”.
Trifunović je kazao da se prema porodicama kidnapovanih i nestalih i “danas vrši zločin”.

“Tako što nadležni, a među njima je najodgovorniji Euleks, odbijaju da počnu otkopavanje i ekshumaciju na lokaciji u blizini Obilića gde su, pretpostavlja se, pokopani ostaci kidnapovanih rudara ugljenokopa Belaćevac”, naveo je Trifunović.

Trifunović je preneo da međunarodne misije odlažu otkopavanje jame, zbog nedostatka para.

“Imali su novca da podižu najmoćniju silu, rakete, avione… ali nemaju novca da otkriju jame i zločine koji su počinili njiihovi prijatelji I saveznici”, primetio je Trifunović.

Traga se za još 16.000 nestalih

Povodom Međunarodnog dana nestalih šef regionalne delegacije Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) Pol Anri Arni je saopštio da se deceniju po okončanju ratova još traga za 15.655 nestalih ocenivši da je to "preveliki broj za postizanje pomiranja na zapadnom Balkanu".

On je naveo da su u poslednjih godinu dana pronađeni posmrtni ostaci svega 1.149 ljudi, i to uglavnom u BiH, a veoma je mali broj rešenih slučajeva u vezi sa sukobima u Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji.
Istakavši da je MKCK "duboko zabrinut zbog usporavanja ovog procesa" on je pozvao vlade zemalja regiona, da ispune preuzete obaveze i "učine mnogo više" u traganju za nestalima.

Prema podacima MKCK, tokom tri oružana sukoba na prostorima bivše Jugoslavije, ukupno je prijavljen nestanak 34.372 osobe, a rasvetljena je sudbina 18.717 ljudi.

Od blizu 16.000 nerasvetljenih slučajeva, najviše je u BiH - 11.466, Hrvatskoj je još 2.300, a na KiM 1.889 nestalih.

Srpska udruženja i vladina Komisija tragaju za oko 4.000 Srba i drugih državljana Srbije, među kojima je blizu 400 srpskih vojnika i oficira bivše JNA nestalih tokom 1991/92. godine.


Kermabon: Nema izmirenja bez odgovora o nestalima

Izmirenje i potpuno obnavljanje društva ne mogu biti u potpunosti postignuti dok porodice nestalih i civilno društvo ne dobiju odgovore o nestalim licima, ocenio je danas šef Misije Evropske unije na Kosovu i Metohiji

De Kermabon je u pisanoj izjavi povodom Međunarodnog dana nestalih naveo kako je ovo dobra prilika za podizanje svesti o veoma osetljivom i bitnom pitanju i da Euleks razume tugu i nemir koje osećaju porodice nestalih.

Francuski general i diplomata je izneo da Euleksovi stručnjaci u Kancelariji za nestala lica i sudsku medicinu (KNLSM), zajedno sa kolegama sa kosmeta, intenzivno rade na pronalaženju odgovora o ovom suštinski bitnom pitanju.

"Složenost izazova koji su pred nama sprečava brzo pronalaženje rešenja. Međutim, Euleks je, otkako je postao funkcionalan, preduzeo znatne mere u cilju pronalaženja odgovora u vezi sa preostalim nestalim licima na Kosovu", kazao je de Kermabon.

Euleks je od decembra 2008, izvršion 88 terenskih operacija, 45 ekshumacija, odneo 405 uzoraka kostiju na DNK analizu, ekshumirao tela 66 pojedinaca, 61 put posetio porodice nestalih i predao posmrtne ostatke 61 preminule osobe porodicama, naveo je šef Misije EU.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image