• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Patrijarh puni 95 godina

Poglavar Srpske pravoslavne crkve danas puni 95 godina. SPC danas obeležava i Usekovanje svetog Jovana.

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Pavle danas puni 95 godina i svoj rođendan će proslaviti na Vojno medicinskoj akademiji u Beogradu, gde se gotovo dve godine nalazi na lečenju i brizi.

"Njegova svetost će, kao i do sada, svoj rođendan obeležiti skromno i molitveno", rekao je Tanjugu patrijarhov vikar, episkop hvostanski Atanasije.

Svetu arhijerejsku liturgiju u paraklisu Svetog Luke simferopoljskog i krimskog na VMA, gde je patrijarh Pavle na lečenju od 13. novembra 2007. godine, služiće, kako je najavljeno, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Četrdeset i četvrti poglavar SPC je na tronu Svetog Save 19 godina, a dužnost duhovnog poglavara i prvog među ravnima u srpskoj crkvi preuzeo je 1. decembra 1990. godine u beogradskom Sabornom hramu.

"Ja se pokoravam vašem izboru i nadam se da će Gospod pomoći Crkvi svojoj da u meni ne bude onaj koji će je uniziti", rekao je na hirotoniji novoizabrani poglavar SPC primajući patrijaraško žezlo i titule arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački, njegova svetost patrijarh srpski.

Patrijarh Pavle, o kome gotvo dve godine brine tim lekara specijalista VMA, koji redovno izveštava Sveti Sinod o zdravstvenom stanju poglavara, svakodnevno se pričešćuje, i bez naočara, kako kažu oni koji o njemu birnu, čita knjige svetih otaca.

Njegovo vreme posvećeno je molitvi, a redovne dužnosti patrijarha obavlja Sinod i najstariji član Sinoda po rukopoloženju, arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Krajem oktobra 2008. godine patrijarh Pavle je uputio pismo Saboru u kome umoljava arhijereje SPC da mu na predstojećem zasedanju zbog zdravstvenog stanja i nemoći odobri povlačnje sa trona Svetog Save.

Odluka o molbi patrijarha Pavla odložena je tada za redovno prolećno zasedanje najvišeg tela SPC koje je počelo 14. maja ove godine i na kome je doneta odluka da se patrijarh Pavle umoli da doživotno ostane poglavar Crkve.

Patrijrah Pavle je molbu uvažio, a poslove poglavara SPC, u njegovomn odsustvu, preuzeo je tada mitropolit Amflohije.

Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle (na krštenju Gojko Stojčević) rođen je 11. septembra 1914. godine u selu Kućanci u srezu Donji Miholjac u Slavoniji, od roditelja zemljoradnika.

Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, nižu gimnaziju u Tuzli (1925-1929), ispit zrelosti položio je u Šestoj muškoj gimnaziji u Beogradu, šestorazrednu bogosloviju u Sarajevu 1936.godine, a Bogoslovski fakultet u Beogradu, gde je prethodno završio dve godine Medicinskog fakulteta.

Drugi svetski rat zatekao ga je na odsluženju vojnog roka, a kao izbeglica je boravio u manastiru Sveta Trojica u Ovčaru i u Banji Koviljači od 1944. godine kao veroučitelj za decu u izbeglištvu.

Tu su mu lekari otkrili tuberkulozu i predvideli još tri meseca života.

Odatle je iz zdravstvenih razloga otišao u manastir Vujan, u selu Prislonica između Čačka i Gornjeg Milanovca, gde ostaje do 1945. godine i gde je posle čudesnog izlečenja doneo odluku da se posveti monaškom životu.

Postdiplomske studije završio je na Bogoslovskom fakultetu u Atini gde je boravio od Božića 1955. do maja 1957.godine posvetivši se proučavanju Novog Zaveta i liturgike.

Godina 1957. zabeležana je kao početak njegovog arhijerejstva - za episkopa raško-prizrenskog izabran je 29. maja, a 22. septembra ga je, u Sabornoj crkvi u Prizrenu hirotonisao tadašnji srpski patrijarh Vikentije.

Godine 2007. u Srpskoj patrijaršiji, u kapeli Svetog Simeona Mirotočivog molitveno je obeleženo pola veka arhijerejske službe patrijarha Pavla i njegovog života po Jevandljeju između Eparhije raško-prizrenske i trona Svetog Save u Srpskoj patrijaršiji.

Patrijarh Pavle, koji se celog života bavi naučnim radom,objavio je veliki broj knjiga među kojima je trotomno izdanje "Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere", objavljeno 1998.godine.

Poznate su i zbirke patrijarhovih beseda "Život po Jevanđelju" i "Molitve i Molbe" koje su objavljivane i kao dopunjena izdanja.

Poglavar SPC je dugo bio predsednik komisije Svetog Sinoda za prevod Svetog Pisma Novog Zaveta kojeg je crkva zvanično odobrila i objavila 1984. godine.

Ispravljeno izdanje tog prevoda objavljeno je 1990. godine po blagoslovu patrijarha Pavla.

Usekovanje svetog Jovana

Srpska pravoslavna crkva danas obeležava i praznik Usekovanije glave svetog Jovana Krstitelja, uspomenu na dan pogubljenja svetitelja, poslednjeg proroka Starog i prvog proroka Novog zaveta.

Sveti Jovan, savremenik Isusa Hrista, prvi je najavio dolazak Spasitelja ljudskog roda i krstio ga na reci Jordanu pa je u pravoslavnom hrišćanstvu poznat kao preteča i Krstitelj.

Prema jevanđelskim zapisima, sveti Jovan je javno osuđivao razvrat rimskog društva i, braneći javni moral, nije štedeo ni judejskog cara Iroda koji je svom bratu preoteo ženu Irodijadu i s njom se provodio u bludu i razvratu.

Sveti Jovan je pogubljen na nagovor Irodijadine kćeri Salome koja je, kako kaže predanje, svojom zavodljivom igrom sa "sedam velova" uspela da izmami carsko obećanje.

Po nalogu Irodovom, sveti Jovan je posečen, a njegovu glavu je Saloma na tanjiru donela carici Irodijadi.

Na ikonama posvećenim ovom prazniku, sveti Jovan se slika sa odsečenom glavom u desnoj ruci, koja je simbol njegove mučeničke smrti.

SPC posvećuje tri dana u godini ovom svetitelju i praznuje, pored ovog pomena, Sabor svetog Jovana Krstitelja (20. januar) i Rođenje svetog Jovana (7. jul).

Sveti Jovan spada među najpoštovanije svetitelje i primer je čvrste volje, pravičnosti i poštenja.

U srpskom narodu postoji običaj bratimljenja - "po Bogu i svetom Jovanu".

Među beogradskim crkvama ovom prazniku je posvećena crkva na Centralnom groblju koja će obeležiti praznik svog zaštitnika.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image