• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U pritvoru završila četvorica ultradesničara

Policija je privela 37 osoba zbog kršenja zabrane okupljanja na javnim mestima, a četvorici je određen zatvor do 30 dana, izjavio je direktor policije Milorad Veljović. Dačić:Izbegnuto krvoproliće

Policija je privela 37 osoba zbog kršenja zabrane okupljanja na javnim mestima, a četvorici je određen zatvor do 30 dana, izjavio je direktor policije Milorad Veljović. Ivica Dačić: Izbegnuto krvoproliće.

Procesuirano je 35 osoba koje su u nedelju privedene zbog zabrane javnog okupljanja, protiv petoro podnete su krivične prijave, a ostali će odgovarati prekršajno, rekao je Veljović agenciji Beta.

Veljović je dodao da je među četvoricom kojima je određena zatvorska kazna i jedan od vođa pokreta "1389" Miloš Vacić.

On je rekao da će policija pojačati prisustvo na ulicama Beograda tokom dočeka košarkaške reprezentacije Srbije u 18 sati ispred Skupštine grada Beograda.

"Ne očekujemo sukobe, ali je prisustvo policije pojačano da ne dođe do narušavanja javnog reda i mira i zbog događaja u poslednje vreme. Nećemo dozvoliti nasilje na ulicama", rekao je Veljović.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je izrazio očekivanje i da će doček košarkaša ispred Skupštine grada okupiti veliku većinu "normalnih" ljudi i da će policija ukloniti manjinske ekstremističke grupe ako se pojave na dočeku.

Đilas je istakao i da velika većina Beograđana rado dočekuje goste, ali da se ne sme dozvoliti da manjina od 0,1 odsto čini Beograd nebezbednim gradom.

On je ocenio da je država proteklih dana pokazala jasnu rešenost da se definitivno obračuna sa svim ekstremističkim grupama i izrazio očekivanje da će svi koji ugrožavaju bezbednost Beograđana biti najstrože kažnjeni.



Đilas je na konferenciji za novinare pozdravio privođenje pripadnika tih grupa, kao i to što su neki već osuđeni prekršajno, a protiv nekolicine podnete i krivične prijave.

"Mislim da je to pravi način kako se treba boriti protiv takvih pojava u našem društvu", rekao je gradonačelnik ističući da očekuje da se takve akcije nastave, da se zabrane organizacije koje pozivaju na nasilje, i da se najstrože kazne svi koji krše zakon i čine život u Beogradu nebezbednim.



"Da se na tome radilo istim intenzitetom pre nekoliko godina, mi ne bismo imali ove slučajeve koji se sad dešavaju, ali bolje ikad nego nikad", naglasio je Đilas.

S tim u vezi ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je izjavio da je "odlaganjem" Povorke ponosa izbegnuto krvoproliće na ulicama Beograda jer je policija imala saznanja da protivnici parade spremaju žestoke napade na učesnike skupa i policiju.

Dačić je za "Press" rekao da su podaci kojima policija raspolaže alarmantni i da bi na jednog učesnik Parade ponosa bilo najmanje deset potencijalnih napadača.

Dodao je da su oni koji su spremali incidente bili opremljeni pirotehnikom.

"Napadači su planirali da učesnike povorke prate pre i posle skupa, čak smo imali podatke da su oni hteli da zapale autobuse u kojima bi učesnici parade bili prevoženi", dodao je Dačić.

"Ljudski život su ispred ljudskih prava. Kakva je to parada promocija i prava ako bi možda u Beopgradu bilo i deset mrtvih", kazao je Dačić.

Fotogaleriju jučerašnje akcije hapšenja ultradesničara pogledajte OVDE.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić međutim, smatra da bi bilo mnogo bolje da je Povorka ponosa održana, čak i na nekoj drugoj lokaciji izvan centra grada.

Čiplić je, gostujući u "Utisku nedelje" na TV B92, rekao da je za čitav događaj, za aktiviste, ali i za promociju slobode, bilo bitno da se skup održi ispred Palate Srbija.

"Moj lični stav je bio da je daleko bolje održati 'Povorku ponosa' i pokazati da su grupe koje su protiv skupa gubitnici", kazao je ministar.

Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen je kazao da Tužilaštvo razmatra podnošenje krivičnih prijava protiv onih koji su proteklih dana pretili učesnicima "Povorke ponosa".

Ocenivši da svako ima pravo da ispoljava svoje stavove, on je kazao da je jednostavnije i sugurnije bilo organizovati skup na Ušću, jer grupe koje propagiraju nasillje "uopšte nisu naivne".

Dešavanja oko "Povorke ponosa" olakšala su državi korak u obračunu sa raznoraznim grupacijama, naveo je Homen.

Dragana Vučković iz organizacionog odbora "Povorke ponosa" rekla je da predloženo izmeštanje lokacije skupa ne bi ni bio "Povorka ponosa", već nekakav protest druge vrste, koji ne bi poručio da u Srbiji postoji manjina.

Vučkovićeva je kazala da je neodržavanjem "Povorke ponosa" država pokazala da ne može da garantuje u centru Beograda bezbednost skupu, u kome bi učestvovalo od 300 do 500 ljudi.

Incijativa za zabranu desničarskih grupa

Ministarstvo pravde će, u saradnji sa Republičkim javnim tužilaštvom, pokrenuti inicijativu da se zabrane sve grupe koje propagiraju nasilje i koje se u svom delovanju služe nasilnim sredstvima, izjavio je danas državni sekretar tog Ministarstva Slobodan Homen.

Republički javni tužilac Slobodan Radovanović izjavio je danas da će narednih dana predložiti zabranu delovanja organizacija koje propagiraju nasilje i koje se u svom delovanju služe nasilnim sredstvima.

"Kada prikupimo sve što nam je potrebno od materijala i dokumentacije, narednih dana, zatražićemo da se zabrani delovanje organizacija za koje se utvrdi da u najvećoj meri učestvuju u izgredima", rekao je Radovanović Tanjugu.

On nije precizirao o kojim je organizacijamA reč, napomenuvši da su neke od njih pominjane u javnosti i da su to one organizacije "koje u najvećoj meri učestvuju u izgredima".

Slobodan Homen je podsetio da je Ministarstvo u saradnji sa tužilastvom već pokrenulo incijativu za zabranu organizacije “Nacionalni stroj”, koja se nalazi pred Ustavnim sudom, Homen je istakao da je u svakom demokratskom društvu nedopustivo da se toleriše bilo kakva vrsta nasillja nad građanima, bilo da su u pitanju domaći ili strani državljani.

On je napomenuo da se zabranom delovanja pojedih grupa može postići samo delimični rezultat, a da se za uspešno rešenje tog problema mora angažovati i društvo i država.

"Zabranom delovanja pojedih grupa može se postići samo delimični rezultat, jer je ovo problem celog društva, koji zahteva da se tim pojavama, kako bismo ih iskorenili, bavimo svi - porodica, obrazovni sistem, civilno društvo, mediji", kazao je Homen.

Državni sekretar Ministarstva pravde je dodao da država i pored pomaka koji su postignuti, u budućnosti više pažnje mora posveti mladima.

Homen je izrazio uverenje da će promene Krivičnog zakonika, koje su nedavno usvojene i kojima se kaznena politilka pooštrava, doprineti da se nasilje u Srbiji svede na najmanju moguću meru.

"Kaznena poliitika ima veoma važnu dimenziju prevencije jer, ukoliko neki pripadnik ultardesničarske organizacije ili grupe navijača za nasilje bude dobio odgovarajuću kaznu, to bi bila najbolja poruka svima da nasilje neće biti tolerisano", zaključio je Homen.

(agencje/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image