Nevreme je u subotu protutnjalo kroz Ivanjicu, Arilje, Studenicu, Blace, Leskovac i Čačak. U nekim krajevima padao je grad veličine jajeta. Ekstremne prilike je, ističe meteorolog Nedeljko Todorović, nemoguće predvideti.
"Početkom juna nismo mogli da znamo unapred ovaj talas vrućine", kaže Todorović.
Kada je reč o prognozi za naredni period, Todorović ukazuje da će do kraja juna biti još jedan pik toplotnog talasa. Maksimalna temperatura biće za stepen ili dva niža nego tokom prethodnog talasa, kada je išla i do 39, 40 stepeni.
"U julu će biti blago osveženje, ne mnogo, biće dana i ispod 30 stepeni, ali biće i veća verovatnoća za pljuskove i nepogode", objašnjava meteorolog. Prema njegovim rečima, tokom leta će biti još jedna ili dve epizode ekstremno toplog vremena, sa temperaturama iznad 35 stepeni.
Meteorolog Todorović kaže da bi već trebalo da se naviknemo na ovakvo vreme, jer je poznato, kaže, da u ovo vreme ima nepogoda. Ekipe za procenu štete su na terenu.
"Prognoza za naredne dane može da nagovesti da će biti takvih pojava, ali sam trenutak nastanka ne znamo, ne znamo na kojoj će lokaciji da se dogodi. Kada se radarski uoči, može da se napravi putanja kretanja, ali ne može mnogo unapred", napominje Todorović.
Kako Todorović navodi, pitanje je samo da li će biti češće ili ređe. On ukazuje na to da je početak sezone nepogoda ove godine, u maju i junu, imao manje nepogoda nego prethodnih godina.
"Prošle godine bilo je i bujičnih poplava kao nepogoda, to je naša priroda i karakteristika naše klime", navodi meteorolog. Objašnjava da se gradonosni oblaci stvaraju u svega nekoliko minuta, za pet do deset.
Ovako je juče bilo u Ivanjici:
Nebojša Milosavljević, direktor Uprave za zaštitu bilja, kaže da je tužno gledati slike nevremena, kada nevreme za nekoliko minuta uništi trud i muku poljoprivrednika.
A ovako je prethodnih dana bilo u Čačku:
Navodi da su ekipe za procenu štete na terenu, a Ministarstvo će, kaže, gledati kako da pomogne. Prema njegovim rečima, iako Ministarstvo pomaže poljoprivrednicima da se zaštite od nepogoda, "protiv vremena se ne može".
Među merama jesu i instalirane automatske lansirne stanice koje smanjuju štetu od gradonosnih oblaka, kao i pomoć pri osiguranju useva. Milosavljević naglašava da ovi uslovi utiču na biologiju biljaka. Dolazi do ubrzanog sazrevanja, kraćeg perioda vegetacije, što može da umanji prinose i utiče na kvalitet proizvoda.
Navodi da se ekstremne vremenske prilike ponavljaju godinama unazad, ali da i dalje malo poljoprivrednika osigurava svoja useve.
Prema njegovim rečima, prošle godine je isplaćeno oko 29.000 zahteva za subvencije u vezi sa osiguranjem, odnosno oko milijardu i 250.000.000 dinara. Smatra da šteta na usevima i vremenske nepogode neće preterano uticati na cene poljoprivrednih proizvoda.
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!