• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skup" Odgovor građana na nasilje" zabranjen

Organizatorima skupa "Odgovor građana na nasilje" koji je najavljen za petak, saopšteno da da policija neće odobriti održavanje skupa u Pionirskom parku

Organizacioni odbor skupa "Odgovor građana na nasilje" saopštio je danas da je načelnik policijske stanice Stari Grad, Željko Perošević, usmeno saopštio organizatorima da policija neće odobriti održavanje skupa u Pionirskom parku, u petak 2. oktobra u 16 časova.

Umesto obrazloženja, od policije je dobijen odgovor da koju god dokumentaciju doneli skup svakako neće biti dozvoljen, stoji u saopštenju, uz napomenu da je organizatorima ponuđeno da skup održe na Ušću.

Prema saopštenju, načelnik je pozvao organizatore da se za dozvolu obrate višim instancama, a pogotovo gradonačelniku Draganu Đilasu, jer je "grad njegov".

Organizacioni odbor skupa "Odgovor građana na nasilje", uprkos tome, poziva građane da se pojave na skupu u petak, 2. oktobra u 16 časova u Pionirskom parku i time pokažu da ne pristaju na partijsku državu i uskraćivanje svojih ustavnih prava.

Dan ranije će se održati mirna protestna šetnja građana koji se protive nasilnom ponašanju u organizaciji nevladinih organizacija, uz podršku omladine LDP, DS i SDU.

Organizatori skupa koji je najavljen za petak obaveštavaju javnost da neće pristati na selektivnu primenu zakona i da će skup u svakom slučaju biti održan, navodi se u saopštenju.

Organizatori podsećaju javnost da se skupovi političkih stranaka održavaju na svim mestima u gradu i da se u tim slučajevima ne primenjuju zakonske odredbe, dok se građanski skupovi ili skupovi za zaštitu ljudskih i manjinskih prava zabranjuju.

Predsednik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je neprihvatljivom odluku policije da ne dozvoli održavanje skupa dela nevladinih organizacija u petak i saopštio da će na njemu učestvovati, uprkos najavljenoj zabrani.

"Beograd mora biti grad u kojem je moguće organizovati svaki miran skup, a naročito one koji se održavaju u cilju promocije društveno prihvatljivih i poželjnih vrednosti kakve su borba za mir, toleranciju i nenasilje", istakao je Jovanović u pisanoj izjavi.

Organizatori najavljuju da će na skupu govoriti Branko Cvejić, Ružica Đinđić, Voja Brajović, Gorčin Stojanović, Srđan Dragojević, Želimir Žilnik, Lena Bogdanović, Jelena Đokić, Tanja Vojtehovski, Kokan Mladenović, Srbijanka Turajlić i Ivan Tasovac.

Organizacioni odbor će, povodom zabrane skupa, sutra održati vanrednu konferenciju za novinare u Medija centru.

Kao organizatori skupa, saopštenje potpisuju nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava, Civil Rights Defenders, Linet i Centar za kulturnu dekontaminaciju.


NVO za usvajanje Deklaracije protiv nasilja

Država treba da preuzme odgovornost za sve učestalije nasilje na ulicama Srbije i krivično goni sve koji u tom nasilju učestvuju, poručili su danas predstavnici više nevladinih organizacija sa tribine "Odgovor civilnog sektora na nasilje".

Tribina u beogradskom Kulturnom centru za dekontaminaciju organizovana je povodom smrti francuskog državljanina Brisa Tatona, koji je juče preminuo nakon što su ga huligani nedavno pretukli u centru Beograda.

Predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Maja Stojanović je poručila da treba utvrditi i krivičnu odgovornost onih koji pozivaju na nasilje. Ne može da se postavlja pitanje zašto je sada ubijen strani državljanin, a da se odgovornost ne preuzme kada se pale ambasade u Beogradu.

Predstavnik Gej-strejt alijanse Boris Milićević najavio je da će ta nevladina organizacija Skupštini Srbije podneti na usvajanje Deklaraciju protiv nasilja.

"Očekujemo da Deklaracija dobije široku podršku i očekujemo da Skupština kao najvažnije zakonodavno i političko telo pošalje poruku da nasilje nije dozvoljeno kao sredstvo razračunavanja sa neistomišljenicima', naveo je Milićević.

Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Union Vesna Rakić-Vodinelić rekla je da postoji mogućnost da porodica Brisa Tatona tuži Srbiju za nadoknadu štete.

Ipak, ona je precizrala da bi pravni problom megao da bude to što se napad huligana nije dogodio na javnom skupu nego mimo njega, pa zbog toga treba utvrditi objektivnu odgovornost države.

Direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević poručila je da vlast treba da vrši vlast, a ne da izbegava odgovornost.

"Gde je ministar prosvete? Treba da se zapitamo iz kakvih se knjiga uči i kakvim se jezikom govori u školama", kazala je Pavićević.

Predsednik Građanskih inicijativa Miljenko Dereta naglasio je da tragedije poput smrti Brisa Tatona ne smeju da se koriste za ostvarenje političkih interesa.

"Mnoge partije pokušavaju da minimalizuju ovo što se danas dešava u Srbiji, da to upotrebe političke svrhe i možda odbrane one koji promovišu nasilje", kazao je Dereta.

Direktorka Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM) Biljana Kovačević-Vučo istakla je da država ne treba da reaguje samo represivno, već da građanima šalje jasnu poruku i utiče na javno mnjenje da ima "pozitivan odnos prema pozitivnim vrednostima".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image