• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pušačima će odzvoniti dogodine

Do kraja godine će biti usvojen zakon kojim će se zabraniti pušenje u zatvorenim prostorijama. Kafići će morati da se prilagode.

Zakon za zaštitu stanovništva od posledica duvanskog dima kojim će biti zabranjeno pušenje u zatvorenim prostorima trebalo bi da bude usvojen do kraja godine, rekao je ministar zdravlja Tomica Milosavljević.

"Predložićemo da se pušenje duvana zabranjuje u svim zatvorenim prostorima, sa izuzetkom do 2012. godine u ugostiteljskim objektima, koji će morati da podele prostor na pušački i nepušački", kazao je Milosavljević u intervjuu agenciji Beta.

Odgovarajući na pitanje hoće li dobiti podršku on je kazao da to ne zavisi od njega već od toga da li će 250 poslanika u Skupštini imati svest o štetnosti duvanskog dima i o tome da niko nema ništa protiv pušača već protiv pušenja.

"To je jedna jednostavna i primenjiva mera, koju u naredne dve godine treba da naučimo da primenjujemo. Zakon je praktičan kratak, uvodi strože kaznene mere i obavezu da unutar radne ustanove imate osobu odgovornu za poštovanje zakona, koja treba da vas prijavi pre dolaska inspektora", kazao je ministar.

On je dodao da prostor u ugostiteljskim objektima mora da se prilagodi u roku od 90 dana od usvajanja zakona i ocenio da je taj propis test i za društvo da li smo svesni da je "reč isključivo o civilizacijskoj stepenici".

Prema rečima ministra, striktnu zabranu pušenja odjednom sprovele su Velika Britanija, Irska i Italija, ali da postoje i drugi modaliteti.

Milosavljević je istakao da će do kraja godine biti usvojen i novi Zakon o lekovima, kojim će se ukinuti kontrola cena lekova koji se ne izdaju na recept, kao i Zakon o opijatima.

"Cenu onoga što nije na recept određivaće tržište, pa ako hoćete da pijete pet puta skuplje vitamine, izvol'te", kazao je on.

Ministar je rekao da se trudi da sve procedure budu javne i da nema privilegovanih, ali da je tržište lekova u Srbiji vredno 700 miliona evra i da se vodi velika borba.

"Odluka Vlade da se na pozitivnoj listi lekova da prednost domaćim proizvođačima je pojas za spasavanje domaćoj privredi. Ta odluka je kontroverzna, nedovoljno opravdana, iznuđena je i to je nužno zlo", kazao je on.

Upitan o skrining programima za rak grlića materice i dojke, Milosavljević je kazao da se program već sprovodi, "ali da ne može ođednom i svuda", kao i da zbog "nedostatka sredstava ne može da se uradi na idealan način".

"Mi ćemo u ovim sirotinjskim okolnostima da radimo maksimalno pa smo skrpili dva pokretna mamografa i pregledeli između 5.000 i 6.000 žena. Nije bilo lako ni uraditi pilot progame u nekoliko mesta, a počećemo i skrining za debelo crevo", kazao je ministar.

On je naveo da su Češka, Slovača i Mađarska platile svaki skrining pregled kad su uvodile te programe i tako stimulisale akciju, a da u Srbiji to treba da se radi u okviru svakodnevnog rada, pa ide sporije.

Kad je reč o rekonstrukciji Kliničkih centara, ministar je kazao da se na tom projektu radi najbrže moguće i da je prioritet koji treba da se završi - sa mandatom ove Vlade.

"2012. godine da se uđe u nove zgrade u Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, a u Beogradu najvećim delom", kazao je Milosavljević i naveo da u prvoj polovini sledeće godine treba da se otvore konkursi za izvođenje radove na osnovu idejnih projekata, koji bi počeli da se realizuju na leto.

On je istakao da su rokovi za izvođenje određeni kad je dobijen novac za taj projekat, kao i da je najveći izazov rekonstrukcija beogradskog KC, jer je sve razuđeno i veliki je posao da se sve skup na jedno mesto.

"Verovatno će morati malo i da se suze standardi odnosno procene koje smo imali na početku", kazao je on.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image