Sednica Kriznog štaba održala se danas od 16 časova, a na dnevnom redu su bile brojne teme, od početka školske godine, vakcinacije, do pojačane kontrole već postojećih mera koje su sve vreme na snazi - maske u zatvorenom, distanca, dezinfekcija.

Razlog za reakciju trebalo bi da predstavlja i nagli skok broja novozaraženih. Prema poslednjim zvaničnim podacima, u proteklih 24 sata je u Srbiji je na korona virus testirano 15.656 osoba, od kojih je pozitivno 2.216 dok je, nažalost, osmoro osoba preminulo.

Na današnjoj sednici usvojen je novi plan za predstojeću školsku godinu, rekao je ministar prosvete Branko Ružić.

"Ono što jeste bilo sigurno je da nam je intencija da nastava krene redovno, da se đaci više ne dele u grupe i da časovi traju 45 minuta. Upravo to smatramo najvažnijim i najzdravijim pristuom, ali to ne znači da prethodnu školsku godinu smatramo nekvalitetnom ili izgubljenom, jer smo svi dali maksimum da deca i u tim ograničenim uslovima stiču potrebno znanje", rekao je Ružić na konferenciji za medije nakon sednice i dodao:

"Predlog koji smo izneli znači sledeće - tim za škole ima za zadatak da u narednom periodu prati i koordiniše rad škola i da donosi odluku koji model nastave može da se primenjuje. Škola će početi 1. septembra za sve jedinice lokalne samouprave, časovi će trajati 45 minuta. U opciji su tri modela, što se tiče mera u školama postoji pet mera. Prvi model pripadaće potpuno sigurnom okruženju - deca sede zajedno u klupama, nose masku samo kada razgovaraju ili odgovaraju, a vakcinisani nastavnici ne nose masku do ne priđu na metar i po od đaka.

Drugi model za učenike sedmog i osmog razreda i srednjoškolce je da jedan dan imaju onlajn nastavu, a drugi dan bi dolazili u školu. Ovaj kombinovani model bi sada bio uvođen na dnevnom nivou u odnosu na nedeljni kako je bilo ranije. Takođe, tim za škole može da proceni da ovakav model spusti i na peti i šesti razred, i ono što je takođe važno, ukoliko ima više učenika od 16 u jednom odeljenju, onda bi se deca delila u grupe.

Treći model predstavlja one najugroženije, tj one koji predstavljaju veliki stepen rizika po zdravlje okoline. Za ove škole je spremljena onlajn nastava za srednjoškolce, za osnovce kombinovana nastava - od prvog do četvrtog razreda će časovi biti 30  minuta i grupe manje od 16 učenika, dok će se od petog do osmog razreda smenjivati u modelu nastave u danu", objasnio je Ružić.

Na osnovu svih tih kriterijuma lokalne smaouprave će se stavljati u crvenu, žutu i zelenu grupu po modelu semafora, i tako se odrediti koji učenici će postupati po kom od pomenuta tri modela, a otkriveno je i koje mere će biti zastupljene u vrtićima:

"Kada govorimo o predškolskim ustanovama, deca ni na dalje neće nositi maske, vakcinisani vaspitači takođe nisu dužni da ih nose. Kada dođe do zaražavanja u nekoj grupi ili odeljenju, dete se izdvaja i ide u karantin, a sva ostala deca nose maske. Ako ima dvoje obolelih, ta cela grupa ići će deset dana na onlajn nastavu", zaključio je ministar.

(Mondo)