Evropski program „Kopernik“ koji prati klimatske promene, objavio je da je temperatura od juna do avgusta ove godine bila za skoro jedan ceo stepen viša u odnosu na isti period od 1991. i 2020. godine, prenosi Rojters, a prethodni rekordi kada je reč o najvišim temperaturama zabeleženi su 2010. i 2018. godine.

U saopštenju se dodaje da je avgust ove godine uz isti mesec 2017. bio, na globalu, treći najtopliji mesec u istoriji merenja temperatura. Naime, bio je za 0,3 stepena topliji od proseka koji je zabeležen između 1991. i 2020. godine. Države na Mediteranu beležile su rekordno visoke temperature, posebno je istočni evropski deo bio topao, dok su temperature na severu starog kontinenta bile ispod proseka.

Organizacije za zaštitu životne sredine pozvale su na odlaganje konferencije o klimatskim promenama KOP26, koja je odložena prošle godine zbog krize izazvane korona virusom, a koja bi trebalo da se održi od 31. oktobra do 12. novembra u Glazgovu. Obično, delegati iz više od 190 zemalja prisustvuju godišnjim razgovorima, ali s obzirom na to da se mnoge zemlje bore sa kovidom 19, a siromašnije države se bore za pristup vakcinama, moguće je da će događaj biti opet odložen.

Program „Kopernik" poseduje podatke o klimatskim uslovima i kretanjima od 1950. godine, a upotrebljava i ostale informacije i druge baze podataka koje sežu do sredine 19. veka.

Podsetimo, velike vrućine tokom ovog leta doprinele su nastanku ili pospešivale razvoj brojnih požara koji su buktali kako Evropom, tako i svetom, a među najstrašnjiima bili su oni u Grčkoj i Turskoj. Premijer Grčke Kirijakos MIcotakis nazvao je ove požare najvećom ekološkom katastrofom u poslednjih nekoliko godina.

"Uspeli smo da spasimo živote, ali smo izgubili šume i imovinu", rekao je Micotakis u avgustu, napominjući da se država svakodnevno suočavala sa oko 100 aktivnih požara. Iako se situacija popravljala, on je upozoravao da je opasnost od novih požara i dalje prisutna, nazivajući ovaj problem klimatskom krizom koja, kako je naveo, ima globalni karakter i tiče se svih.

Youtube/screenshot/ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ Grčka požari

Više od 50.900 hektara oštećeno je u severnoj Eviji, prema karti Službe za upravljanje vanrednim situacijama Evropske unije Copernicus. Cele planine uglavnom borove šume svedene su na pustare pocrnjelih panjeva, dok su plantaže maslina i smokava i vinogradi takođe uništeni. Dva velika požara takođe su gorela na Peleponezu, dok je vatrogasna služba saopštila u četvrtak uveče da je u prethodna 24 sata širom Grčke izbilo 106 požara.

Požare u Grčkoj je gasilo čak poreko 850 vatrogasaca, a bilo je i pomoći iz Srbije helikopterima, a jedna od najupečatljivijih scena koja nam je došla iz Grčke u plamenu jeste uključunjenje TV reporterke koja se rasplakala u programu uživo.

(MONDO)