• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potvrđeno-pacijent u Nišu peta žrtva gripa!

Stariji muškarac, koji je u četvrtak preminuo na niškoj Infektivnoj klinici, bio je zaražen virusom novog gripa, izjavio je prof. dr Branislav Tiodorović. Epidemiolog Predrag Kon izjavio da je moguće da sledeće nedelje bude doneta odluka o proglašenju epidemije u zemlji

Stariji muškarac, koji je u četvrtak preminuo na niškoj Infektivnoj klinici, bio je zaražen virusom novog gripa, izjavio je član Radne grupe Ministarstva zdravlja za panedemiju gripa i epdemilog Instituta za javno zdravlje u Nišu prof. dr Branislav Tiodorović.

To je peta žrtva u Srbiji, rekao je Tiodorović gostujući u emisiji RTS-a "Da, možda ne".

Pacijent je u kliniku primljen sa teškom hroničnom opstruktivnom bolešću pluća, a nakon što je umro, nije se znalo sa sigurnošću da li boluje od virisa H1N1, sve dok to nisu potvrdili labaratorijski nalazi.

Epidemiolog beogradskog Zavoda za javno zdravlje dr Nada Milić izjavila je da su u Srbiji do sada potvrđena 244 slučaja obolevanja od gripa A - H1N1.

Danas je potvrđen prvi slučaj novog gripa u vranju.

Reč je o pacijentu starom 28 godina koji je sa simptomima te bolesti pre dva dana prebačen na Infektivnu kliniku u Nišu, izjavila je danas epidemiolog Biljana Popović iz vranjskog Zavoda za javno zdravlje.

Pacijent je zbog teškog stanja priključen na aparate za disanje.



Proglašenje epidemije sledeće nedelje?

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da se epidemiološka situacija u Srbiji i dalje pogoršava i da je moguće da sledeće nedelje bude doneta odluka o proglašenju epidemije u zemlji, zatvaranju obdaništa i zabrani masovnih okupljanja.

Kon, predsednik Radne grupe Ministarstva zdravlja za praćenje pandemije novog gripa je u izjavi Tanjugu precizirao da će detalje o mogućim merama posebna radna grupa razmatrati u utorak, 10. novembra.

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević je prilikom posete kliničko-bolničkim centrima u beogradu, izjavio da se zdravstveni sistem Srbije ozbiljno priprema za epidemiju tokom poslednje dve godine, od najava epidemije ptičijeg gripa.

"I zdravstvene službe Beograda, domovi zdravlja, ambulante, klinično-bolnički centri, kao i zdravstvene službe cele Srbije sa mrežom bolnica i domova zdravlja i dovoljno edukovanih kadrova, doktora i medicinskih sestara koji imaju hrabrost, znanje i strpljenje, učiniće sve što od njih zavisi", rekao je Milosavljević

On je izjavio danas da će Srbija pobediti virus novog gripa tipa A-H1N1 i istakao da nema razloga za paniku.

"Država Srbija čini sve, temeljno i ozbiljno, da pobedi virus A-H1N1 i to će se i dogoditi", rekao je Milosavljević prilikom obilaska zdravstvenih ustanova u Beogradu, gde se upoznao sa merama i planovima za zbrinjavanje pacijenata obolelih od novog gripa.



Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas rekao je da je grad spreman za epidemiju novog gripa i da postoje kapaciteti za zbrinjavanje svih obolelih, kao i da postoje rezervna sredstva u gradskom budžetu za nabavku respiratora i lekova.

"Sve ostalo u gradu će funkcionisati normalno kao i do sada i građani će se vremenom priviknuti na bombastične izjave i naslove u medijima. Naravno da je strah, posebno za decu, ogroman kada su ovakve situacije i da taj strah izaziva i malo panike", rekao je Đilas.



Predrag kon je izjavio da ukoliko u Beogradu bude prijavljena epidemija, "ulazi se u situaciju da je epidemija široko rasprostranjena u Srbiji i da ima tendenciju daljeg širenja", kazao je Kon.

Kon je naveo da su upravo to i uslovi zbog kojih bi Institut za javno zdravlje, koji sakuplja podatke sa teritorije Srbije mogao da predloži ministru zdravlja da se proglasi epidemija od posebnog epidemiološkog značaja.

Kon je naveo i da je u stalnom kontaktu sa ministrima zdravlja i prosvete Tomicom Milosavljeviće i Žarkom Obradovićem i razmatra se "da eventualno bude preventivnog produženja odsustva ili preventivnog zatvaranja ustanova".

Epidemiolog je podvukao i da javnost ne treba da bude iznenađena tim merama, jer su one najavljivane još od maja kada je formirano Koordinaciono telo Vlade Srbije za praćenje pandemije.

"Bez obzira što se proglašenje (epidemije) može očekivati tokom naredne nedelje, mere neće možda sve biti istovremeno saopštene, nego će sukcesivno biti primenjivane u zavisnosti od situacije. Veoma je važno da mere budu racionalne i da budu pravovremene, jer prevremene mere mogu takođe da izazovu štetu", ukazao je Kon.

Prema Konu, prilikom predlaganja bilo kakve mere, veoma ozbiljno će biti razmatrani i indirektni troškovi.

"Na prvom mestu je čuvanje zdravlja stanovništva i stvaranje uslova, kao što je najvažnije da preventivna mera, a to je vakcinacija, bude sprovedena pre nego što bude veći broj obolelih", naglasio je Kon.

Na pitanje, na koji vremenski period bi bila doneta mera zatvaranja ustanova, Kon je odgovorio da je 'sedam dana dovoljno da bi se zaustavilo širenje u nekom kolektivu, jer je to najduže vreme inkubacije'.

Kliknite i čitajte opširnije o virusu N1H1.



(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image