• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lečenje "dodirom" u domu zdravlja

Dozvole Ministarstva zdravlja za obavljanje tradicionalnih metoda lečenja dobilo šest državnih ustanova.

Lečenje "iglicama”, energijom, biljkama, mirisima više nije rezervisano isključivo za privatne ordinacije - sve više državnih kuća traži dozvolu da uz konvencionalnu medicinu primenjuje i alternativne načine lečenja, piše "Politika".

Domovi zdravlja "Stari grad" i "Zemun", Specijalna bolnica za cerebrovaskularne bolesti "Sveti Sava", Institut za reumatologiju, Klinika za rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović" i Zavod za zdravstvenu zaštitu železničara prve su ustanove u prestonici koje su dobile dozvole Ministarstva zdravlja za obavljanje tradicionalnih metoda lečenja i to u okviru dopunskog rada.

To znači da zainteresovani pacijenti mogu da se podvrgnu tretmanima iz oblasti alternativne medicine za one metode koje je država priznala kao ravnopravne.

Prvi lekar u Srbiji koji je dobio dozvolu Ministarstva zdravlja za primenjivanje metode zvane reiki, odnosno terapije dodirom, i to u Domu zdravlja "Stari grad" jeste dr Mirjana Mićović, pedijatar i pi-ar ove ustanove.

Ona kaže da je reč o sistemu lečenja polaganjem ruku na pacijenta i kanalisanju energije iz okoline dlanovima na delove tela koji su energetski oslabljeni.

Studije pokazuju da primena ove metode ubrzava lečenje rana, snižava krvni pritisak, smanjuje stres i umanjuje ili uklanja bol, a sve je potpuno bezbolno.

"Kao lekar svoj radni vek provodim pomažući deci i njihovim roditeljima da se lakše suoče sa bolovima i nedaćama koje im svakodnevni život nameće.

Došavši do više informacija o reiki metodi u radu sa stručnjakom ovog načina lečenja, Margaritom Milenković, shvatila sam da mi to može pomoći da lakše obavim pregled, postavim dijagnozu i sprovedem terapiju.

Kombinacija reiki tretmana sa standardnom medicinskom dijagnostikom i terapijom u mom slučaju je dovela do fenomenalnih rezultata", istakla je dr Mićović, koja trenutno ovu metodu u matičnom domu zdravlja primenjuje besplatno.

Zahtev za obavljanje akupunkture u DZ "Stari grad" uskoro će podneti dr Dušanka Manevski-Novosel, specijalista opšte medicine, koja kaže da je još davne 1990. godine završila kurs u Evropskom centru za mir i razvoj.

Ona ističe blagotvorno dejstvo "iglica" kod stresa, pada imuniteta, astme, alergija, sportskih povreda...

Akupunktura se uspešno sprovodi u Zavodu za zdravstvenu zaštitu železničara već nekoliko meseci, a dr Jelena Vasić kaže da su pacijenti prezadovoljni uvođenjem ove novine.

Prvi efekti mogu da se vide posle pet, šest tretmana, a uglavnom se "propisuje" desetak. Za jedan tretman treba izdvojiti 600 dinara.

"Metodu najviše koristimo u slučaju bolova u vratu, leđima, mišićnih grčeva, ali i migrene, gojaznosti...
Najbolji efekat imamo kada se akupunktura kombinuje sa drugim tretmanima, recimo sa laserom", smatra dr Vasić.

Profesor dr Vuk Stambolović, člans tručne grupe za tradicionalnu medicinu Ministarstva zdravlja, objašnjava da treba što više u državnim kućama razvijati alternativne metode lečenja jer je u svetu dokazano da zahvaljujući tome dolazi do ušteda u lekovima, manje poslatih pacijenata na obavljanje laboratorijskih analiza, manje uputa za pregled specijaliste, ali i poseta izabranom lekaru.

U Hrvatskoj je, dodaje on, izračunato da se godišnje homeopatskim tretmanom najednom pacijentu može uštedeti oko 360 evra, dok je u Engleskoj za tri puta smanjen odlazak kod medicinara, a uštede na medikamentima bile su čak 40 odsto.

"Treba omogućiti dostupnost integrativne zdravstvene zaštite, odnosno da lečenje ovim metodama ide na trošak zdravstvenog osiguranja. Sada pristup imaju samo oni koji mogu da plate.

Ubacivanjem alternativnih metoda lečenja, zdravstvene ustanove su na dobitku. Lekari će imati više vremena za pregled pacijenata, a građani će biti boljeg zdravstvenog stanja", rekao je dr Stambolović.

Koliko je alternativna medicina popularna u drugim zemljama govore brojne analize.

Amerikanci svake godine potroše više od 14 milijardi dolara na lečenje ovim vrstama terapija, u Francuskoj se svaki drugi građanin barem jednom u životu lečio biotretmanom, dok je u Italiji svaki četvrti građanin koristio lekovito bilje, a svaki dvanaesti bio kod kiropraktičara.

Alternativnom medicinom u našim domovima zdravlja i bolnicama mogu da se bave isključivo zdravstveni radnici koji su prošli odgovarajuću obuku.

Medicinari ne smeju da budu osuđivani i moraju da imaju zdravstveno uverenje. Osim iskustva, rukovodstvo ustanove dužno je da izdvoji poseban prostor za alternativne načine lečenja.

Ministarstvo zdravlja priznalo je kao ravnopravne brojne alternativne načine lečenja. To su ajurveda, akupunktura, tradicionalna kineska terapija, homeopatija, fitoterapija, kvantnamedicina, hiropraktika i primenjena kineziologija, makrobiotika, tradicionalna domaća medicina, refleksologija, segmentna terapija, suđok, tuina i šijacu.

Dozvoljene su i metode rehabilitacije za unapređivanje zdravlja: apiterapija, aromaterapija, čigong vežbe, duhovna energetska medicina, reiki, detekcija štetnih zračenja, joga vežbe, porodični raspored i taičičuan vežbe, piše "Politika".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image