• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Preplavili nas pirati

Više od 75 odsto elektronskih nosača zvuka i slike, kompjuterskih programa i igrica naši sugrađani kupe na "crnom” tržištu

Tek svaki četvrti ce-de ili de-ve-de na teritoriji grada proda se legalno, dok se ostatak distribuira ilegalnim kanalima. Više od 75 odsto elektronskih nosača zvuka i slike, kompjuterskih programa i igrica naši sugrađani kupe na "crnom” tržištu, pokazuju podaci Unije poslodavaca Srbije.

"Od četiri kompakt diska, tri se proda na tezgama ili "ispod ruke”, a jedan u legalnim prodavnicama.

Prema našim informacijama na svakoj jedanaestoj improvizovanoj, uličnoj tezgi nalaze se piratski nosači zvuka i slike. Ti podaci jesu alarmantni, ali je situacija nešto bolja nego pre nekoliko godina. Tada je tek svaki sedmi ce-de ili de-ve-de bio kupljen legalno", objašnjava Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije.
Inspektori svakodnevno obilaze takozvane rizične lokacije, poput Zelenog venca, podzemnog prolaza ispod Terazija ili Bulevara kralja Aleksandra, ali posle svake kontrole tezge za tren oka niknu. Isto tako i nestaju za tili čas, čim prodavci „namirišu” ponovni dolazak inspektora. I tako ukrug.

Nadležni, međutim, ukazuju da nije sve na prodavcima. I naši sugrađani omogućavaju da se suzbijanje piraterije pretvori u borbu za vetrenjačama. Najnoviji holivudski hit, pa još i sa srpskim titlom za 100 dinara izgleda kao dobar način da se uštedi. De-ve-de sa šest filmova koji se na kartonskim tezgama nudi za 200 dinara takođe mnogima deluje kao primamljiva ponuda.

"Da mi je veća plata, rado bih kupovao originale – komentar je, ali i opravdanje, koji se najčešće može čuti od naših sugrađana.

Ali, ne završava se sve na filmovima ili muzici. Na ulici, pa i ispred supermarketa u pojedinim novobeogradskim blokovima, mogu da se pazare i diskovi sa programima, a na „mobilnim” tezgama već se nudi i najnoviji operativni sistem "windovs 7”.

U Ministarstvu trgovine izričiti su da je reč o prestupu i krivičnom delu. Inspektori su od početka godine na teritoriji grada zaplenili 12.385 komada ce-deova, de-ve-deova i drugih piratskih kopija filmova i muzike, iako su preprodavci dobro organizovani i imaju osmatrače koji ih uvek upozore.

"Od januara do septembra obavili smo 374 kontrole i podneli 33 zahteva nadležnim sudskim organima protiv nelegalnih prodavaca ce-deova. Najčešće smo izricali novčane kazne u iznosu od 10.000 do 30.000 dinara – objašnjavaju inspektori ovog ministarstva.

Ovakve akcije su neizvodljive bez pomoći policije, budući da su ilegalni prodavci često agresivni, pa im je gotovo nemoguće oduzeti kompakt diskove.

U poslednje vreme javlja se novi problem koji tržišna inspekcija ne može da suzbije. Reč je o ilegalnoj distribuciji muzike, filmova, kompjuterskih programa i igrica posredstvom globalne mreže.

"Ono što se ranije prodavalo samo na diskovima na uličnim tezgama sada se postavlja na pojedine internet sajtove, sa kojih bilo ko može da ih „skine”. To nije samo naš, već i veliki svetski problem", upozorava Rajić.

U Evropskoj uniji učešće piratskih diskova na tržištu je oko 9,5 odsto. Ta cifra znatno je manja u zemljama zapadne Evrope i kreće se između dva i tri odsto.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image