• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Užičani za poplavu optužuju "Srbijavode"

Komisija za utvrđivanje odgovornosti za neblagovremeno otvaranje brane na užičkoj "Plaži", zbog se reka Đetinja izlila 6. novembra, saopštila da za to nisu odgovorni zaposleni u gradskim preduzećima "Direkcija za izgradnju" i "Veliki park".

Komisija za utvrđivanje odgovornosti za neblagovremeno otvaranje brane na užičkoj "Plaži", zbog se reka Đetinja izlila 6. novembra, saopštila je u četvrtak da za to nisu odgovorni zaposleni u gradskim preduzećima "Direkcija za izgradnju" i "Veliki park".

Komisija predlaže gradonačelniku, Gradskom veću i Skupštini grada da pokrenu proceduru utvrđivanja odgovornosti republičkih nadležnih organa i organizacija za "neblagovremeno postupanje i nepodnošenje odgovarajućih naredbi" u skladu sa Uredbom Vlade Srbije i opštim planom odbrane od poplava.

Novinarima je podeljena naredba preduzeća "Srbijavode" Beograd i Vodoprivredni centar "Morava" Niš o proglašenju vanredne odbrane od poplava na reci Đetinji u petak 6. novembra, u 22.00. Ta odluka je, prema rečima članova užičke komisije, Štabu za odbranu i poplave Užica stigla 9. novembra, a u gradskoj pisarnici je zavedena 10. novembra.

Komisija je u zapisniku konstatovala i da ne postoji posebna odluka niti uputstva kojima se regulišu i preciziraju uslovi otvaranja i zatvaranja ustava na brani "Plaža" i navodi da su ustave prošle godine podignute 27. novembra.

Ona je utvrdila i da informacija o poplavnom talasu u Užice nije stigla i da zaposleni u javnim preduzećima nisu stručni za procenu vodostaja reka.



U zapisniku o radu komisije navodi se i ocena inženjera za bujične vode Jugoslava Jovanovića da bi šteta od izlivanja Đetinje verovatno bila manja da su ustave na brani podignute pre nailaska poplavnog talasa, jer bi uređeni deo korita uspeo da prihvati veći deo vode.

Međutim, zbog iznenadnog nailaska vode i veće količine otpada, naročito krupnog drveća i panjeva, otvaranje ustava na brani "Plaža" bilo je nemoguće u noći kada se dogodio poplavni talas, piše u zapisniku komisije.

Splav na Gradskoj plaži, koji je u raznim međupartijskim optužbama označavan kao uzork zašto ustave na Gradskoj plaži nisu bile na vreme podignute, prema konačnom zaključku Komisije, nije bio direktni uzročnik poplavnog talasa.

Gradsko veće Užica zaključilo je u četvrtak da će se o pitanju odgovornosti izjasniti posle odluke "nadležnog tužilaštva o eventualnom pokretanju krivičnog postupka i utvrđivanju odgovornosti od nadležnog suda".

U saopštenju sa sednice Gradskog veća navodi se da je opštinski javni tužilac zatražio od tog organa izveštaj Komisije za utvrđivanje odgovornosti, čije je formiranje posle poplave inicirao gradonačelnik Jovan Marković.

"S obzirom da je imenovana komisija utvrdila niz činjenica koje ukazuju na odgovornost, a da nema mandat i kompetencije da odlučuje o njima, Gradsko veće podržava zaključke Komisije i inicijativu Opštinskog javnog tužilaštva o utvrđivanju odgovornosti, kome će biti dostavljeni prikupljeni podaci sa pratećom dokumentacijom", navodi se u saopštenju Gradskog veća.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image