• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"AMERIČKA" NASELJA NIČU ŠIROM SRBIJE: Kuće iz snova, zelenilo, bazeni, igrališta... Evo kako izgledaju i koje su cene

Autor Aleksandra Vasić

Naselja i kuće kakve imamo prilike da vidimo u američkim filmovima, uskoro će biti izgrađena u Srbiji i dostupna onima sa "dubljim džepom".

 Izgradnja novog naselja u Srbiji Izvor: Youtube/printscreen/Marina Gocanin

Naselja koja imaju uređene ulice, niz na prvi pogled skoro identičnih kuća, uređene travnjake i saobraćajnice bez gužve su nešto što se uveliko gradi u Srbiji. 

Ovakvi kompleksi zatvorenog tipa uskoro će zaživeti u Vrnjačkoj Banji, na Srebnom Jezeru, na Fruškoj gori, Kosmaju.. Cela naselja biće ograđena, čuvari će biti zaduženi za bezbednost, dok će bazeni i igrališta biti dostupni samo stanarima. 

Stručnjaci za nekretnine i arhitekte otkrili su za MONDO za koga su kuće na ovakvim lokacijama dobro rešenje, šta su prednosti a šta mane stanovanja u ovakvim kompleksima i na kakva ograničenja stanari treba da budu spremni kada kupe nekretinu na ovakvim mestima. 

DEO DVORIŠTA I PARKING - 80.000 EVRA

Jedno od takvih naselja zatvorenog tipa gradi se u Vrnjačkoj Banji, blizu promenade. Ograđeni kompleks sastoji se od 11 kućica.

"Kućice su podeljene po vertikali, od kojih svaka ima 54 m2 i košta 80.000 eura sa PDV-om. Za tu cenu dobija se i deo dvorišta i parking mesto. Kuće imaju podno grejanje. Naselje će imati rampu na ulazu, video nadzor i kućicu za čuvara. Planirana je gradnja zajedničkog bazena, a stanarima će na raspolaganju biti i služba za održavanje zelenih i ostalih površina. Prednost ovakvog naselja je svakako to što je ograđeno sa svih strana", kažu za eKapiju u Banja nekretninama koje imaju ekskluzivno pravo prodaje.

Možda će vas zanimati

Na Srebrnom jezeru takođe je u planu izgradnja naselja zatvorenog tipa. I ovaj kompleks će biti ograđen, sa obezbeđenjem, kontrolisanim pristupom i zajedničkim održavanjem. Osim toga, imaće 20 do 30 kuća za prodaju površine od 60 do 120 m2 i dva bazena. 

NE RAZMIŠLJATE O SAOBRAĆAJU, KRAĐAMA I GREJANJU

Milan Avramović, stručnjak za nekretnine, kaže za MONDO da je ovakav način stanovanja privlačan kupcima u Srbiji, jer sadrži gotovo sve što je danas na ceni - estetiku, bezbednost, zelenilo i prateće sadržaje. 

"Naselja zatvorenog tipa nisu uobičajena u Srbiji, ali imaju svojih prednosti. Sve više se traže stanovi i kuće koje imaju mnogo zelenila, mirni su i bezbedni. Za takve nekretnine kupci izdvajaju mnogo novca. Ne morate da razmišljate o košenju trave, bezbednosti dece u saobraćaju, krađama, grejanju i smeću po ulicama. Sve dobijate na gotovo, živite u čistom i bezbednom naselju. Decu možete da pustite da sami odu u park ili voze bicikl, što je takođe velika prednost. Za sve popravke i intervencije postoje službe za održavanje", kaže Avramović. 

NISU DOZVOLJENE NIKAKVE INTERVENCIJE

Ipak, arhitekta Đorđe Bobičić kaže za MONDO da je potrebno da se povede računa o pravilima koja vladaju u ovakvom tipu naselja. 

"Koncept naselja u kojem između kuća ne postoje ograde nije nov. Takvo jedno naselje odavno postoji Beogradu, u Višnjičkoj banji. Kuće su bile u nizu, i razdvajala ih je samo živa ograda, a stanari su povezivale samo staze i travnjaci. Ipak, posle određenog vremena, novi stanari koji su se doseljavali počeli su da postavljaju metalne ograde u svojim dvorištima, što ne bi smelo da se radi, jer se time narušava koncept i estetika. Stoga, oni koji planiraju kupovinu kuće na ovakvom mestu treba da znaju da nikakve izmene izgleda kuća i intervencije nisu dozvoljene. Pored toga što bi se time narušila vrednost čitavog kompleksa, za to je potrebna i građevinska dozvola", kaže arhitekta Đorđe Bobičić. 

MESEČNI TRŠKOVI ODRŽAVANJA TRAVNJAKA I BAZENA

On smatra da potpuno ograđeni kompleksi sa čuvarima nisu svojstveni našoj kulturi, smatra on.

"Takva naselja postoje u Skandinaviji, posebno u Danskoj i arhitektonski su zanimljiva. Međutim, koncept da u bilo koje naselje ne može da se uđe i prošeta pošto postoje čuvari, kamere i obezbeđenje, svakako nije nešto što ostavlja pozitivan utisak. Bilo koji deo deo Fruške gore kao nacionalnog parka ne treba da bude zabranjen za građane. Osim toga, oni koji kupuju kuće u ovakvim naseljima, treba da se raspitaju koliko košta održavanje i koliki su troškovi održavanja bazena, igrališta, travnjaka i svega što vam je tamo dostupno kao rezidentima", kaže arhitekta. 

NA FRUŠKOJ GORI KUĆE RAVNIH KROVOVA, S, M I L VEČINE

Gradnja Solarne doline, na padinama Fruške gore, na 10 minuta od centra Novog Sada, uveliko je u toku. Ovo naselje je takođe zatvorenog tipa , imaće rampu i slepe ulice bez saobraćaja.

"U toku je gradnja prve od pet planiranih internih ulica, u kojoj će se nalaziti 16 stambenih jedinica u nizu, sa leve i desne strane. Kuće veličine S, M i L (male, srednje i velike) imaće prizemlje i sprat i nezavisni ulaz, kao i parking, a svaka će posedovati i sopstveno dvorište u koje se izlazi iz dnevnog boravka. Reč je o pametnim i energetski efikasnim kućama, sa digitalnim regulatorima temperature, roletni i kompletnog osvetljenja putem mobilne aplikacije, kao i individualnim toplotnim pumpama za podno grejanje, centralno hlađenje i pripremu sanitarne tople vode. Takođe, ravni krovovi objekata ostavljaju mogućnost za ugradnju solarnih elektrana po želji stanara. Kuće će zauzimati samo 28 odsto površine naselja, a ostalo će biti dodatni sadržaji i zelenilo", kaže za eKapiju Nikola Džolev, jedan od direktora koja je investitor projekta. 

U NASELJU UZGAJANJE HRANE U BIOBAŠTAMA

Budući stanari imaće na raspolaganju i uređene parcele za biobašte u zonama koje su najosunčanije, sa centralnim navodnjavanjem i zajedničkim održavanjem, u kojima će moći da uzgajaju sopstvenu hranu.

"Solarna dolina će takođe imati različite zajedničke sadržaje, poput dečjih igrališta i teretana na otvorenom, šetališta, terena, zelenih površina i mreže pešačkih i biciklističkih staza kroz celo naselje, a tehnička služba održavanja brinuće o njihovom uređenju i održavanju, kao i o bezbednosti naselja. Završetak prve ulice u naselju je planiran krajem 2022. godine, dok se u naredne tri godine očekuje izgradnja čitavog naselja, sa ukupno 100 kuća. Kupci nas hvale i već imamo predrezervacije za kuće u drugoj fazi gradnje", rekao je za medije direktor kompanije. 

Pročitajte još

Komentari 42

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Perica

Tako je. Najbolje je izgraditi takva bogataška naselja i zabraniti da iko tu prolazi ko nema imovinu. Da se zna razlika između onih koji imaju para i radničke klase. I nikako ne dozvoljavati prepravke. Poklonite im i ulice i svu zemlju. Ma celo brdo. Kada već nisu moglu oružjem da okupiraju Srbiju neka je sada kupe.

Dusan

To je los model...zamislite delta city ogradjen...vidjao sam to u stranim zemljama i nema nista ruznije.

Slavica

Kamo lepe srece d se potez od Ledina do Surcina gradio tako. Ono sad je ruglo

special image