Prema najnovijim podacima Incest trauma centra, od 436 prijavljenih slučajeva seksualnog nasilja 55,17 odsto su deca uzrasta od dve do 18 godina, saopštila je ova nevladina organizacija u sredu.

Podaci pokazuju da 44,83 odsto čine osobe koje imaju između 18 i 42 godine, a koje su preživele seksualno zlostavljanje u detinjstvu.

"U periodu od septembra 2008. do septembra 2009. godine žrtve seksualnog zlostavljanja su pripadnice ženskog pola u 89,66, a muškog pola u 10,43 odsto prijavljenih slučajeva", rekla je direktorka Incest trauma centra Dušica Popadić.

Prema njenim rečima, najčešći vidovi incesta se dešavaju u odnosu otac-kćerka i to u 37,93 odsto slučajeva, od strane osoba koje su poznate detetu van porodice u 17,24 odsto slučajeva, u donosu deda-unuka 13,79 odsto i hranitelj-kćerka 10,34 odsto.

"Prvi incident nasilja nad detetom se dešava u uzrastu od oko šest godina", ukazala je Popadić i dodala da se može očekivati da je granica i niža, jer postoji mnogo situacija seksualnog zlostavljanja koje su deca saopštavala, a odrasli nisu prepoznali ili su deca ćutala o svom iskustvu.

Ona je posebno istakla činjenicu da su u ovoj godini došli do poražavajućih podataka da u periodu između prve situacije nasilja i prijavljivanja u proseku prođe 10 godina i četiri meseca.

"Strateški fokus Incesta trauma centra u naredne četiri godine jeste formiranje centra za prevenciju nasilja i na to ćemo usmeriti veći deo svojih kapaciteta", rekla je Popadić.

Savetnica za rodna pitanja pri Ministarstvu rada i socijalne politike Vesna Jarić rekla je da nacionalna strategija usmerena na poboljšanje položaja žena i rodne ravnopravnosti predstavlja osnov Projekta "Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja".

"Ovaj projekat se implementira od juna ove godine i predviđa tri oblasti aktivnosti, a prvi je podizanje kapaciteta institucija i organizacija koje pružaju podršku žrtvama seksualno zasnovanog nasilja", istakla je Jarić.

Prema njenim rečima, druga grupa aktivnosti jeste unapređenje zakonodavnog i strateškog okvira u cilju sprečavanja porodičnog nasilja i nasilja nad ženama, a treća oblast aktivnosti jeste podizanje svesti javnosti o ovoj temi.

"Nemoguće je zamisliti da će se pomaci u društvu ostvariti samo izgradnjom sigurnih kuća za žene i decu žrtve našilja", rekla je Jarić i dodala da se mora prihvatiti činjenica da je nasilje svuda oko nas, da je svako odgovoran i ne sme da zatvara oči pred realnošću.

(Tanjug)