• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kompjuterski sudijski rulet

Od sledeće godine bi trebalo da bude uveden računarski program koji će "određivati” kom sudiji će pripasti koji predmet

Od sledeće godine bi trebalo da bude uveden računarski program koji će "određivati” kom sudiji će pripasti koji predmet

"Automatizacija se u zemljama Evropske unije pokazala kao dobro rešenje protiv korupcije, pa smo odlučili da je uvedemo i u naše sudove. Program za, da tako kažem, odabir sudija postoji u svim trgovinskim sudovima u Srbiji, a planirano je da od 1. januara bude uveden i u sve ostale pravosudne ustanove. Za početak, pomenuti program će imati poseban algoritam koji će određivati kom sudiji će pripasti koji predmet", objašnjava Homen za "Politiku”.

Činjenicu da će sudije za postupanje po predmetu ubuduće birati kompjuter, sagovornik lista ocenjuje kao "objektivni momenat” koji za cilj ima sprečavanje bilo kakvog uticaja na nosioce pravosudnih funkcija kada je donošenje odluka u pitanju.

Sudija koga kompjuter „"zabere” moći će, prema Homenovim rečima, da se promeni jedino u skladu sa predviđenim zakonskim odredbama, a konačnu odluku o tome donosiće predsednik suda.

Da bi se izbegle bilo kakve zloupotrebe, objašnjava naš sagovornik, predsednik suda će odluku kojom menja "kompjuterskog sudiju” morati pismeno da obrazloži, odnosno da podnese izveštaj u kom će navesti razloge zbog kojih je doneo takvu odluku.

"Pored toga što se smatra revolucionarnom novinom, automatizacija će za sobom povući i druge važne segmente važne za reformu pravosuđa. Tu, pre svega, mislim na skeniranje svih spisa predmeta, čime će biti onemogućene razne zloupotrebe, pa i to da predmet, što se događalo, nestane iz suda."

"Više nećemo gubiti mesece na rekonstrukciju predmeta koji su nestali ili su završili sakriveni u nečijoj fioci. Tako skenirani predmeti biće stavljani na Internet i biće svima dostupni. Stranke u postupku će, znači, od kuće moći da gledaju spise predmeta, čime će se izbeći gužve u sudovima", navodi državni sekretar u Ministarstvu pravde.

Nasuprot državnom sekretaru u resornom ministarstvu, Dragana Boljević tvrdi da je "kompjuterski odabir sudija” postojao i do sada. Objašnjavajući proceduru odabira sudija, predsednica Društva sudija Srbije navodi da predsednik suda pravi godišnji raspored, odnosno određuje koji će sudija biti u kom odeljenju, a da se predmeti po redu kojim su dostavljeni sudu naknadno raspoređuju sudijama, i to kompjuterski.

"I do sada smo, znači, imali kompjutersku podelu predmeta. I do sada smo imali sudiju koji je radio samo krivičnu ili samo parničnu materiju", navodi Boljevićeva.

Ipak, Homen je naveo da ovakav sistem postoji u 15 od sada postojeća 164 suda, objašnjavajući da postoje tri različita sistema koja međusobno nisu u vezi i čija je funkcija "nasleđena” iz devedesetih godina.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image