• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obdanište za mališane iz Sigurne kuće

Oko 15 mališana koliko ih je u beogradskoj Sigurnoj kući od srede imaju obdanište.

Oko 15 mališana koliko ih je u beogradskoj Sigurnoj kući od srede imaju obdanište.

Otvaranje te predškolske ustanove omogućiće njihovim majkama, korisnicima te socijalne usluge da nađu i zadrže posao.

Obdanište od oko 30 metara kvadratnih u samom dvorištu Sigurne kuće otvorio je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, a sredstva za izgradnju donirala je kompanija "Iva invest".

Ljajić istakao je da je otvaranje obdaništa primer dobre saradnje države, nevladinih organizacija i donatora.

Nasilje u porodici, pre svega nasilje nad ženama i decom, sve je češće, rekao je ministar i dodao da je u 2008. godini registrovano 7.666 žrtava što je za 32 odsto više nego 2007. godine.

Prema njegovim rečima, u 70 odsto slučajeva nasilja u porodici žrtve su žene i deca, a gotovo 50 odsto povezano je sa problemom alkoholizma u porodici.



Ljajić je rekao da se u 60 odsto slučajeva radi o fizičkom i emocionalnom zlostavljanju , ali i dodao da zvanični podaci ne predstavljaju realnu slike, te da je verovatnije pretpostaviti da je stvaran broj žrtava daleo veći od prijavljenog.

Ministar je istakao da se o problemu nasilja nad decom još uvek nedovoljno govori, da je ono još uvek nedovoljno vidljivo, te da te slučajeve najčešće prijavljuju komšije i rodbina, a retko to čine roditelji.

Ministarstvo, kako je kazao, radi na stvaranju dovoljno širokog pravnog okvira koji treba da osigura zaštitu od svih elemenata nasilja, da ono bude krivično sankcionisano, što je predviđeno novim porodičnim zakonom i krivičnim zakonom.

"Nije dovoljno raditi na zakonima, mi moramo da stvorimo društveni ambijent u kome nasilje ne smao da neće biti društveno neprihvatljivo, već će biti i apsolutno sankcionisano", poručio je ministar.

Ljajić je objasnio da će žene koje su smeštene u sigurnim kućama imati prednost prilikom traženja posla, a ministarstvo će organizovati i akcije kojima će im pomoći da zaposenje nađu.



Koordinator Savetovališta za porodicu Vesna Stanojević rekla je da obdanište znači mnogo majkama jer one sada znaju da su im deca zbrinuta dok su na poslu ili ga traže, a ujedno im je ta usluga besplatno što je dodatno olakšanje jer same troškove ne bi mogle da podnesu.

Prema njenim rečima, upravo je traženje posla, odnosno stalnog izvora prihoda presudno za žene koje taže pomoć, jer je sma boravak u Sigurnoj kući vremenski ograničen i po isteku ugovora, koji se obično sklapa na 3 meseca, ukoliko nemaju posao žene doalze u opasnost da se vrate nasilniku, jer nisu materijalno nezavisne.

Taj problem ostaje otvoren, majke imaju podršku i pomoć dok borave ovde, ali posle toga ukoliko nemaju posao one postaju prepuštene same sebi, država bi trebalo da se aktivira i da obezbedi i neka davanja kojima bi im pomogla dok se ne osamostale, možda na sličan način na koji pomaže hranitelje, rekla je Stanojevićeva.



Gradski sekretar Ljiljana Jovčić obišla je mališane i njihove majke smešteneu sigurnoj kući i tom prilikom rekla da će novoizgrađeni vrtić ući u sistem gradskih predškolskih ustanova, što znači da će bit ifiannsiran sredstvima lokalne smaouprave, kao i da će se u njemu raditi po progamu Ministarstva prosvete.

Jovčić je rekla da u Sigurnoj kući boravi oko 15 mališana uzrasta od dve do šest godina što je više nego dovoljno da se otvori jedan takav objekat, i dodala da će mališani i njihove majke biti i dalje pomagani sredstvima koje grad izdvaja na ime socijalnih davanja.

U Sigurnoj kući trenutno je smešteno 23 mališana i 24 žene, ali se taj broj svakodnevno menja, rekla je Stanojevićeva.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image