• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DA LI STE ZNALI OVE ZANIMLJIVOSTI O SOVAMA? Proverite svoje znanje, svakog čitaoca očekuje POKLON!

Autor Petar Latinović

Sedam zanimljivosti o sovama koje niste znali

 Slagalica i zanimljivosti o sovama Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

"Većina ljudi nije svesna sveta koji ih okružuje. Odrasli smo na prirodnjačkim emisijama iz Afrike i drugih egzotičnih predela, ali gotovo ništa ne znamo o divljim životinjama u našim vrtovima, parkovima, obližnjim šumama“, priča nam Milan Ružić iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

Podstakao nas je da se zapitamo koliko zaista znamo o sovama, mudroj ptici koja je i zaštitni znak naše Slagalice. Opšte znanje dopunjujemo sa sedam zanimljivosti koje nam je Milan otkrio.

1. Ćuk, ušara, buljina… Koliko vrsta sova znate da nabrojite? U Srbiji se gnezdi 10 vrsta sova, a Zemlju naseljava čak 250 vrsta!

2. Šumska sova vidi i do 100 puta bolje od goluba! Velike zenice sovama omogućavaju prikupljanje maksimalne količine svetlosti što je od izuzetnog značaja u mraku.

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

3. Drugo čulo koje sovama omogućuje uspešno snalaženje u tami jeste čulo sluha. Ako ste se nekad zapitali zašto sove imaju široku glavu, evo objašnjenja – veliki razmak između ušiju omogućava im veoma precizno lociranje zvuka.

4. Boja perja sova je kamuflažna i zavisi od staništa koje nastanjuju. Kod većine sova perje je zagasitih smeđih i sivih nijansi sa šarama. Onda možete lako da zaključite u kakvim krajevima žive snežno bele sove...

5. …Ne, ne, to nije najhladnije mesto na planeti, odnosno Južni pol. Sove su prisutne na svim kontinentima, osim na Antarktiku.

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

6. Iako je najveći broj sova prilagođen na život u različitim tipovima šuma, nekoliko vrsta prilagođeno je životu u čovekovoj blizini. To im nudi brojne pogodnosti kao što su velika brojnost plena (glodara i insekata) ili obilje pogodnih mesta za gnežđenje.

7. Većina sova ne gradi gnezdo. Uglavnom nose jaja u dupljama drveća, šupljinama u stenama, gnezdima drugih ptica ili na ljudskim građevinama.

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

"Manjak našeg znanja o divljim životinjama smanjuje šanse za njihov opstanak. Često su potezi koje nesvesno pravimo glavni krivci za smanjenje brojnosti ili čak izumiranje mnogih vrsta. Sove su, nažalost, pravi primer za to. Setite se samo koliko starog drveća sa dupljama se iseče u Srbiji svake godine? I to je nečiji dom. Često i jedini“, budi nam savest Milan Ružić.

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

 Ako vam se dopalo ovo što ste pročitali i ne manjka vam više znanja o sovama, onda ste spremni za poklon partiju Slagalice. Mondo i Slagalica svim čitaocima Monda poklanjaju 40 zlatnih tokena za Slagalicu. Iskoristite kod SLASOVA1 najkasnije do 26. novembra u ponoć. Više informacija OVDE.   

Slagalica vaučer
Izvor: Promo

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stanusa

Sove obožavam zato što su noćne ptice kao ja

4

Bravo, veoma zanimljivo, više ovakvih vesti o drugim životinjama!

Haha

znam da se sokolovi, vrane i sove ne podnose jedni druge love kada im situacija odgovara, sove love noću sokolove i obrnuto, a vrane samo u jatu ulaze u bitku sa sovama

special image