• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zdravstvo i politika ogrezli u korupciji

Građani Srbije smatraju da su oblast zdravstva i političkih partija najkorumpiranije (78 odsto), na trećem mestu je carina (72 odsto), dok su na četvrtom mestu, sa 70 odsto, sudije.

Građani Srbije smatraju da je korupcija treći najznačajniji problem u društvu, nakon nezaposlenosti i siromaštva, pokazalo je predstavljeno istraživanje TNS Medija Galup-a uz podršku Programa UN za razvoj -UNDP.

Građani smatraju da je korupcija prisutna u svim sferama života u Srbiji, a 82 odsto ispitanih misli da to utiče i na njihov lični život, rezultat je istraživanja predstavljenog na konferenciji povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije - 9. decembra u palati "Srbija".

Čak 91 odsto anketiranih smatra da je korupcija prisutna u političkom životu, a njih 88 odsto da je prisutna u poslovnom okruženju.

Iako građani Srbije, 88 odsto ispitanih smatraju korupciju uobičajneom praksom i 60 odsto njih je očekuju u određenom stepenu, istraživanje pokazuje da je ne prihvata 65 odsto njih.
Anketirani smatraju da institucije nisu sposobne ili da nemaju volju da se bore protiv korupcije, ali i očekuju da Vlada preuzme ključnu ulogu u borbi protiv te pojave.

Takođe, 41 odsto građana smatra da je nivo korupcije porastao u poslednjih godinu dana, a samo 18 odsto očekuje da taj nivo bude smanjen u narednih godinu dana.

Građani Srbije smatraju da su oblast zdravstva i političkih partija najkorumpiranije (78 odsto), na trećem mestu je carina (72 odsto), dok su na četvrtom mestu, sa 70 odsto, sudije.

Najmanje korumpiranim smatraju se vojska (23 odsto) i verska tela (25 odsto).

Ispitanici su naveli da imaju posredno iskustvo sa korupcijom, ali je samo njih 15 odsto kazalo da je u poslednja tri meseca platilo mito i to najcešće doktorima, policajcima i službenicima u državnoj administraciji.

Kao prosečnu sumu novca koju su dali za mito, istraživanje navodi 164 evra što ozbiljno utiče na porodični budžet.

Najveći broj građana veruje da Vlada i policija treba da predvode borbu protiv korupcije, ali je istraživanje pokazalo i da upravo te institucije smatraju korumpiranima.

Kao glavni problem u borbu protiv korupcije građani navode nedostatak institucionalne kontrole i njenu veliku rasprostranjenost u državnim telima naročito javnim službama i zakonodavstvu.

Skoro svi građani, njih 96 odsto, smatra da bi stroge kaznene mere bile najefikasnije u prevenciji korupcije.

Istraživanje je pokazalo da građani Srbije imaju pesimistički stav kad je u pitanju njihova finansijska situacija (75 odsto) i ne očekuju da će se to promeniti u narednoj godini.

Da se Srbija kreće u pogrešnom smeru po pitanju ekonomske situacije ima utisak 65 odsto anketiranih.

Istraživanje "O korupciji u Srbiji, percepciji i iskustvima građana" sprovedeno je u periodu od 9. do 15. oktobra ove godine na uzorku od 1.016 ispitanika starijih od 18 godina putem ličnog intervjua.

To je prvo istraživanja o korupciji, a drugo se planira u martu
sledeće godine.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image