Svi putnici koji dolaze iz afričkih država koje su na spisku rizičnih zemalja upućuju se na lečenje ukoliko su pozitivni, a ukoliko su negativni odlaze u izolaciju pod nadzorom, rekao je za RTS pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove Goran Stamenković. Kako je istakao, dosad nije bilo putnika koji su zbog omikron soja koronavirusa pod takvom vrstom nadzora.
Član Kriznog štaba i pomoćnik ministra zdravlja za inspekcijske poslove Goran Stamenković naglasio je da je na graničnim prelazima već pojačana kontrola, prvenstveno na aerodromima.
Tokom gostovanja u Jutarnjem programu Stamenković je naveo da je Krizni štab u koordinaciji sa Institutom 'Batut' pripremio jedan scenario koji je dostavio i ministru zdravlja i kabinetu premijerke u smislu pooštrene kontrole i načina postupanja sa putnicima u međunarodnom saobraćaju vezano za eventualni dolazak iz određenih rizičnih zemalja.
Kako je dodao, Institut "Batut" sačinio je listu rizičnih zemalja prema najnovijim informacijama i preporukama Svetske zdravstvene organizacije.
Iatakao je da je to postupanje koje je već primenjivano i da imamo dosta iskustva u vezi sa tim, imajući u vidu da postoje zemlje sa posebnim rizikom, a zbog toga je doneto uputstvo ministra zdravlja koje se već u toku 2021. godine.
Trenutno su na spisku rizičnih zemalja Južnoafrička Republika, Bocvana, Zimbabve, Namibija, Lesoto, Mozambik i Malavi. Stamenković je naglasio da će putnici koji su boravili u tim zemljama biti testirani već na aerodromu.
"Suština je dužina boravka u prethodnih 14 dana u ovim zemljama južne Afrike. Suština je da svaki od tih putnika na pasoškoj kontroli mora da bude identifikovan od strane MUP-a, da se u saradnji sa graničnom sanitarnom inspekcijom proveri zdravstveno stanje. Obezbeđeni su uslovi za testiranje na Aerodromu "Nikola Tesla". Svakome će se raditi pi-si-ar. Mi ćemo pratiti dokumentaciju koju putnik poseduje. Govorim o onima koji imaju dokaz o preležanoj bolesti ili imaju važeći kovid sertifikat", istakao je Goran Stamenković.
Kako je naglasio, putnici koji budu bili pozitivni na testiranju odlaziće na lečenje. Objasnio je da se izdaje hitno rešenje graničnog sanitarnog inspektora kojim se putnik upućuje na lečenje na tačno određeno mesto u kojem će se zbrinjavati. To je trenutno kovid bolnica u Batajnici. Stamenković je pojasnio i da će putnici koji budu negativni ići u izolaciju. Oni koji su u izolaciji biće pod aktivnim zdravstvenim nadzorom i potrebno je da se svakodnevno javljaju nadležnom zdravstvenom zavodu.
"Granični sanitarni inspektor izriče rešenje, izdaje usmeno rešenje odmah na licu mesta putniku i na osnovu toga MUP proverava da li je osoba u karantinu", naveo je Goran Stamenković.
Kako je istakao, nije bilo putnika koji su zbog omikron soja koronavirusa pod takvom vrstom nadzora.
Inspektori u novembru obavili preko 100.000 nadzora objekata
Stamenković je, govoreći o kontroli poštovanja mera u ugostiteljskim objektima i tržnim centrima, istakao da je tokom novembra izvršeno preko 100.000 nadzora.
"Mi smo imali inspektore i u prepodnevnim i popodnevnim, ali pogotovo u večernjim satima. Broj izrečenih mera i naloga se nije smanjio u odnosu na oktobar. Negde oko 1.400 naloga, a iznos izrečenih naloga je oko 50 miliona dinara. Ako govorimo u oktobru, gde je bilo oko 72 miliona dinara, znači dosada su inspektori izrekli u visini preko 120 miliona dinara", naveo je Stamenković.
Kako je istakao, nadzor je pojačan u javnom saobraćaju i da je bilo dosta izrečenih kazni, što putnicima, što zaposlenima. Najčešće su se kršile mere u marketima i prodavnicama.
"To je i dan-danas prisutna pojava. Inspektori ne posustaju. Kažnjavaju gde god utvrde nepravilnost. Tržni centri jesu bili drugačiji. Nastavlja se taj trend mnogo pozitivnijeg pristupa u odnosu na poštovanje mera", istakao je Stamenković.
Kako je dodao, bilo je 30 zabrana rada ugostiteljskih objekata zbog kršenja - najviše u Somboru, Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Nišu, Boru i Šapcu, a nisu u pitanju bili samo ugostiteljski objekti, već i kladionice.
Nijedan slučaj falsifikovanja kovid sertifikata
Goran Stamenković je istakao da se redovno održavaju sastanci kako bi inspektori prepoznali falsifikovane kovid sertifikate i napomenuo da dosad nije zabeležen nijedan slučaj falsifikovanja tog dokumenta.
On je, govoreći o inspekcijskom nadzoru apoteka, iastakao da je u jednoj apoteci u Beogradu, na osnovu anonimne prijave, utvrđeno da se izrađuje lek ivermektin.
"Preparat koji je zatečen u nekim dosta interesantnim količinama. Mi smo kao hitnu meru, usmenim rešenjem na zapisnik izrekli, a posle i potvrdili pismenim rešenjem zabranu da se takvi lekovi uopšte izrađuju u takvoj apoteci, jer se ne radi o humanom leku, već o veterinarskom leku", istakao je Stamenković.
Kako je dodao, u toku je istraga, a protiv vlasnika apoteke je pokrenut odgovarajući postupak.
(MONDO/RTS)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!