• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Blokade i štrajkovi glađu

Više grupa nezadovoljnika blokiralo je puteve i pruge u Srbiji u četvrtak, a u dva preduzeća 16 radnika štrajkuje glađu.

Najuporniji su radnici koji već četvrti dan blokiraju međunarodnu prugu u Lapovu zbog čega srpske železnice dnevno gube oko deset miliona dinara.

Oko 30 ratnih vojnih rezervista blokiralo je železničku prugu Beograd-Skoplje pored Železničke stanice u Leskovcu, tražeći isplatu dnevnica za rat na Kosovu 1999. godine.

Rezervisti su zapalili vatru i založili kazan u kome su kuvali čaj.

Oni su rekli agenciji Beta da će tu ostati sve dok im se ne obrati neko iz Vlade Srbije.

"Ostajemo ovde sve dok neko iz Vlade ne dođe i ne kaže nam kada će nam biti isplaćene dnevnice za rat na Kosovu i Metohiji", kazao je rezervista Zdravko Nedeljković.

Prugu, koju je čuvalo oko 300 policajaca i pripadnika žandaremrije, blokiralo je oko 300 rezervista, ali se većina razišla.

Jedan od šefova Železničke stanice rekao je da je uprava organizovala prevoz putnika autobusima od Leskovca do Vinarca i u obrnutom smeru.

"Šteta od ove blokade je velika jer je u Nišu i Ristovcu zaustavljeno nekoliko teretnih kompozicija", kazao je taj rukovodilac.

Železnice Srbije saopštile su da će tokom večeri i noći organizovati autobuski prevoz za putnike iz šest vozova, koji su tokom dana zaustavljeni zbog blokade.

Saobraćaj na pruzi ponovo je uspostavljen tek u večernjim satima, a Železnica Srbije je saopštila da će vozovi početi da saobraćaju po utvrđenom redu vožnje.

"Zbog blokade je bio potpuno blokiran železnički saobraćaj na tom delu magistrale, kao i putnički saopbraćaj između Srbije i Makedonije, odnosno Grčke", navodi se u saopštenju Železnica Srbije.

Zbog blokade niške železičke magistrale i blokade pruge u Leskovcu, onemogućen je pronalazak četiri putnička voza, od čega dva međunarodna.

Bunili su se i manjinski akcionari privatnog preduzeća "Trgovina 22" koji su sve do 19 časova držali u blokadi magistralni put Kragujevac-Batočina, na ulazu u grad, nakon što je postignut dogovor da radnike sutra ujutru primi gradonačelnik Kragujevca.

Zbog blokade saobraćaj je na ovom delu magistrale bio prekinut od 14.30, a na putu se formirala duga kolona vozila iz oba pravca, dok je policija pokušavala da saobraćaj preusmeri na alternativne puteve.

Manjinski akcionari, među kojima je najviše žena, traže da nadležni organi hitno postupe po krivičnoj prijavi koja je podneta letos za vreme njihovog protesta protiv pripadnika fabričkog obezbeđenja, zbog maltretiranja.

Tom prilikom povređeno je i nekoliko žena koje su mirno protestovale, a do danas nije pokrenut postupak protiv članova obezbeđenja koji su ih gurali i udarali, kažu u štrajkačkom odobru.

Oni ne odustaju ni od zahteva da se privatno preduzeće "Trgovina 22", nekadašnja konfekcija "22. decembar", podeli na dva akcionarska društva i da im pripadne deo srazmeran broju akcija.

Preduzeće "22.decembar" je privatizovano 2006. godine, a 150 manjinskih akcionara ima 16 odsto akcija.

Nezadovoljni radnici fabrike "Budimka" držali su u blokadi saobraćaj u centru Požege jedan sat.

Oni pokušavaju da skrenu pažnju javnosti na težak položaj u kome se firma našla posle prošlogodišnje privatizacije, kada je prestala proizvodnja, a novi vlasnik nije ispunio odredbe kupoprodajnog ugovora.

Radnici ove nekad ugledne firme, koja je imala oko 1.200 zaposlenih, upozorili su da je ovaj protest samo najava "radikalnijih mera", jer im poslodavac duguje 12 plata, a ne uplaćuju im ni zakonom regulisane doprinose za zdravstvenu zaštitu i penziono osiguranje.

Predsednik Samostalnog sindikata u Budimci Milan Paunović je izjavio novinarima da Agencija za privatizaciju neće da usvoji zahtev radnika "Budimke" o raskidu kupoprodajnog sa novim vlasnikom, kome se po četvrti put daje mogućnost da ispuni zakonske obaveze.

Radnici tvrde da Dejan Pavićević i Anka Lončar, kao vlasnici "Budimke", trenutno duguju 140 miliona dinara novosadskom "Pankomercu" za izmirenje ranijih obaveza, dobavljačima duguju 35 miliona, a radnicima 20 miliona dinara.

Novopostavljeni direktor "Budimke" Dejan Pavićević je izjavio da je Agencija za privatizaciju dala firmi rok od 60 dana da pokrene proizvodnju i isplati zarade zaposlenima, što će biti i realizovano kada se izvrši remont kotlova i obezbede neophodne količine mazuta i šećera.

On je dodao da se u hladnjačama preduzeća nalazi oko 1.000 tona smrznutog voća.

Pavićević je obećao da će "Budimka", pošto joj je država delimično otpisala neke dugove, do Nove godine pokrenuti proizvodnju i isplatiti četiri mesečne zarade, dok će ostale zaostale zarade biti isplaćene u narednom polugođu.

Radnici kombinata "1. maj" iz Lapova četvrti dan zaredom, blokiraju prugu u stanici Lapovo Varoš.

Sekretar sindikata GIK "1. maj" Nebojša Stanković, kazao je da će radnici tog preduzeća nastaviti protest sve do ispunjenja njihovih zahteva.

"Mnogo puta smo bili izigrani i prevareni. Nećemo verovati nikakvim obećanjima sve dok na naše tekuće račune ne legne novac koji tražimo. Do tada nećemo odustajati", kazao je Stanković.

Blokada pruge nastavljena je i posle sastanka predstavnika radnika i sindikata GIK-a s potpredsednikom Vlade Srbije i ministrom ekonomnije i regionalnog razvoja Mlađanom Dinkićem u sredu.

U sindikatu GIK-a ocenjeno je da je razgovor bio "korektan i bez lažnih obećanja " i da je Dinkić radnike uvereio da će se založiti za rešavanje problema u tom komibnatu.

Potpredesdnik Vlade Srbije rekao je da u potpunosti razume radnike GIK-a, ali da i pored toga ne sme da se dozvoli dalje ugrožavanje života radnika i obustava železničkog saobraćaja.

Dinkić je posle sastanka izjavio da država ne može da plaća dugove privatnih poslodavaca, ali da treba da obezbedi da zakon važi za sve.

On je rekao da je vlasnik GIK-a posle privatizacije ispunio svoje obaveze tako da je mogućnost države da interveniše ograničena.

Međutim, dodao je Dinkić, vlasnik GIK-a raspolaže sa velikom imovinom i može da plati dug radnicima.

"Imamo informaciju da je vlasnik ove kompanije, izvesni Miša Omega (Milomir Joksimović - prim. aut) i da nije siromašan čovek. On ima još mnogo kompanija koje imaju itekako novca i očito ima imovinu iz koje može u najmanju ruku da uzme kredit i da isplati dugove", naveo je Dinkić.

On je dodao da ga čudi ga zbog čega svi ćute o tome, zbog čega se plaše da pomenu ime vlasnika GIK-a.

Pregovori rukovodstva kraljevačke Fabrike vagona i šestorice radnika koji štrajkuju glađu zbog neisplaćenih plata i neuplaćenog doprinosa završeni su bez rezultata u četvrtak.

Radnici koji štrajkuju glađu od ponedeljka, nisu pristali na predlog rukovodstva da im prva polovina avgustovske zarade bude isplaćena u petak, a druga do kraja godine.

"S obzirom da nam duguju zarade za avgust, septembar i oktobar, od poslodavca smo zatražili da nam sutra isplati celu avgustovsku, a do kraja godine septembarsku platu", rekao je agenciji Beta jedan od štrajkača Milomir Ćirković.

Ćirković je naveo da su radnici tražili i da se utvrdi dinamika isplate oktobarske i novembarske zarade, ali da rukovodstvo nije na to pristalo.

Ćirković je naveo i da je rukovodstvo obećalo i uplatu zaostalih doprinosa za zdravstveno osiguranje da bi radnici mogli da overe zdravstvene knjižice.

On tvrdi da su svi štrajkači glađu imali vrtoglavicu i da su im trnule noge.

Oko 400 radnika fabrike vagona i u četvrtak uveče su u povorci, kao i svaki dan od ponedeljka, prošli centralnim gradskim ulicama, noseći fabričku zastavu na čelu kolone.

Jedna od desetak radnica fabrike trikotaže “Raška” u Novom Pazaru Muamera Jakupović, koje su od ponedeljka u štrajku glađu, zadobila je opekotine po licu, vratu i šakama u četvrtak uveče.

Ona je medicinski zbrinuta u Zdravstvenom centru u tom gradu, a dežurni hirurg Enes Zogić, rekao je da je, posle zbrinjavanja odbila hospitalizaciju i na svoju odgovornost napustila bolnicu.

Za sada niko, pa ni koleginice Jakupovićeve, ne želi da priča kako je došlo do povređivanja Jakupovićeve.
Policija je neposredno posle dobijanja prijave počela da utvrđuje činjenice u vezi sa ovim događajem.

Radnice zahtevaju da im bude isplaćen socijalni program, uplate doprinosi za penziono i invalidsko osiguranje (PIO) i poveže radni staž od 2003. godine do danas.

Štrajkačice tvrde da su bile na spisku za socijalni program, da ne znaju kako su naknadno izostavljene i veruju da je neko uzeo njihov novac.

(agencije/www.mtsmondo.com)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image