Požar u kineskoj robnoj kući koji je izbio u 10.40 časova još uvek se gasi. Vatrogasci se već tri sata bore sa vatrenom stihijom ne bi li je obuzdali. Kako radnici svedoče u objektu je bilo mnogo upaljenih novogodišnjih lampica, pa se veruje da su se one na stepenicama koje su se nalazile najbliže tkaninama zapalile. U prazničnom periodu uzrok mnogobrojnih požara su upravo neispravne novogodišnje lampice.
Kako se praznici bliže, podrazumeva se i nekoliko opasnih stvari koje ih prate, poput petardi, prskalica, vatrometa, ali i sijalica za jelku. Upavo se prepuštamo novogodišnjim praznicima i periodu ukrašavanja domova, ali retko razmišljamo o tome da sijalice za jelku mogu da budu zapaljive i da su jedan od najčećih uroka požara.
Upravo sijalice kineske proizvodnje spadaju u one nekvalitetnije, ali široko rasprostranjene na našem tržištu. Stručnjaci tvrde da su one i uzrok mnogobrojnih požara.
Iz Vatrogasne brigade su već apelovali da se ne kupuju kineske novogodišnje sijalice, kao ni kineski produžni kablovi jer se oni najbrže zagreju, te dovode do kratkih spojeva kada izbiijaju varnice, a onda dolazi do požara.
Sijalice moraju da budu dobro izolovane jer sadrže veliku dužinu kablova koji dovode struju do svake od njih. Ukoliko se kabl greje, onda je to znak da izolacija nije adekvatna i da može doći do paljenja. Ukoliko se u blizini nalazi zapaljiv materijal, a naročito ako se sijalice nalaze na jelki, požar vrlo brzo može da se proširi. Ovo predstavlja opasnost za domove, pa i za ljude u njima.
Naročito se preporučuje da se novogodišnje sijalice gase ukoliko u prostoru nema nekoga ko bi nadgledao kao rade, ili ukoliko se odlazi na spavanje.
Požar koji izazovu sijalice oprezan čovek najčešće može da iskontroliše, a najvažnije je da se ne paniči. Ukoliko postoji mogućnost, sijalice, koje su se zapalile, treba izvući iz struje. Požar nikada ne gasiti vodom.
Ukoliko pak, dođe do većeg požara, treba se evakuisati na bezbedno.
"Ono što mi savetujemo građane je da ostanu pribrani, jer stvaranje panike ne može da pomogne u spašavanju. Građani koji uspeju da se spasu iz te situacije obično ne razmišljaju racionalno i pokušavaju da se vrate po neku stvar koju su ostavili u zapaljenom objektu. To je veoma opasno, jer mogu nastradati od požara koji se vremenom širi ili od stampeda drugih ljudi koji pokušavaju da izađu iz objekta. Prilikom spašavanja vatrogasna služba ima prioritete, a to su stari, bolesni i deca, i to oni koji se nađu u takvoj situaciji moraju da razumeju. Najbitnije je biti strpljiv kako se vatrogasci ne bi ometali u radu", kaže komandir vatrogasnog voda.
Ipak, cilj je da do požara uopšte ne dođe, a to tokom praznika možete da sprečite tako što ćete kupovati proverenu robu sa deklaracijom. Takođe, važno je izbegavati pirotehnička sedstva, jer osim paljevina, ona mogu izazvati i druge ozbiljne povrede.
(MONDO)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti