Kristina Kika Đukić je pronađena mrtva u svom stanu, a kako je pisano u svim srpskim medijima influenserka je oduzela sebi život. Porodica se požalila kako "pop neće Kiki da služi opelo", a evo kakav je stav Srpske pravoslavne crkve o njenoj smrti.
Porodica Kike Đukić se juče oglasila saopštenjem u kome je zamolila medije da, kako se navodi, prestanu sa nagađanjem o tome šta se desilo i kako je devojka preminula.
"Time što nagađate i pričate o tome da se Kika ubila doveli ste do toga da mi ne možemo da sahranimo naše dete i sestru jer pop ne želi da održi opelo zbog informacija koje se šire u medijima. Uz ovaj izveštaj koji dostavljamo vama, patrijaršija će odobriti opelo, ali nažalost, molba se šalje poštanskim pismom i neće stići na vreme, odnosno do termina sahrane. Ovim povodom molimo sve ljude, medije i crkvu da dozvole da se na dostojanstven način oprostimo od nje i sahranimo je prema običajima Srpske pravoslavne crkve", stoji u saopštenju porodice Đukić.
Kako je ranije objavljeno, Kristina Kika Đukić biće sahranjena na groblju Lešće u utorak, 14. decembra.
Kikina porodica, a i mnogi u Srbiji, žele da saznaju kako je devojka preminula. Jako je teško i pomisliti da je život koji je tek bio pred njom, s obzirom na to da je imala svega dvadesetjednu godinu, sama prekinula.
Majka mlade influenserke ističe da porodica želi da je sahrani prema običajima Srpske pravoslavne crkve, uz opelo koje će služiti sveštenik, a kako se navodi u saopštenju porodice, sveštenik ne želi da održi opelo zbog sumnje da se devojka ubila.
Kakva su pravila Srpske pravoslavne crkve po tom pitanju?
Kako je istakao sveštenik, SPC ne služi opelo samoubicama jer je samoubistvo smrtni greh posle kog nema pokajanja nad tim činom kao što može da se pokaje čovek koji oduzme život drugome. Opelo se ne služi čak ni onda kada su deca u pitanju, mališani koji su digli ruku na sebe ili kada su u pitanju nekrštena deca.
Ipak, ima izuzetaka kada sveštenik ipak služi opelo. Ukoliko je u pitanju duševni bolesnik, pa ima papire da se lečio, sva dokumenta se šalju crkvenom sudu, pa sud odlučuje o tome. U takvim slučajevima može da bude odobreno opelo.
Pravoslavni bogoslovski fakultet je već objasnio da se opelo drži i u slučajevima kada samoubistvo nije počinjeno iz volje, nego iz nužde.
Uz sve ovo, postoje i retki slučajevi kada se samoubicama opelo ipak čita, ali to opelo mora da odobri patrijarh. Porodice samoubica šalju zahtev za opelo parohijskom svešteniku, koji ga potom prosleđuje Patrijaršiji. Ukoliko ga patrijarh odobri, čita se opelo za oproštaj greha. Obično se to odobrava kada su u pitanju mladi ljudi koji su se ubili".
Da podsetimo, na osnovu jednog slučaja se slao upit Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Držano je opelo bračnom paru Nikolić koji se ubio pre nekoliko godina skokom sa zgrade u beogradskom naselju Borča. Njih dvoje su odlučili da prekrate svoje živote tačno na godišnjicu samoubistva sina jedinca. Sveštenik je u kapeli tada služio opelo.
Kako je tada objasnio sveštenik SPC, svešteniku je rečeno da izađe, samo mali pomen da obavi u kapeli, a da ne može u sprovod da ide... Ali, po pravilu, oni su sami dobrovoljno pohulili na Duha Svetoga i tu nema šta da traže opelo, jer su se samim tim gestom odrekli opela i crkve i Hrista.
(MONDO/Telegraf)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina