Ceo region potresen je nestankom Mateja Periša (27) iz Splita, kome se u noći uoči dočeka Nove godine u Beogradu izgubio svaki trag. Ovo je glavna vest u svim medijima i porodica i prijatelji mladića se nadaju da će mladić biti pronađen živ. U potragu su krenuli MUP i Mreža za opasnost Srbije koja je baterijskim lampama pretraživala područje Ušća, dok su dva broda pretraživala reku.

U danima pre Nove godine u Srbiji je prijavljeno još nekoliko nestanaka lica, među kojima je bilo i četvoro maloletnika koji su srećom pronađeni živi i zdravi, ali i Jovane Marjanović čije telo je pronađeno na Zlatiboru. Osim toga, u Čačku je 26. decembra nestala Sanja Tešević (43),  u Somboru je nestao Aleksa Stanković, dok je u Sremskoj Mitrovici nestao Ivica Vrapčenjak (57). 

Kada se desi da nečiji član porodice ili prijatelji prijave nestanak, policija momentalno reaguje i odmah se kreće u potragu. Kako se traga za nestalim licima, na koji način se policija angažuje, kako izgleda traženje i šta je najvažnije uraditi, za MONDO su objasnili bivši policajci u penziji.

KAKO SE TRAŽI NESTALO LICE? 

Svaku prijavu za nestalim licem treba shvatiti ozbiljno ii nikada ne možete unapred da tvrdite da li će lice biti pronađeno, kaže za MONDO Sava Kuzmić, policajac sa iskustvom u potragama.

“Dešava se da se nestalo lice pronađe posle nekoliko sati, a dešava se i da se godinama ne sazna šta se dogodilo, da li je čovek živ ili nije. Čim se nestanak prijavi, policija istog trenutka reaguje, bez obzira da li je do nestanka došlo pre dva dana ili pre sedam dana. Od 2015. je promenjen zakon po kome ne treba da se čeka 48 sati kao bi se nestanak prijavio”, kaže za MONDO policajac u penziji.

Prvi korak jeste uzimanje svih potrebnih informacija od osobe koja je prijavila nestanak. Prvo se prilaže fotografija, opis visine, težine i garderobe koju je osoba nosila kada je zadnji put viđena.

“Odmah se odlazi na lice mesta gde je nestali poslednji put viđen i razgovara se sa svima koji se tamo nalaze. Mogu da budu od koristi očevici, zaposleni na kioscima, u prodavicama, konobari i okolina. Sve se beleži i na osnovu toga se preduzimaju sledeći koraci. Druga ekipa policajaca za to vreme odlazi kod prijatelja i rodbine, raspituje se da li je neko video i čuo nestalo lice. Svaki detalj je bitan i može da ukaže na to šta se desilo u noći nestanka”, kaže Sava Kuzmić. 

Sve vreme nakon prijave nestanka angažovan je povećan broj službenika, obaveštene su kolege u Hitnoj pomoći i drugim policijskim stanicama u Srbiji, objašnjava on. 

“Prve informacije koje se dobiju su najvažnije i od toga zavisi dalja istraga. Što više vremena prolazi, sve je teže ući u trag, pronaći svedoke i nadati se dobrom ishodu. Dok se neki slučajevi srećno završavaju, u drugim se ispostavlja da se radi o samoubistvima, nesrećama, otmici ili ubistvu. To nikada ne možete da znate unapred”,kaže on.

Prema njegovom iskustvu, razlozi zbog kojih ljudi odjednom nestanu bez traga i glasa mogu da budu i problemi lične priorode, zbog kojih osoba ne želi da se javi bilo kome. 

“To znači da je neko nestao zato što ima probleme u porodici, bolestan je, ima dugove ili sličan problem zbog kojeg želi da se skloni od svih. Kada su u pitanju deca, često se radi o lošim ocenama i ljubavnim problemima. Bez obzira na to, najvažnije je sklopiti slagalicu I otkriti koji problem je u pitanju i gde bi osoba mogla da bude”, objašnjava.

MATEJ PERIŠ VIĐEN U CENTRU GRADA?

Podsetimo, Splićanin Matej Periš (27) poslednji put je viđen oko 2:30 sati 30. decembra u noćnom klubu "Gotik", gde je bio s nekoliko svojih prijatelja s kojima je došao na doček Nove godine u Beograd. Pre odlaska u klub, Matej i njegovi prijatelji su bili na ručku u obližnjem restoranu. Nije bilo nikakvih incidenata tokom dana niti postoji bilo šta što bi ukazivalo da se desila tuča unutar kluba ili van njega. U klubu "Gotik" mu se gubi svaki trag. Matejev nestanak je 31. decemba u 18 časova prijavio njegov drug.

Prema nezvaničnim informacijama koji su preneli lokalni mediji, Periš je navodno je jutro nakon dočeka viđen u centru grada u potrazi za taksijem, u nekoj od ulica u strogom centru grada, mada niko sa sigurnošću ne može još uvek da potvrdi da je to on.

U potragu su uključeni policijski službenici iz više organizacionih jedinica MUP-a. Potraga za nestalim mladićem je koncentrisana na reku Savu, na potezu od Ušća do kafića "Gotik" gde je poslednji put viđen.

NESTANCI U SOMBORU, ČAČKU, SREMSKOJ MITROVICI...

Četvoro maloletnika čiji je nestanak prijavljen 29. decembra, odnosno 30. decembra.Kako se nezvanično saznaje, maloletni tinejdžer Vojin Baškot (17) iz Beograda koji je nestao u utorak posle škole, pronađen je zajedno sa nestalom A. S. i njene dve drugarice A. N i J. N. Kako su saopštili iz MUP-a, četvoro maloletnika čiji je nestanak prijavljen 29. decembra, odnosno 30. decembra, pronađeni su sinoć na teritoriji Opštine Zemun.

Andrea i Vojin .jpg
INSTAGRAM/PRINTSCREEN/192_RS/MOJ _BEO_GRAD 

Ivica Vrapčenjak (57) nestao je u Sremskoj Mitrovici 31. decembra oko 13 sati i od tada mu se gubi svaki trag.Na sebi je u trenutku nestanka imao sivi prsluk, crnu trenerku i crne patike. Porodica moli svakog ko ga je video ili ga prepozna da se javi najbližoj policijskoj stanici. Kako dodaju u porodici, radi lakšeg prepoznavanja, nestali muškarac otežano hoda i ima problem sa kukom. 

Ivica Vrapčenjak (57).jpg
Privatna arhiva 

Traga se i za mladićem iz Sombora. Aleksa Stanković (21) nestao je pre četiri dana i za njim tragaju porodica i policija. U trenutku nestanka na sebi je imao crnu jaknu, crnu trenerku i crne pantalone.  

Aleksa.jpg
Facebook/Printscreen/Olja Stankovic 

U Čačku je 26. decembra nestala Sanja Tešević (43). Visoka je 160 centimetara, a teška je 60 kilograma. Kako piše na sajtu "Nestali Srbija", ima braon kosu i zelene oči. U trenutku nestanka na sebi je imala braon zimsku jaknu sa krznom na kapuljači i ranac, a poslednji put je viđena na autobuskoj stanici u Čačku.

Sanja Tešević.jpg
Nestali Srbija