• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve manje pušača u Srbiji

U Srbiji je danas milion i po pušača manje nego pre devet godina. Tada je pušio svaki drugi stanovnik, a krajem prošle - svaki treći. Cigarete je ostavilo 9,8 odsto muškaraca i 3,8 odsto žena.

Podaci pokazuju: u Srbiji danas puši 38 odsto muškaraca i 30 odsto žena. Ostale dve trećine građana izloženo je duvanskom dimu kod kuće ili na poslu, pišu "Novosti".

U Ministarstvu zdravlja kažu da je smanjenje broja pušača posledica kampanja i apela, a ne porasta cene cigareta, jer se, kada poskupe cigarete, učestalost pušenja smanjuje samo kratkoročno, a posle opet vraća na staro.

Pomenuta trećina populacije koju čine pušači godišnje pazari čak milijardu pakli cigareta. Ceh pušenja je mnogo drastičniji - svakog dana se u proseku, zbog duvana i udisanja duvanskog dima, ugasi 44 života!

Istraživanja pokazuju da je svaka šesta smrt u Srbiji povezana sa pušenjem cigareta, a da je 43 odsto uzroka smrti od malignih bolesti povezano sa duvanom.

Prosečno, naš pušač na cigarete godišnje potroši 35.804 dinara - 11,3 odsto godišnje zarade. A cigarete kod nas još su znatno jeftinije nego u ostalim evropskim zemljama.

Cena prosečne paklice u Srbiji je, preračunato, 1,1 dolar, u Sloveniji 1,9 dolara, Hrvatskoj 3,2 dolara, a u Austriji 4,7 dolara.

Uprkos smanjenju broja pušača i dalje smo, po ovom poroku, na vrhu evropske lestvice! Jedini "rival" Srbije je Bosna i Hercegovina.

Iako u nekim zemljama, poput Grčke i Turske, skoro polovina muškaraca puši, procenat žena pušača u tim zemljama mnogo je manji nego u Srbiji.

"Istraživanje kod mladih uzrasta 13 i 15 godina pokazalo je da su kampanje i apeli dali rezultate, pa sada u Srbiji puši upola manje dece nego 2003. godine", kaže Srmena Krstev, predsednik Komisije za prevenciju pušenja pri Ministarstvu zdravlja.

Sadašnji podaci, međutim, pokazuju da je čak 42,7 odsto učenika probalo cigarete, a u grupi od 13 do 15 godina oko 8,5 odsto tinejdžera povremeno zapali cigaretu. Trećina od njih uzelo je prvu cigaretu sa deset godina.

Istraživanja pokazuju i da 77 odsto mladih živi sa nekim ko u njihovom prisustvu puši. To je, ipak, za petinu manje nego 2002, kada su skoro sva deca u kući bila izložena duvanskom dimu - 97,4 odsto.

Prema rečima doktorke Anđelke Dželetović, šefa Kancelarije za kontrolu duvana pri Institutu za javno zdravlje "Batut", u nekom periodu trudnoće puši skoro dve petine trudnica (37 odsto), odnosno u Srbiji je od deset beba četiri izloženo duvanskom dimu.

"Podaci Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da nepušači koji žive sa pušačem imaju 20-30 odsto veći rizik da dobiju rak pluća", kaže Dželetović.

Život sa pušačem povećava i rizik od srčanih oboljenja među nepušačima (za 25-30 odsto), a sve je više dokaza da je izloženost duvanskom dimu iz okruženja povezano i sa moždanim udarom kod nepušača.

Ministarstvo zdravlja predložilo je novi zakon o pušenju, koji bi trebalo da bude stroži i da obuhvati sva javna i radna mesta, uključujući kafiće, restorane i druge uslužne objekte.
Ovi "strogi" predlozi podigli su veliku prašinu među ugostiteljima, koji traže da se takve izmene ne usvoje, smatrajući da će im posao opasti za trećinu.

Dali su i "kompromisni predlog" - da se kafićima do 100 kvadrata, kao i mestima gde se ne služi hrana, dozvoli da sami odluče da li će u njima biti dozvoljeno pušenje ili ne, a da svi koji imaju više od 100 kvadrata imaju posebno mesto za pušače. To bi važilo i za diskoteke i splavove.

U Srbiji aktivno radi 17 savetovališta za odvikavanje od pušenja. Koriste se različite metode pri odvikavanju, individualni i grupni pristup i savetovanje, kao i primena lekova koji pomažu u odvikavanju. Iduće godine pokušaće se i sa uvođenjem telefonskog savetovanja za pušače.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image