Moderna policijska praksa pokazala se efektivnom kada je reč o pronalaženju nestalih lica, pa tek 0.5 do 1 odsto nestalih lica nikad ne budu nađeni, kakav je prosek i u svetu. Marko Nicović objašnjava koja je ustaljena praksa kada su u pitanju nestala lica.
"Ukoliko ne postoji sumnja da je u pitanju krivično delo otmice ili ubistva, a lice je punoletno, nije mentalno obolelo ili zaostalo, onda policija ne reaguje odmah, već ostavlja prostora da se osoba vrati kući ili pojavi, odnosno na bilo koji način oglasi da je živa i zdrava", kaže Nicović za "Informer".
Stvari se drastično menjaju kada je u pitanju osoba koja je maloletna, odnosno osoba koja nije u stanju da se stara sama o sebi ili ima suicidne misli.
"Porodica prvo treba da pokuša da sama pronađe nestalog člana, da kontakrira bliske ljude, da se sačeka nekoliko sati za slučaj da se nestali sam oglasi. Ukoliko to za 5 do 10 sati ne da rezultate, tada se treba uputiti u najbližu policijsku stanicu, jer to je neki razumni rok. U slučaju da je u pitanju maloletnik, neko ko je dementan ili postoji sumnja da bi mogao da se ubije ili da bude žrtva krivičnog dela - tu policija uglavnom ne čeka 24 sata, koliko se obično čeka kako bi se krenulo u potragu, već se odmah kreće kako bi se nestalo lice što pre pronašlo", objašnjava Nicović.
Pogledajte kako izgleda potraga za nestalim Matejom:
Određeni broj nestalih lica, nažalost, nikada se ne pronađe. Ovo je, prema tvrdnjama nekadašnjeg šefa beogradske policije, nekada greška i nadležnih organa.
"Nestali koji se nikada ne pronađu ni mrtvi su između 0.5 i 1 odsto lica čiji nestanak je prijavljen, po tome smo u rangu sa ostatkom sveta. Najmanje je onih koji se prosto odsele i nikome ne jave, nakon njih su žrtve trgovine ljudima, a najviše onih koje nikada ne pronađu su mentalno oboleli i oni koji reše da se ubiju. Kada se ovo desi u gradovima, gde nema mogućnosti da je osoba umrla i raspala se pa su je u tom stanju rastrgle životinje, ili da je odmah odbačena mogućnost otmice - znajte da je loše urađena potraga i da je tu zakazala policija, jer je teško da neko nestane u gradu, a da ne bude pronađen makar mrtav", ocenjuje Nicović.
Policija već 14 dana traga za Matejem Perišem. Na snimcima nadzornih kamera koje su nadležne službe prikupile može se videti da je mladić trčao po beogradskim ulicama, a na kraju, oko 02.51 sati sišao u ledenu Savu kod restorana na Savskoj promenadi. U potragu za Perišem uključene su skoro sve jedinice MUP, a Savu i Dunav su danima pretraživali ronioci i rečna policija.
Pogledajte u galeriji i mesto odakle je Matej otrčao:
(MONDO)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!