• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Rusiji cena soli pet puta veća

Krajem januara u Rusiji je cena soli povećana pet puta zbog bojazni od nedostatka tog začina, koja je izazvana nesuglasicama sa glavnim isporučicem soli, Ukrajinom.

Krajem januara u Rusiji je cena soli povećana pet puta zbog bojazni od nedostatka tog začina, koja je izazvana nesuglasicama sa glavnim isporučicem soli, Ukrajinom.

Panika zbog nedostatka soli donela je navalu potrošača u prodavnice od Moskve do Urala.

Eksperti ističu da je, sem toga, razlog za paniku i duboko ukorenjeno strahovanje starijih Rusa, čija sećanja na redove za hleb iz doba Sovjetskog Saveza nije razvejao ni novi ruski prosperitet.

So u ishrani Rusa ima veliki značaj - stručnjaci procenjuju da gradjani Rusije troše čak 20 grama soli dnevno, četiri puta više nego što preporučuje Svetska zdravstvena organizacija, podseća AP.

Sa pojavom glasina o nestašici, cene soli su u nekim područjima Rusije povećane pet puta - na 50 rubalja za kilogram (28 rubalja za jedan dolar).

Ruski ekonomisti su naglašvali da ne postoji opasnost od nestašice i objasnili da je jedan veliki ukrajinski isporučilac samo promenio svog distributera za centralnu Rusiju, što je dovelo do privremene obustave isporuka.

Činjenica da je bilo reči o ukrajinskom isporučiocu samo je podgrejala paniku. Odnosi izmedju Kremlja i tog njegovog suseda su, naime, već neko vreme napeti nakon što je Rusija privremeno obustavila isporuke gasa Ukrajini zbog nesporazuma oko cena i uvela zabranu uvoza ukrajinskog mesa i mlečnih proizvoda.

"Sledila je reakcija tipična za post-sovjetske zemlje", objasnio je predsednik Medjunarodne konfederacije potrošačkih društava Dmitrij Janjin. "Pojavile su se glasine, a starije generacije su se setile onih godina, kada su so, šećer, sapun i šibice bili u deficitu. Zbog toga su pojurili u prodavnice, zaboravljajući da jedna osoba može potrošiti samo dva pakovanja soli godišnje, i kupovali po 20 kilograma. Trgovci su, naravno, počeli da dižu cene".

Da bi se podmirila ekstra tražnja organozovane su dodatne isporuke - Ukrajina je udvostručila svoj izvoz na 35 železničkih vagona na dan.

Velikoj potrošnji soli u Rusiji doprinosi raširena praksa stavljanja povrća u turšiju radi konzumiranja tokom dugih zimskih meseci, a omiljene slane poslastice su i sušena riba koja se jede uz pivo i razne salame.

U Rusiji se, prema statističkim podacima, godišnje troši oko 4,5 miliona tona soli, od toga 560.000 tona na ishranu, a ostatak u hemijskoj i drugoj industriji, stočarstvu, kao i za posipanje puteva tokom zime.

Rusija zauzima 13. mesto u svetu po proizvodnju natrijum-hlorida. Radi poredjenja, Ukrajina proizvodi 2,5 miliona tona soli godišnje.

Preostalu potrebnu količinu Rusija kupuje od suseda - od Ukrajine (oko milion tona), Belorusije, Kazahstana, Turkmenije. U supermarketima se može naći i so evropskog porekla, ali egzotika u vidu morske soli za sada zauzima mikroskopski segment tržišta, ukazali su analitičari ruske agencije Vebagro.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image