• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Policija krajnja mera protiv blokada (VIDEO)

Ministar unutrašnjih poslova izjavio je, komentarišući odluku vlade o potrebi angažovanja MUP zbog blokade saobraćajnica i objekta, da će upotreba policije biti krajnje sredstvo u rešavanju problema. Ministar rada i socijalne politike poručio da Vlada želi da pomogne rezervistima, ali da od isplata nema ništa.

"Srbija gubi na kredibilitetu u Evropi na takav način", ocenio je Dačić, i zamolio sve one koji protestuju da ne čine to na mestima gde policija mora da reaguje.

Dačić je pozvao sve one koji protestuju da se ne sukobljavaju sa policijom, jer, kako je napomenuo, "policija nije kriva za njihove probleme". "MUP nije nadležan, a sve su oči uprte u nas da li ćemo intervenisati ili ne, pa su jedni ljuti što ne intervenišemo, a drugi su ljuti što intervenišemo", kazao je ministar unutrašnjih poslova.

Prema njegovim rečima, policija ne snosi nikakvu krivicu i zato je neophodno poštovati minimum koji važi svuda u svetu, da se putevi i pruge ne mogu blokirati.

Dačić je napomenuo da je to moguće, ali samo "kao upozorenje u kratkom vremenu". "Ja znam da oni koji protestuju blokirajući međunarodnu prugu ili autoput žele da skrenu pažnju na svoj problem, ali za takvim vidom iskazivanja nezadovoljstva nema potrebe", naveo je Dačić.

U rešavanju problema moraju da se uključe svi, počev od gradskih i lokalnih vlasti do republičkih vlasti", objasnio je Dačić. "U okviru vlade su formirane razne grupe za rešavanje ovakvih problema, jer upotreba sile je samo krajnje sredstvo kada drugog načina nema da se pruga ili put deblokiraju", napomenuo je Dačić.

Prema Dačićevim rečima, policija ne želi da se sukobljava sa građanima bez potrebe, ali postoje stvari koje država ne može dozvoliti kao što je blokada međunarodnih saobraćajnih pravaca. "Dolazimo u sitaciju da Srbija bude označena u Evropskoj uniji kao zemlja u kojoj na svakih 100 kilometara imate blokadu, na takav način niko neće prolaziti kroz našu zemlju", rekao je Dačić.



Juče je na telefonskoj sednici Vlade Srbije usvojen usvojen zaključak o potrebi angažovanja Ministarstva unutrašnjih poslova u slučaju blokade saobraćajnica i objekta.

Imajući u vidu da se nastavlja sa tendencijom da štrajkovi prerastu u blokade puteva, pruga i objekata, nužno je da Ministarstvo unutrašnjih poslova preduzme sve zakonom predviđene mere i ovlašćenja, kao i upotrebu sredstava prinude, kako bi se u slučaju pomenutih dešavanja omogućilo nesmetano obavljanje saobraćaja i normalan protok ljudi i robe, zaključila je Vlade.

Upravo zbog te odluke vlade bivši vojni rezervisti, koji su blokirali prugu na relaciji Niš - Sofija i Leskovac Skoplje razišli su sinoć se bez upotrebe sile.

Predsednik Štrajkačkog odbora niških rezervista Rodoljub Vuković rekao je da će se danas u Palati federacije sastati sa ministrom rada i socijalne politike Rasimom Ljajićem, a Ljajić kasnije izjavio da se pregovori nastavljaju u četvrtak, ali da nema govora o isplati.

"Noćas smo prekinuli blokadu nakon informacije da je Vlada na telefonskoj sednici odlučila da zabrani blokadu saobraćajnica i da u slučaju da se to desi angažuje policiju", rekao je Vuković agenciji Beta.

"Ne znamo šta nam nude, ali mi nećemo odustati od naših zahteva", rekao je Vuković

Kako su ranije juče Tanjugu rekli predsednici štrajkačkih odbora leskovačkih i niških rezervista, Dušan Nikolić i Rodoljub Vuković, oni zahtevaju isplatu razlika u ratnm dnevnicama za vreme provedeno na Kosovu i Metohiji u vreme NATO intervencije na SRJ 1999. godine.

Rezervisti traže da im se novac isplati po principu kako je to učinjeno njihovim topličkim saborcima koji su krajem 2007. godine dobili u proseku od oko 250.000 dinara i taj iznos im je isplaćen u šest jednakih mesečnih rata.

Ljajić rekao je Tanjugu da će u četvtak biti nastavljeni pregovori sa predstavnicima bivših vojnih rezervista iz nekoliko opština juga Srbije. Ljajić je danas kazao da u tim pregovorima ne može biti govora o isplati nekakvih razlika u ratnim dnevnicama i "topličkom modelu", i to iz dva razloga.

Prema njegovim rečima, ako neko želi da traži razlike u ratnim dnevnicama moraće da se obrati sudu, a što se tzv. topličkog modela tiče, Ljajić je kazao da je to bila greška, koju ova vlada "nema nameru da ispravlja i da na taj način kupuje socijalni mir". "Mi tih para nemamo i zato u ovom trenutku samo možemo da govorimo o procesu rešenja problema, a taj proces će trajati", rekao je ministar.

On je kazao da je Vlada Srbije svesna teškog položaja boračke i veteranske populacije, posebno u pojedinim opštinama u Srbiji i da ne beži od toga da im pomogne. "Ne bežimo da o tome razgovaramo i da nađemo način da se pomogne najugroženijima, kroz socijalnu kartu i, naravno, kad budemo znali koji je to broj jer od toga, pre svega, zavisi koliko će vlada morati da izdvoji sredstva za takvu vrstu pomoći", rekao je ministar.

Ljajić je za četvrtak najavio nastavak razgovora dodavši da je razgovor, jedini način da se utvrde jasni kriterijumi ko ima pravo na takvu vrstu pomoći. Ministar smatra da postoje tri razloga za eskalaciju protesta i štrajkova u ovom trenutku i to su teška materijalna situacija, pokušaj da se dođe do nekih prava i politizacija, kako je rekao, objektivnog socijalnog nezadovoljstva pojedinaca.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image