Najčešći uzrok požara u autu su neispravne električne instalacije, ali on može da se zapali i na parkingu, kad motor ne radi. Kako smatraju stručnjaci, požar se može predosetiti. U toku letnjih meseci u Beogradu se u proseku zapali jedan automobil dnevno. Kada zatreperi lampica upozorenja ili ako se oseti miris paljevine, to je alarm koji treba shvatiti ozbiljno.
Kada dođe do požara, vatrogaci stižu za pet do sedam minuta, nekada i to bude kasno, jer prijave ne stignu na vreme. Prvo ovakvi slučajevi završe na društvenim mrežama. Komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Miloš Majstorović kaže da kod svih požara, pa tako i kod požara na automobilima, imaju veliki problem u kašnjenju samih dojava.
"Ako vam kažem da je automobil od početnog požara u punom plamenu za manje od 10 minuta, onda vidite koliko je potrebno brzo dojaviti", ističe Majstorović.
Na svu sreću po vozača, požar se može predosetiti. Kada zatreperi lampica upozorenja ili ako osetite miris paljevine, to je alarm koji treba shvatiti ozbiljno.
"Može da predoseti, može da oseti dim u kabini i ako oseti, odmah zaustavlja vozilo, otvori haubu, ali polako da ne bi došlo do požara, jer ako bi mnogo veliki protok kiseonika ušao u sistem motora, nastaje katastrofa", objašnjava majstor Srećko Sokolov.
Uzrok požara su uglavnom instalacije
Jedan od uzroka su neispravne električne instalacije, kada svetla i klima uređaj ne funkcionišu. Ipak, auto može da se zapali i na parkingu, kad motor ne radi, jer je i tad pod naponom, pa svako curenje vode na žice može da izazove požar. Majstorović kaže da je uzrok požara u najvećem broju slučajeva neispravna instalacija na automobilima, nakon toga sistem za goriva, a za transportna sredstva, odnosno kamione, kočne instalacije.
Sokolov poručuje da je potrebno da se automobil redovno održava, ali ne da ljudi budu sami svoji majstori, već da se radi kako je fabrika naložila.
Čim osetite dim, i vidite plamen, pozovite 193
Na sreću, do sada niko nije nastradao od požara u automobilu, kažu iz vatrogasne službe. Po zakonu, u kolima morate da imate protivpožarni aparat. Rukovanje nije teško i svaki vozač treba da zna kako da ga upotrebi. U svakom slučaju, čim primetite dim ili vatru u svom ili tuđem automobilu, pozovite službu 193.
Kako kažu vatrogasci, važnije je odmah ih pozvati nego fotografisati požar mobilnim telefonom i postaviti slike na društvene mreže.
(MONDO/RTS)
"Partizan ima tim za fajnal-for Evrolige": Braun za MONDO o Željkovom izazovu i najvećoj želji u karijeri
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju