Osmaci malu maturu polažu u utorak 27. juna u 9 ujutru. Prvo će se raditi test iz maternjeg, srpskog jezika. Đaci obnavljaju gradivo i vrše poslednje pripreme, dok policija radi na pravljenju plana kako bi sprovela sve preventivne mere ukoliko se desi da se polaganje male mature prekine usled dojave o bombi. Dojave o bombama tresu Srbiju poslednja dva i po meseca, i iz tog razloga su svi uzbuđeni - đaci, roditelji ali i državni organi. Ministarstvo prosvete i Ministarstvo unutrašnjih poslova već su održali niz sastanaka i sačinili plan da rizik od dojave svedu na minimum.
Ključna mera je smanjivanje broja škola u kojima će se polaganje odvijati. Tako će se ove godine, umesto u 1.260 škola, matura polagati u 522.
"Uglavnom se po tri škole spajaju u jednu, odnosno đaci iz tri škole polažu zavšrni ispit u jednoj. Policija će već u sedam ujutru biti u školi u kojoj se polaže i obaviti kompletan pregled", kaže za "Telegraf" Ilija Mirović, direktor OŠ "Gornja varoš" u Beogradu.
Takođe, da bi svi đaci stali, polaganje neće biti samo u učionicama, već i u sportskim halama. Zanimljivo je da će ove godine i đaci iz privatnih škola maturu polagati u državnim školama. Sve škole su uveliko dobile detaljan plan organizacije, koja se sa kojom spaja, koja škola je "domaćin", a koja ide u "goste". Samo za škole koje imaju veliki broj učenika, promena neće biti i one će završni ispit organizovati samo za svoje učenike.
Takođe, za slučaj da dojava ipak prekine polaganje, spremni su rezervni testovi. Rezerve se inače spremaju ukoliko neki od tri testa koji se polažu na maloj maturu "procuri" u javnost. Ove godine su spremni za slučaj da polaganje prekine dojava o bombi.
Ako polaganje protekne bez prekida, đaci će imati ovaj kalendar:
- 27. jun: Polaganje testa iz maternjeg (srpskog) jezika od 9 do 11 časova
- 28. jun: Polaganje testa iz matematike od 9 do 11 časova
- 29. jun: Polaganje kombinovanog testa od 9 do 11 časova
- 1. jula će biti objavljeni preliminarni rezultati
- 5. jula će biti objavljeni konačni rezultati
- Od 30. juna do 6. jula: Predaja liste želja elektronskim putem
- 6. i 7. jul: Predaja liste želja neposredno u osnovnoj školi
- 13. jula će biti objavljen raspored učenika po školama
- 14. jula počinje upis u srednje škole
"Prvo epidemija, pa dojave... Đaci su sve manje zainteresovani"
Direktorka škole “Svetozar Marković” Ivana Orolicki navodi da se ovogodišnje pripreme razlikuju u odnosu na ranije generacije i ističe da su sadašnji svršeni osmaci bili suočeni i sa epidemijom i dojavama o bombama, što je uticalo na njihovu zainteresovanost.
"To se sve odrazilo na decu, tako da imam utisak da se malo manje ozbiljno pripremaju i da ta radna energija nije kakva je bila ranijih godina", rekla je Orolicki.
Ona veruje da će polaganje završnog ispita proteći u najboljem redu, dodajući da su primljena uputstva Ministarstva po kome će se postupati.
"To zahteva ozbiljnu organizaciju i na tome radimo. Nadamo se da neće biti velikih problema, procedure su nešto izmenjene, ali škole se spajaju i smanjuje se broj objekata u kome će se održavati završni ispit", poručila je Orolicki.
Orolicki naglašava da razume odsustvo đaka i njihovu povremenu nezainteresovanost, ali, veruje u dobar rezultat.
"Nadamo se da će kao i prošle godine rezultati biti dobri i da će test biti takav da uvaži drugačije okolnosti pripreme ove generacije", navela je Orolicki.
Njen kolega, direktor Osnovne škole “Ivan Gundulić” Ivan Ćirić, kaže da je ta škola spremna za završni ispit i da su sva obaveštenja od Ministarstva prosvete prosleđena učenicima i da su obezbeđeni nastavnici koji će dežurati.
"Svi su prošli obuku, i pregledači i dežurni nastavnici, tako da je škola potpuna spremna za ove završne ispite", rekao je Ćirić.
On ističe da vežbanje ide putem e-vežbaonice.
"Učenici su zaista imali prostora da se pripreme za završni ispit, 44 učenika će polagati, trenutno je to manji broj u odnosu na prošlu godinu kada ih je polagalo više od 50, ali sledeće godine će biti tri odeljenja, tako da će biti oko 70 učenika za polaganje završnog ispita", dodao je Ćirić.
Šta kažu osmaci?
Svršena osmakinja Ksenija Milivojević kaže da su joj dovoljne pripreme koje se održavaju u školi i da nema potrebe da ide na dodatne časove.
"Radim testove od prethodnih godina i tako se spremam, neki nastavnici šalju materijale, rekli su u školi kako će se održati završni ispit i nemam brigu" poručila je Milivojević, koja bi volela da upiše X beogradsku gimnaziju.
Njena školska drugarica Elena Mihajlović kaže da je učila redovno.
"Mislim da smo se ovih osam godina već pripremili za završni ispit, u školama radim pripreme, nemam tremu", rekla je Mihajlović i dodala da joj se dopada kako su ih nastavnici pripremali.
(MONDO)
Teška povreda Matijasa Lesora: Pao na parket i počeo da vrišti od bola, svi se uhvatili za glavu (video)
Lesor se javio odmah iz bolnice: Čeka ga operacija, a njegova objava gađa pravo u srce
"Plašili smo se, molila sam doktore da ga ne puste sa lečenja": Strašna ispovest majke napadača (19) u školi u Zagrebu
"Kako mogu Srbi s manje novca, a mi ne?": U Hrvatskoj drama zbog uspeha TSC-a, Borca...
"Jokić igra najgoru odbranu u NBA, zato su loši": Pogledajte koš kojim je Denver izgubio, krive Srbina!