• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"VI STE POTPUNO LUDI I NENORMALNI!" Ovo pravilo iz pravopisa RAZBESNELO Srbe: "Teci pecima sede", o čemu se ovde radi?!

Autor Jana Desovski

Ovo pravilo iz pravopisa srpskog jezika je zbunilo mnoge!

 pravopis Izvor: Shutterstock/PaeGAG/Instagram/dvevna doza pravopisa

Često u srpskom jeziku dolazi do nedoumica kako se nešto piše, baš zbog gramatike srpskog jezika koja mnogima pravi veliki problem. Instagram stranica Dnevna_doza_pravopisa često objavljuje kako se pravilno pišu reči u srpskom jeziku, a mnoga pravila umeju da zbune.

Svi mi imamo probleme kada su u pitanju brojna pravila pravopisa srpskog jezika, a ovo je razbesnelo mnoge. Ispod slike na kojoj je napisano pravilo kako se neke reči izgovaraju i zvuče u množini, je puno komentara ljudi kojima ovo pravilo nije oduvek poznato.

Većina korisnika ove društvene mreže je bila začuđena, jer kad bismo tako izgovarali stvari u množini, zvučalo bi kao da pričamo drugi jezik. 

Ovo su reči u množini koje su napravile pravu buru na mrežama:

  • patak - paci
  • petak - peci
  • kutak - kuci
  • prutak - pruci
  • cvetak - cveci
  • tetak - teci
  • lutak - luci

U opisu fotografije je stajalo pravilo zašto se u ovim rečima u možini izgubilo slovo T:

Ako se pitate gde je nestalo T, evo odgovora: Isti ili slični suglasnici ne trpe se ni onda kad se jedan od njih krije u susednom glasu. Namiriše on njega i tu, pa onda beži glavom bez obzira. Eto, recimo, u oblicima zadaci, podaci, preci i sl. nema suglasnika T i D, koji se inače nalaze u jednini tih reči (zadatak, podatak, predak). A zašto? Zato što C ima u sebi i T; složeno je (ili, bolje reći, sliveno) od T i S. A T, pa i D, kad se nađu ispred istoga ili sličnoga T, makar bio skriven i u glasu C, beže od njega kao đavo od krsta. Šta ćete, sličan se sličnome (ponekad) ne raduje! Izvor: Zanimljiva gramatika, Milan Šipka.

Komentari su bili urnebesni, a po svemu sudeći, ovo pravilo u izgovoru niko ne koristi. "Najbolje je da izbegavamo množinu, jer ako budemo pravilno govorili, neće nas niko razumeti", "Nakaradno zvuči. Uz dužno poštovanje g. M. Šipki, i Vašem stručnom objašnjenju, nikada ovako neću govoriti", "Vi ste potpuno ludi i nenormalni", "Strahotno!", "Najveca korist od ovoga je sto se lepo nasmejemo i ako znamo da je pokazano kako treba", samo su neki od komentara, a jedan primer sa upotrebom ovih reči je zapalio Instagram.

"Tetke i teci pecima sede pod drvetom, paci trče okolo saplićući se o pruce, cveci truju koliko mirišu, a ja se mislim gde su mi oni lepi kuci da plačem, Izvinjavam se lucima, nisu uspeli da se uklope u primer, osim ako teci ne češljaju luce", napisala je jedna korisnica instagrama.

Anketa

Da li vi ovako izgovarate reči u množini?

  • NE

    91.82% (101)

  • DA

    8.18% (9)

Da li vi ovako izgovarate reči u množini?

Rezultati

Pogledajte najzanimljivije komentare:

 (MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

He he

Kakve budalaštine od onog ko je uveo ova pravila. Nisu ludi hrvati, beže od nakaradnog.

Firga

@He he Ovo postoji sto godina

sasa

@He he moj deda i moj otac su ovako ucili u skoli a i ja isto. I ovakve mnozine koristim u govoru svakodnevno i ne mogu da shvatim kako je moguce da neko ovo ne zna, a jos manje da ovo nekom zvuci cudno. Prosto ne shvatam kako je moguce da neko ovo ne zna ako je isao u skolu, imajuci u vidu da 8 godina obavezne skole, svake godine ima predmet Srpski jezik. U cemu je problem sa vama? Ili su vasi roditelji propustili da vas posalju u obaveznu osnovnu skolu?

special image