• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kućno vaspitanje ključno u borbi protiv nasilja

Najbolji način za smanjenje nasilja u školama je prevencija, koja pre svega podrazumeva "kućno" vaspitanje.

Nijedan zakon ne može da nadoknadi nedostatak prve karike u vaspitno - obrazovnom lancu, a to je porodica, složili su se stručnjaci u izjavama Tanjugu.

Načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimir Tmušić ukazao je da nasilja ima sve više i da se događalo čak i u školama koje imaju video nadzor, školskog policajca, privatno obezbeđenje i dežurne profesore.

Tmušić je rekao da su dežurni nastavnici, kao i svi zaposleni u školi, dužni da, bez primene fizičke sile, zaustave nasilje kojem prisustvuju, kao i da slučaj prijave direktoru škole, koji pokreće vaspitno-disciplinski postupak.

"Nastavnici su zakonom obavezni da prijave direktoru nasilničko ponašnje kako bi se pokrenuo postupak, a škola je u obavezi da ono što nije u njenoj ingerenciji prijavi nadležnim ustanovama", rekao je Tmušić Tanjugu.

Prema njegovim rečima, učenik srednje škole, koji je počinio nasilje, može biti isključen, dok se đak osnovne, uz saglasnost roditelja, premešta u drugu školu.

Načelnik Republičke prosvetne inspekcije je objasnio i da škola ne može automatski da isključi učenika, jer je, kako je kazao, najpre potrebno organizovati pojačani vaspitni rad za đake sklone nasilničkom ponašanju, a u tom radu učestvuju odeljenski starešina, stručna služba škole, kao i roditelj ili socijalni radnik.

Prema njegovim rečima, učenik koji je isključen iz škole može da se, za zašttu svojih prava, obrati nadležnom ministarstvu, a inspekcija potom utvrđuje da li ima propusta u vođenju disciplinskog postupka i u izricanju kaznene mere od strane škole.

"Nasilje u školama je državni problem i u njegovo rešavanje moraju biti uključeni svi, a na prvom mestu odeljenski starešina i roditelji. Uloga porodice je velika i praksa je pokazala da đaci, koji su skloni nasilnom ponašanju, najčešće potiču iz porodica u kojima postoje problemi", rekao je Tmušić.

Prema njegovim rečima, u prevenciju nasilja u školama uključeni su prosvetni radnici i inspekcija, a svaka škola treba da donese pravila ponašanja i propiše mere zaštite učenika, kao i da formira timove koji prate sprovođenje tih pravila.

Direktorka osnove škole "Kralj Petar prvi" u Beogradu Milka Boškov naglasila je da nastavnik nema pravo na upotrebu bilo kakve sile ukoliko prisustvuje nasilju u školi, ali da mora da reaguje i da razdvoji učenike koji se tuku.

"Nastavnici moraju biti visoki profesionalci i bilo kakva upotreba sile od strane nastavnika ne sme da se dogodi", objasnila je Boškov Tanjugu, napomenuvši da su sva prava dece zaštićena i da učitelj ili nastavnik nema pravo ni na koji način, psihički ni fizički, da zlostavlja ili maltretira učenike.

Boškov je ukazala da su u cilju veće bezbednosti đaka, svi objekti u sklopu škole pokriveni video nadzorom, a o sigurnosti učenika brine školski policijac, kao i fizičko obezbeđenje učenika, koje finansiraju roditelji.

"Osnovna škola ’Kralj Petar I’ se krajem 2008. godine priključila programu 'Škola bez nasilja', a formiran je i tim protiv zlostavljanja i zanemarivanja učenika, koji prati sprovođenje programa, kao i ponašanje učenika i nastavnika", dodala je Boškov.

Prema njenim rečima, u sistemu vaspitanja i obrazovanja na prvom mestu je porodica u kojoj dete provodi znatno više vremena nego u školi.

"Za uspešnost je neophodna saradnja oba faktora, a ukoliko jedan zataji dešavaju se strašne stvari, kao što je nasilje i tada je škola gotovo nemoćna", napomenula je Boškov.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Leonardo Erdelji, međutim, smatra da postojeći zakonski okvir nije dobar i da doprinosi porastu nasilja u školama.

Erdelji je ocenio da su Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja "otvorena vrata nasilju" i dodao da učitelji ili nastavnici jedino imaju ovlašćenje da slučaj nasilja prijave direktoru, koji pokreće postupak.

"Zakon je loš i pun nedorečenosti", kazao je Erdelji i dodao da "nastavnik ne sme mrko ni da pogleda učenika na času, jer se može reći da tako ugrožava njegov integritet".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image