• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sabor SPC završen razrešenjem Artemija

Sabor SPC završio je zasedanje. Episkop Artemije trajno razrešen dužnosti. To je prva smena vladike za poslednjih 40 godina.

Sabor Srpske pravoslavne crkve završen je danas prepodne, a najznačajnija odluka doneta tokom desetodnevnog zasedanja jeste odluka o penzionisanju episkopa raško-prizrenskog Artemija.

Saopštenje o odluci objavljeno je na sajtu eparhije raško prizrenske, a u njemu se navodi da je Sabor SPC trajno je rezrešio episkopa Artemija dužnosti eparhijskog arhijereja.

U saopštenju se još navodi da je episkop Atanasije podneo ostavku na mesto administratora ove eparhije ali će ostati na toj dužnosti do izbora novog episkopa raško-prizrenskog ili postavljanja novog administratora.

Kako prenosi Beta o odluci o episkopu Artemiju vođena je žučna i burna diskusija. Bilo je zamerki na način na koji je suspendovan 13. februara. Odluka o umirovljenu doneta je ipak dvotrećinskom većinom.

Kako prenose beogradski mediji za odluku o penzionisanju glasao je 21 episkop, dok su devetorica bila protiv. Izborjano je i šest nevažećih listića, pišu "Novosti".

Kako u sedištu SPC saznaje ovaj list, Artemije je negirao optužbe o malverzacijama u eparhiji i otvoreno se protivio ponudi da se sam povuče i penzioniše. Ipak, rekao je da će "prihvatiti odluku Sabora, kakva god da je".

Smena episkopa Artemija, prva je smena vladike u poslednjih skoro 40 godina, piše "Press". Poslednji je smenjen vladika Dionisije 1964. godine.

Tadašnji Sabor SPC smenio je američkog episkopa Dionisija pod jakim priutiscima Komunističke partije Jugoslavije i Tita, jer je ovaj vladika predvodio demonstracije protiv Josipa Broza tokom njegove posete SAD.

Tokom upravo završenog zasedanaja Sabor SPC je najduže raspravljao o redovnim izveštajima eparhija, bogoslovskim školama i fakultetima, među kojima je i Bogoslovski fakultet u Foči, naviodi agencija Beta.

Odlučeno je da sedište ostane u tom gradu, uprkos protivljenju mitropolita dabrobosanskog Nikolaja.

Verski analitičar Mirko Đorđević u izjavi za Tanjug kaže da su podnosi u SPC "zategnuti".

"Situacija u vezi sa episkopom raško-prizrenskim zategla je odnose u Crkvi i dovela do veoma teških napetosti i mučnih momenata. Ako je tačna vest da je Sabor odlučio da ga penzioniše, onda se postavlja čitav niz pitanja", rekao je Đorđević Tanjugu.

On je objasnio da to u svakom slučaju znači "da jednoglasja nema i da je episkopat i dalje na neki način podeljen".

Prema njegovim rečima, penzionisanje u pravoslavnim crkvama nije neuobičajeno, a primer je episkop zahumsko-hercegovački Atanasije koji je iz pozicije umirovljenog reaktiviran i postavljen za administratora na Kosovu i Metohiji.

Penzionisanjem vladike Artemija, kome u tom slučaju ostaje dostojanstvo episkopa, ali ne i eparhija, kako je rekao, neće biti rešena sva pitanja jer problem ima više dimenzija čiji detalji javnosti nisu poznati.

"Javnost ne zna šta je nađeno i utvrđeno oko novčanih manipulacija u Eparhiji ali je očigledno da reč o sukobu crkveno-političke prirode u čemu vladika Artemije ne popušta optužujući predsednika Borisa Tadića da nije dovoljno branio Kosovo", rekao je Đorđević objasnivši da to otežava odnose crkve i države.

Verski analitičar Živica Tucić ističe takođe da je važan elemenat stav vladike Artemija o odluci Sabora i da bi bilo važo da se i on oglasi pred medijima.

Tucić je Tanjugu rekao da bi neprihvatanje odluke o penzionisanju značilo ignorisanje Sabora koji je najviše upravno telo SPC i čije su odluke iznad Ustava Crkve i da bi to značilo da je "na ivici raskola sa Crkvom".

On je naglasio da svakako treba odvojeno posmatrati odgovornost episkopa Artemija u okvirima Crkve jer je na Saboru ispitivana njegova kanonska odgovornost, i njegovo svedočenje pred građanskim sudom zbog finansijskih malverzacija njegovog zamenika u Eparhiji arhimandrita Simeona Vilovskog gde se njegova odgovornost svodi na ovlašćenja koja je dao svojim podređenima u Eparhiji.

Prema nezvaničnim saznanjima, za sam kraj Sabora bilo je ostavljeno i pitanje redovnih smena članova Sinoda, a izvesno je da je mandat istekao mitropolitu Amfilohiju.

Jedna od važnih odluka koju javnost očekuje od svoje Crkve je i ko će upravljati Eparhijom raško-prizrenskom i kosovskometohijskom o čemu takođe postoji nezvanična vest a to je podela Eparhije i imenovanje episkopa lipljanskog Teodosija u južnom delu i igumana manastira Studenica Tihona na sevetnom delu te Eparhije SPC.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image