• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Epidemija tularemije na jugu Srbije

Od zarazne bolesti tularemije, poznate i kao "mišja kuga" u Preševu, Bujanovcu i Vranju obolelo je 16 osoba, među kojima je najviše predškolske dece, osnovaca i srednjoškolaca.

Ta opasna zaraza se sa životinja prenosi na čoveka, a u deset odsto slučajeva se završava smrću, prenosi "Alo".

Direktorka Zavoda za javno zdravlje u Vranju dr Eržika Antić kazala je da je od tularemije u Preševu i Bujanovcu obolelo po šest, a u Vranju četiri osobe. Među obolelima je dvoje dece od četiri i šest godina.

Tularemija se u Pčinjskom okrugu posle dve decenije pojavila početkom ove godine. Epidemiolozi upozoravaju da broj obolelih rapidno raste i, što je još gore, stvaraju se nova žarišta zaraze.

"Služba epidemiologije intenzivno prati epidemiološku situaciju na terenu i preduzima mere za suzbijanje zaraze. Da bi se efikasnije i trajnije otklonila opasnost od zaraze, neophodno je da se u pomenutim opštinama obavi sistematska deratizacija.

Pod znatno veću kontrolu treba da se stavi voda za piće iz seoskih izvorišta. Za sada nisu sa sigurnošću utvrđeni izvori i put prenosa zaraze.

Nevolja je u tome što nijedna državna laboratorija u Srbiji ne radi analize na ovu vrstu bolesti, a to otežava praćenje epidemiološke situacije na terenu. Oboleli su prinuđeni da o svom trošku rade analize u privatnim laboratorijama u Nišu i Beogradu", rekla je dr Antić.

Načelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti dr Goran Ristić kaže da se tularemija sa životinja prenosi na čoveka. Klinička slika obolelih, koji su hospitalizovani na infektivnom odeljenju vranjske bolnice, pratili su povišena temperatura, glavobolja, bolovi i otok limfnih žlezda na vratu.

"Uzročnici tularemije su miševi, pacovi, zečevi, insekti, krpelji i domaće životinje. Pretpostavljamo da su oboleli došli u kontakt sa izlučevinama miševa i pacova zbog neopranih ruku. Ljudi obole kada koriste zaraženu vodu i hranu, prilikom direktnih kontakata sa životinjama, inhalacijom, ali i od uboda insekata", rekao je Ristić, prenosi "Alo".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image