Psihijatar Doma zdravlja Palilula pacijentima je davao lažne dijagnoze za bolesti od kojih nisu bolovali, u svrhu svojih istraživanja, a sve je otkriveno kada je jedan mladić odbijen za posao jer mu je u kartonu pisalo da boluje od psihijatrijske bolesti. Ovaj slučaj pokrenuo je niz pitanja u javnosti, a mnogi se pitaju kako da budu sigurni da im je lekar dao pravu dijagnozu? Pitaju se i kako Dom zdravlja nije znao za ovo već se vest pojavila tek nakon što je jedan od pacijenata odbijen na razgovoru za posao jer mu je u kartonu pisalo da boluje od psihijatrijske bolesti, ali i kako je poslodavac uopšte dobio karton čoveka koji je konkurisao za posao.
Direktor Doma zdravlja "Palilula" dr Aleksandar Stojanović objasnio je na početku da je za sve saznao slučajno kada mu se obratio jedan muškarac i žalio da nije dobio posao, jer mu je u kartonu pisala pogrešna dijagnoza.
On je istakao da on kao direktor nema pravo da uđe i prisustvuje pregledu bilo kog lekara, te da nema uvid u to šta da rade njegovi zaposleni niti sme da uđe u karton nekog pacijenta.
Kako je objasnio, od kada je dobio prijavu, sam je povezao "stvari" i zaključio da pacijenti nisu zaista dobijali lekove, već da je doktor na svoju ruku upisivao u kartone pacijenata određeni lek.
"Mislim da znam o čemu se radi: ispitivao je lek, nije nikome dao već je pokušao da taj lek protežira kod pacijenata i pokaže farmaceutskoj komori da ljudi boluju više nego što treba", rekao je Stojanović bliže objasnivši da je doktor upisivao šifre lekova u kartone pacijenata zarad statistike i da je pokušao da napravi studiju.
Kako kaže, psihijatar je sve vreme negirao: "Pravio se lud kad sam ga pitao šta je radio. Ne mogu da znam šta ko radi. Ja sam ovo ustanovio po prijavi. Zvali smo čoveka, on negira. A ja nemam pravo da uđem u bilo čiji karton", rekao je Stojanović koji je suspendovao lekara i dao mu otkaz nakon ovog saznanja.
Nejasno je kako je moguće da niko nije imao uvid u to šta se radi u Domu zdravlja, ali Stojanović objašnjava da su pravila toliko stroga da on nema uvid u to da li na primer doktori prepisuju lažna bolovanja, kako rade i kako izgledaju pregledi.
Kako je za TV Prvu rekao neuropsihijatar dr Ivan Dimitrijević, lek koji je psihijatar prepisivao se zove primavenserin, antipsihotik koji se upotrebljava u lečenju Alchajmerove i Parkinsonove bolesti. I Stojanović i Dimitrijević su složni da istraga o ovom slučaju treba da se nastavi i ispita do detalja.
(MONDO/Prva)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu