Kako "Politika" nezvanično saznaje od izvora blisko povezanih sa većim internet i infrastrukturnim provajderima u Srbiji, u toku je intenzivan DDoS napad na mnoge tačke internet infrastrukture u Srbiji, uključujući i na delove mreže koji su uključeni u rad .RS domena, odnosno RNIDS. Korisnicima je bilo otežano funkcionisanje sajta Mondo.rs, kao i pristup mnogim sajtovima na .RS domenima. Problemi su počeli u 14:00, i evidentirani su kod velikog broja sajtova i korisnika. U ovom trenutku ne postoje zvanične informacije o ovim dešavanjima.

Oglasio se Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS)

Usled tehničkog problema sa kojim se suočavaju određeni pružaoci internet usluga u Srbiji došlo je i do otežanog pristupa sistemu za registraciju nacionalnih domena, pa određeni broj korisnika ima otežan ili usporen pristup sistemu za registraciju domena ili se suočava sa problemima u radu DNS-a. Zajedno sa pružaocima usluga koji su napadnuti radimo na otklanjanju problema i očekujemo rešenje u najkraćem roku”, saopšteno je iz Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS).

Kako kažu, više informacija o uzroku biće saopšteno nakon što detalji budu poznati. Istraga je u toku.

Šta je DDos napad?

DDoS (DDoS - Distributed Denial-of-Service) su napadi sa više hiljada računara kojima je cilj da dovedu do preopterećenja veb servera, mreže ili nekog drugog dela infrastrukture i tako onemoguće pristup njihovim korisnicima. Na primer, DDoS napad na link onemogućava pristup internetu, dok DDoS napad na veb server dovodi do "obaranja“ veb sajta.Većina DoS napada na internetu spada u jednu od sledeće tri vrste:

  1. Napad na ranjive delove mreže – slanje nekoliko poruka na ranjive aplikacije ili operativne sisteme koji se izvršavaju na računaru koji je meta napada i na taj način određena usluga prestaje sa radom.
  2. Zakrčenje propusnog opsega – pristupni link napadnutog računara postaje zagušen od paketa kojima napadač preplavljuje napadnuti računar čime se sprečava da pravi paketi dospeju na odgovarajući server.
  3. Plavljenje vezama – napadač uspostavlja veliki broj poluotvorenih ili potpuno otvorenih TCP veza na računaru koji je meta napada i na taj način računar postaje prezauzet lažnim vezama do te mere da prestaje da prihvata ispravne veze.

(MONDO/Politika)