• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počelo obeležavanje 180. godišnjice Garde

Svečanim defileom i počasnom artiljerijskom paljbom pripadnici Garde Vojske Srbije počeli su danas u Požarevcu ceremoniju obeležavanja 180. godišnjice postojanja.

Centralna ulica u Požarevcu prepuna je ljudi, svuda su istaknute državne zastave, kao i simboli Garde Vojske Srbije.

Pripadnici Garde tokom svečanog defilea prikazaće osposobljenost za rukovanje delom naoružanja i vojne opreme.



Danas se obeležava sećanje na 6. maj 1830. kada je tu postrojena prva četa Knjaževe garde - gvardija.

Knjaz Miloš Obrenović je prvu pešačku četu garde osnovao od 149 uglednih mladića, pre svega radi sopstvene bezbednosti, potaknut Đakovom bunom koja je odigrala nekoliko godina ranije. Sledeće godine Gardi je pridodata i Knjaževsko-serbska banda, odnosno vojni orkestar, a kasnije je ta jedinica proširena i konjicom.

Knjaz je tražio od starešina da mu po "stasu i ugledu" odaberu najbolje mladiće iz svojih nahija. Najbolji mladići - budući gardisti, po zahtevu tadašnjeg knjaza morali su da budu "u svakom pogledu primerni", da ne piju i da nisu "vetrogonje", a i "ako je mogućno, da budu pismeni".

I posle završetka Prvog svetskog rata, prilikom izbora jugoslovenskih gardista zahtevalo se dobro zdravlje regruta, određeno socijalno poreklo, primereno vladanje i pismenost, a uz to da su pravilno razvijeni, "lepe i ugledne spoljašnosti".

U toku i posle završetka Drugog svetskog rata jezgro Garde i budućeg Gardijskog bataljona činio je Prateći bataljon Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske. Od Pratećeg bataljona 1. novembra 1944. formirana je Gardijska brigada Jugoslovenske narodne armije, da bi 1. novembra 1994. godine formirana Gardijska brigada.

Za doprinos jačanju ugleda i odbrambenih sposobnosti zemlje Gardijska brigada je dobila četiri ordena i brojna druga odlikovanja i priznanja, a u sklopu sprovođenja reformskih procesa krajem novembra 2006. preformirana je u gardu Vojske Srbije.

Gardu čine komanda, komandni vod, gardijski bataljon, 25. bataljon vojne policije, logistički bataljon, kao i objekti posebne namene i rezidencijalni objekti.

Pripadnici te jedinice zaduženi su za zaštitu ličnosti na najvišim državnim i vojnim funkcijama, za obezbeđenje vitalnih objekata sistema odbrane kao i za obavljanje vojne počasti i protokola za domaće i strane državne zvaničnike.

Zadatak gardista je i obezbeđenje specijalnih veza, realizacija poslova iz delokruga rada vojne policije i izvršenje drugih zadataka po naređenju načelnika Generalštaba, kome je neposredno potčinjena.

Svečanosti povodom obeležavanja 180. godišnjice Garde Vojske Srbije, pored predsednika Tadića prisustvovali su i ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general-potpukovnik, Miloje Miletić.

Tadić: i Evropska unija i Kosovo

Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je danas da Srbija sasvim jasno i nedvosmisleno hoće da postane članica Evropske unije i da se nikada ni po koju cenu neće odreći svog integriteta na Kosovu i Metohiji.

To su dva ključna mesta srpske politike danas i srpske politike u budućnosti, istakao je predsednik Tadić na svečanosti povodom obeležavanja 180 godina Garde Vojske Srbije u Požarevcu.

On je naglasio da Srbija vodi računa o našem narodu, gde god živi, kao i da vodi miroljubivu politiku.

Tadić je naglasio da su i EU i Kosovo i Metohija cilj i strateški pravci naše spoljne politike, ističući da ćemo "nastupati na svim međunarodnim forumima u skladu sa tim principima".



Predsednik Srbije je naglasio da je od izuzetne važnosti da objedinimo narod i sve institucije, kao i sve političke stranke i strukture oko tih strateških ciljeva.

"Pružamo ruku pomirenja svima jer nam je danas potrebno jedinstvo", istakao je Tadić.

On je ponovio da je Srbija ključni činilac u regionu jugoistočne Evrope, naglasivši da ako je Srbija nestabilna, onda je nestabilan čitav Balkan.

Tadić je ukazao da, ako je Srbija stabilna stvaraju se pretpostavke razvoja čitave jugoistočne Evrope i korist za sve ljude koji žive na ovom prostoru.

Predsednik Srbije je naveo da u svim tim ciljevima i srpska vojska ima svoje mesto, ne samo u sadašnjosti, nego i u budućnosti, najavivši spremnost da se uprkos svim teškoćama nastavi sa ulaganjima u njeno opremanje.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image