Digitalni atlas klime Srbije, online platforma koja na osnovu meteoroloških i geoprostornih podataka daje uvid u trenutne i buduće promene klime, prvi put je predstavljen javnosti na događaju "Dijalog o klimatskim promenama".
Digitalni atlas klime Srbije daje uvid u podatke za teritoriju Srbije, ali i konkretne lokacije. Podaci su javno dostupni i omogućavaju bolju procenu ranjivosti i planiranje mera prilagođavanja na klimatske promene. Digitalni atlas klime može služiti kao osnova za sve inicijative u oblasti klime, za poboljšanje razumevanja osnovne situacije, poboljšanje procene ranjivosti, jačanje argumentacije za CCA intervencije i poboljšanje kapaciteta za donošenje odluka.
Digitalni atlas klime Srbije zasnovan je na podacima koje je obezbedila CORDEX inicijativa Svetskog programa za istraživanje klime, Copernicus Climate Change Service koji obezbeđuje proizvode za praćenje klime za Evropu na osnovu površinskih in-situ posmatranja od strane nacionalne meteorološke službe (u slučaju Srbije: Republički hidrometeorološki zavod), kao i geoprostorni informacioni sistem Republike Srbije. Ovo čini podatke sa platforme kompatibilnim, uporedivim i lakim za integraciju sa mnogim drugim skupovima podataka i uslugama dostupnim onlajn, uključujući podatke na različitim platformama koje se odnose na klimatske usluge.
Digitalni atlas klime Srbije razvijen je u saradnji sa Fizičkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Neopix-om.
Događaj "Dijalog o klimatskim promenama" organizovan je u partnerstvu sa Timom Ujedinjenih nacija i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, uoči globalnog klimatskog samita UN - COP27 u Egiptu. Na događaju su se obratili ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, Nj. E. Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije EU u Republici Srbiji, kao i stalna koordinatorka UN u Srbiji, Fransoaz Žakob. Na događaju je istaknuto da je za pravednu zelenu tranziciju od koje bi cela javnost imala koristi potrebno dodatno finansiranje, ne samo donatorsko već i kroz bankovne zajmove, ali i inovativna rešenja finansiranja kao što su zelene obveznice. Tema je bila i neophodnost blagovremenog prilagođavanja na klimatske promene kako bi se zaštitili ljudski životu i sprečila šteta po imovinu, infrastrukturu i privredu, a najavljeno je i da se do kraja 2022. očekuje nacrt prvog Nacionalnog plana adaptacije na klimatske promene u Srbiji.
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), kao implementaciona agencija Zelenog klimatskog fonda (ZKF), pruža podršku Vladi Srbije u realizaciji projekta "Unapređenje srednjoročnog i dugoročnog planiranja prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove u u Republici Srbiji" (NAP projekat), koji finansira ZKF. Projekat traje od 2019. do 2023. godine, a glavni cilj projekta je unapređenje zakonodavnog i institucionalnog okvira Republike Srbije za smanjenje ranjivosti na klimatske promene i integrisanje mera prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove pri donošenju odluka i investicionog planiranja. Projektne aktivnosti će se pozabaviti glavnim preprekama za integraciju prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove u planiranje i budžetiranje na nacionalnom, sektorskom i lokalnom nivou i podržaće formulisanje finansijskih strategija i mehanizama za povećanje srednjoročne i dugoročne adaptacije.
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!