• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od juna u poštama izvodi, od septembra i pasoši

Stanovnici pet gradova u Srbiji uzimaće od juna, na šalterima pošta izvode iz matičnih knjiga, a u četiri pošte u Beogradu od septembra građani će moći da podižu biometrijske pasoše i lične karte.

"Naši timovi intenzivno rade na uspostavljanju modela saradnje i stavljanju u funkciju naših šaltera da bi se jednostavnije izdavala biometrijska dokumenta - pasoši i lične karte. Za početak u pilot-projektu definisane su četiri lokacije: Glavna pošta, pošta na Banovom Brdu, pošta u Vasinoj ulici i u Zemunu. Pokrićemo čitavu teritoriju Beograda jer su tu i najveći pritisci", kazao je generalni direktor Javnog preduzeća Pošte Srbije Goran Ćirić u intervjuu agenciji Beta.

Cilj "Pošta Srbije" je da mrežom sa 1.500 pošta u naredne dve godine pokrije sve lokalne samouprave u Srbiji - 173 opštine i 23 grada, i, "na neki način, preraste u univerzalni administrativni aparat" na usluzi građanima.

Pilot-projekat za matične knjige obuhvatio je Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac i Leskovac, a interesuju se i drugi gradovi.



Tokom te faze projekta građani u ovih pet gradova moći će zahvaljući informacionoj mreži "Pošta Srbije" da naruče izvode, bez obzira gde su rođeni. Izvode, međutim, i ubuduće će podizati u upravama lokalnih jedinica.

"Izlazimo iz druge faze projekta: kompletan račuranski sistem sa potrebnim kapacitetima je instaliran.., podignuta je baza podataka, napravljene veze, podeljeni sertifikati matičarima u pomenutim gradovima i u ovom trenutku su finalna testiranja", dodao je Ćirić.

I građani Kosova i Metohije moći će na šalterima "Pošta Srbije" u svojim mestima da uzimaju biometrijska dokumenta.

Takođe, kazao je sagovornik Bete, po uspostavljaju sistema moći će da se rade i drugi "masovni poslovi" - izdavanje vozačkih dozvola ili registarskih tablica, ukoliko nadležna ministarstva iskažu interesovanje i ukoliko se donesu potrebni propisi.

Prema njegovim rečima, za poslove sa oba ministarstva (za upravu i lokalnu samoupravu kao i unutrašnje poslove) važno je uspostavljanje preciznih kriterijuma i nadležnosti. Izvode iz matičnih knjiga izdavaće matičari lokalnih samouprava koji imaju sertifikat, a biometrijska dokumenta službenici MUP-a, takođe sa sertifikatom koji će dobiti posle obuke.

"Vrlo je bitna bezbedna komunikacija što omogućavamo kroz davanje sertifikata za elektronsko potpisivanje dokumenata. Uloga 'Pošta Srbije' je da objedine i sva međusobno nekompatibilna rešenja iz lokalnih samouprava", kazao je Ćirić.

Pošte će centralizovati bazu podataka i otvoriti mogućnost njenog korišćenja i ostalim državnim institucijama.

"Mislim da je potrebno promeniti i nekoliko zakonskih rešenja, na čemu se radi, ali to su poslovi koji će zaista revolucionarno unaprediti rad državne uprave i uvoditi Srbiju u novo razdoblje razvoja elektronske uprave", uveren je direktor "Pošta Srbije".

Kako je naglasio, važno je obezbediti ažurnost lokalnih samouprava koje dnevno moraju da komuniciraju sa sistemom "Pošta" i dostavljaju ispravne podatke.

"To je važno zbog pouzdanosti i potpune kontrole sistema", kazao je on.

Donošenjem Zakona o elektronskom potpisu stvorene su pretpostavke za nove usloge, naveo je Ćirić i podsetio da "Pošte Srbije" već imaju ugovore sa Poreskom upravom i Agencijom za privredne registre koji omogućavaju korišćenje elektronskog potpisa, i da su u mrežu fizički povezana sva ministarstva i mnoge druge institucije.

"Sada je važno podstaći, i mi tu vidimo našu značajnu ulogu, razvoj servisa koji će od velikih korisnika elektonskog potpisa kakva su privredna društva doći do fizičkih lica, građana Srbije", dodao je on.

Odgovarajući na pitanje da li je konsultovan poverenik za zaštitu podataka o ličnosti, Čirić je kazao da je "to posao nadležnih ministarstava", a Pošte su dužne za bezbednost telekomunikacione mreže, informatičko obezbeđenje i bezbednost javnih kriptografskih "ključeva' koji omogućuje bezbednu elektronsku komunikaciju.

Ćirić nije želeo da spekuliše koje zakone treba menjati da bi se otklonile prepreke za uspostavljenje efikasnog celovitog upravnog elektonskog sistema sa neophodnim standardima.

"O tome (zakonima) vode računa nadležna ministarstva i naravno Narodna skupšina Republike Srbije, ali znam da je neophodno napraviti par inervencija da bi se otklonile te prepreke, lakše pristupilo građanima Srbije i omogućilo da sklonimo te redove, smanjimo troškove, gubljenje vremena", kazao je on i podsetio da su doskora građani gubili i po nekoliko dana za uzimanje, na primer, uverenja o državljanstvu u mestima rođenja svojih roditelja.

"Posle ovakve implementacije sistema toga neće biti", kazao je on.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image