• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crkve podržale zaveštanje organa

Crkve i verske zajednice u Srbiji podržale su danas zaveštanje organa radi očuvanja ljudskih života, ocenivši da je to izraz najveće ljubavi i brige prema bližnjem.

Na okruglom stolu "Uloga crkava i verskih zajednica u nacionalnom programu za transplantaciju" kome su prisustvovali predstavnici crkava i verskih zajednica, stručnjaci za transplantaciju i predstavnici pacijenata, potpisana je zajednička izjava u kojoj se navodi da judaizam, hrišćanstvo i islam smatraju da je religijska obaveza lečiti obolelog i produžiti mu život.

U zajedničkoj izjavi izražena je podrška stvaranju nacionalnog programa zaveštanja organa isključivo u svrhu očuvanja ljudskih života, a ne za potrebe medicinskih eksperimenata ili nastavne svrhe studenata medicine.

"Biblijski, talmudski i kuranski stihovi nas obavezuju na intervenciju u situacijama u kojima treba spasiti život:'Nemoj stajati na strani dok se proliva krv tvog bližnjeg', 'Ljubi bližnjeg svog kao sebe samog', 'I neka tvoj brat živi s tobom', 'Onaj ko spasi jedan ljudski život kao da je spasao čitav svet'", navodi se u zajedničkoj izjavi.

Izjavu su potpisali rabin Isak Asijel, generalni sekretar Rijaseta Islamske zajednice u Srbiji Eldin Ašćerić, episkop jegarski Porfirije i predstavnik Katoličke crkve Vladislav Varga.

Cilj okruglog stola održanog u zgradi Narodne banke Srbije u organizaciji Društva srpsko-jevrejskog prijateljstva, Jevrejske opštine Beograd i Centra za demokratiju, jeste aktivnije učešće tradicionalnih verskih zajednica u promociji zaveštanja organa.

Predstavnici crkava i verskih zajednica naveli su da je zaveštanje organa ne samo dozvoljeno nego i poželjno, dodajući da donacija organa mora biti dobrovoljna i ne sme biti predmet trgovine.

Prema podacima saopštenim na skupu, u Srbiji je 3.700 pacijenata na dijalizi, 1.300 na listi čekanja za transplantaciju bubrega, dok nema podataka o pacijentima kojima je potrebna transplantacija srca i jetre.

U Srbiji je godišnje, kako je rečeno, potrebno uraditi između 300 i 400 transplatacija bubrega, 70 do 100 transplantacija jetre i između 20 i 30 transplantacija srca.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image