• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZAŠTO OSOBE SA PROBNOM DOZVOLOM ČESTO UZROKUJU NESREĆE? "Problem je sa praksom i učenjem napamet" - tvrdi predavač

Autor Sara Gajić

Predavač u auto školi je objasnio zašto vozači sa probnom dozvolom često prave saobraćajne nezgode.

 Zašto osobe sa probnom dozvolom prave nesreće Izvor: MONDO/Marko Tanasković

U nedavne tri teške saobraćajne nezgode, u kojima su tri osobe izgubile život, učesnici su bili vozači sa probnom dozvolom. Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, svaki jedanaesti poginuli vozač imao je dozvolu od jedne do dve godine. Koliko su vozači-početnici svesni odgovornosti koju dobijaju sa prvom vozačkom dozvolom?

Pitanje je koliko početnici imaju znanja odmah nakon položenog vozačkog ispita. "Oni vas obuče tamo da upravljate vozilom, a ne da stičete iskustvo i vremenom postajete sve bolji i bolji vozač. Da više uče ljude u realnom saobraćaju, kako da se snalaze", poručuje vozač sa probnom vozačkom dozvolom.

Vožnja često sa sobom nosi neočekivane situacije. Tada je stečeno znanje na težem testu. Naš sagovornik iz auto-škole objašnjava da je po planu predviđen čas tokom kojeg se govori o upravljanju vozilom sa probnom vozačkom dozvolom.

"Problem nastaje tek kada oni krenu sa praktičnom obukom. Jednostavno kada prođe pored saobraćajnog znaka, vidi ga, ali ne postupi po njemu. Instruktor ga zaustavi, postavi pitanje jesi li video znak, kaže jesam, pa šta on znači, on ne zna. Zašto ne zna, pa zato što mu nisu ponuđeni odgovori", navodi Duško Tučić, predavač u auto-školi.

Profesor Tučić kao osnovni problem za to navodi nedovoljno vremena za polaganje ispita što kandidate navodi da uče napamet i da odgovore daju na osnovu prepoznavanja.

"U Zakonu o bezbednosti saobraćaja piše da pitanja treba da budu javna, ali ne treba da budu i odgovori javni. Tako da ako vi kao predavač vežbate sa kandidatima samo pitanja i odgovore na pitanja vi ćete dobiti sjajne rezultate", dodaje Tučić.

Kojih pravila se probni vozači moraju pridržavati

Stroža pravila uspostavljena 2018. godine ograničila su vozače sa probnom dozvolom u više aspekata. Osim što ne bi smeli da se nađu za volanom između 23 sata i 6 časova ujutro, za njih važi nulta tolerancija na alkohol, zabrana upotrebe mobilnog telefona i sa hends fri uređajem.

Dozvoljena maksimalna brzina je 10 odsto manja nego za druge vozače, a zabranjena je vožnja automobila koji ima motor jači od 80 kilovata ili 109 konjskih snaga. Vozilo kojim upravljaju mora imati vidljivu oznaku P.

Praksa pokazuje da se neretko vozači-početnici povode za izrekom - pravila su tu da bi se kršila. Iz Agencije za bezbednost saobraćaja na to kažu ako se nastavi takav trend, nešto će morati da se menja.

"Planiramo saradnju sa Ministarstvom prosvete u okviru koje ćemo da analiziramo kroz radnu grupu postojeće nastavne planove i programe na koji način da formulišemo neke nove ishode koje očekujemo da se ostvare tokom školovanja, a koje će doprineti povećanju svesti kod mladih, stvaranju određenih navika, eventualno povećanju znanja i vaspitanja o saobraćajnoj kulturi", objašnjava Milan Ilić, Agencija za bezbednost saobraćaja.

Kako kaže, potencijalni uticajni faktor na ponašanje mladih za volanom su i roditelji.

"Napravimo određene vodiče za roditelje kako da se ponašaju u periodu kada se njihovo dete, mladi vozač, sprema za samostalno učešće u saobraćaju", dodaje Ilić. Probna vozačka dozvola izdaje se na dve godine licima koja su položila vozački ispit sa 19 godina, a mlađim do navršene 21. godine.

(MONDO/RTS)

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image