• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stojiljković: Nikad više u Gazu!

Jedini Srbin među 700 putnika u konvoju brodova, koje su izraelski komandosi u ponedeljak zaustavili nadomak pojasa Gaze, sinoć je bezbedno letom iz Istanbula stigao na beogradski aerodrom.

Dirljivi zagrljaj snimatelja Srđana Stojiljkovića sa ocem Slobodanom i sestrom Sanjom mnogima je izmamio suze, ali i označio kraj višednevne drame ovog mladića, koji je za samo tri dana preživeo krvoproliće u Sredozemnom moru i zatvor u Izraelu, piše današnji "Press".

Nakon svega, Srđan kaže da ne veruje da će se ikada više naći u sličnoj situaciji, iako ga prema Gazi nisu odveli politički stavovi ili humanitarni porivi, već njegovo zanimanje.

On je, naime, tamo krenuo da bi snimao dokumentarni film o tom delu sveta koji se već tri godine nalazi pod pomorskom blokadom. Umesto toga, našao se u centru sukoba izraelskih komandosa i aktivista na turskom feribotu "Mavi Marmara", gde je poginulo devet ljudi.

"Počelo je kao lep izlet na sunčanom Mediteranu, a nastavilo se pucnjima i zatočeništvom. Trudio sam se da budem smiren i računao sam na zdrav razum onih koji su nas odveli u pritvor, ali mi, nikako, nije bilo svejedno, imajući u vidu šta se sve dotle izdešavalo", opisuje Srđan svoja iskustva iz Izraela.

Gotovo holivudski zaplet "režirala" je i činjenica da se on na brodu pod turskom zastavom našao - slučajno.

"Pošao sam sa Krita jednim manjim brodom, koji se u međuvremenu pokvario. Tada smo se na Kipru premestili na 'Mavi Marmaru' i zaplovili ka pojasu Gaze. Bilo je tu još novinara i kamera, ali i aktivista sa svih strana sveta. Bila je noć kada su do flote prvo doplovili izraelski čamci, a zatim su doleteli i helikopteri",- priča Srđan.

Ko je prvi započeo sukob, on nije precizirao. Rekao je samo da je na brodu bilo "onih koji su bili rešeni da se, u slučaju napada, brane po svaku cenu".

"Bio sam na palubi, kao i svi putnici, noseći kameru sa sobom. Potom je počela ozbiljna pucnjava, i sklonio sam se u sobu za novinare. Video sam kasnije kako ljudi nose mrtve i ranjene, a onda su nas iskrcali sa brodova i razvrstali u grupe od po četrdesetak ljudi. Prošli smo identifikaciju, preglede, a onda su nas odveli u zatvor", kaže mladi snimatelj.

U pritvoru, kako navodi, nije trpeo neprijatnosti zbog činjenice da je novinar. Međutim, Izraelci nisu sve zatvorenike isto tretirali.

"Žene, starije ljude i novinare nisu vezivali, i prema meni su bili korektni. Na drugoj strani, maltretirali su one koji su izgledali sumnjivije, udarali im packe, vređali ih, ponižavali... Tako su prolazili i Palestinci koji su se našli u pritvoru", ispričao je Srđan.

Na brodu mu je ostala kamera, laptop i mobilni telefon. Pri izlasku iz zatvora "Ela" u gradu Berševi, vraćena mu je samo prazna torba i pasoš.

Tako "opremljen", zajedno sa oko 100 drugih pritvorenika, prebačen je na aerodrom u Tel Avivu, odakle je u sredu uveče poleteo za Istanbul. Tamo ga je dočekao i konzul Generalnog konzulata Srbije u Turskoj Vasilije Petković, koji mu je pozajmio telefon da se javi porodici i kaže im da je sve u redu, i da stiže u Beograd.

Po sletanju na Aerodrom "Nikola Tesla", Srđan Stojiljković nije izgledao previše potresen preživljenim događajima. Kroz šalu priča da su ga u ovih nekoliko dana najviše šokirali blicevi fotoreportera. Ipak, na pitanje da li će učestvovati u novim pomorskim "turama" ka Gazi, jasno odgovara - ne.

Srđana sinoć na aerodromu nije dočekala majka, koja se trenutno nalazi u Grčkoj. Njegov otac Slobodan Stojiljković kaže da nije hteo da joj javlja šta se dogodilo, dok se ne čuje sa sinom i ne uveri se da mu je dobro.

"Reagovala je na tu vest kao što bi i svaka majka reagovala kada je u pitanju njen sin. Bilo joj je teško, ali se sve smirilo kada mu je čula glas", kaže Slobodan.

On dodaje da je njegov sin do sada snimao u mnogim kriznim područjima, među kojima su Haiti posle zemljotresa ili naftne mrlje u Luizijani, ali da po stepenu opasnosti ništa ne može da se poredi sa pojasom Gaze i Izraelom.

"Srđan je odrastao čovek i sam je birao svoj poziv. Sigurno je bio svestan i rizika", ističe Slobodan.

U Sjedinjene Američke Države Srđan je otišao 1999. godine, gde je dobio veslačku stipendiju, budući da je u Srbiji bio reprezentativac u tom sportu.

Kako kaže njegov otac, u Njujorku je diplomirao ekonomiju na Univerzitetu Kolumbija, ali se kasnije okrenuo zanimanju snimatelja.

Srđan Stojiljković je do sada sarađivao sa poznatim medijskim kućama poput Rojtersa, RTL-a i Asošiejted presa, a izveštavao je i sa svetski propraćenih događaja kao što su teroristički napadi u Njujorku ili sahrana Majkla Džeksona.

Ovo mu nije prvi put da se susreće sa peripetijama u pojasu Gaze, pošto je prošle godine pratio "Marš za slobodu" kod graničnog prelaza Rafa između Egipta i Gaze, piše "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image