• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko studenti treba da uče za 60 bodova

Studenti koji uče po principima Bolonjske deklaracije, sedmično treba da rade 40 sati ili punu radnu nedelju, kako bi ostvarili ukupno predviđenih 60 bodova u toku akademske godine.

Prema rečima predsednice Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta prof. dr Vere Vujčić, ukoliko naši studenti prihvate rad po tom bolonjskom "modelu", prolaznost će biti znatno veća nego do sada.

Jedan bod odgovara tridesetčasovnom angažovanju na predavanjima, drugim aktivnostima i u učenju kod kod kuće, što znači da u školskoj godini akademci treba da rade 1.800 sati u oba semestra i tokom spremanja ispita, izjavila je prof. Vujčić Tanjugu.

Studenti u toku godine imaju po 15 radnih nedelja u svakom semestru, 15 sedmica za ispite i preostalih sedam nedelja za raspust i odmor, objasnila je ona.

"Prosečno, studenti treba da rade 20 sati sedmično na fakultetu i dodatnih 20 časova kod kuće, što znači 40 sati nedeljno", rekla je ona i objasnila da kada se tih 40 sati pomnoži sa 45 sedmica dobija se da studenti treba da rade 1.800 sati godišnje.

Bolonjska deklaracija, po kojoj naši studenti rade pet godina, a neki od njih i duže, traži od akademaca svakodnevno angažovanje, redovan dolazak na nastavu i prisustvo na vežbama, aktivnije uključivanje u druge obaveze, kao i da se dobar deo vremena kod kuće provodi u učenju.

To ustvari podseća na gimnazijski način rada, rekla je Vujčić, dodajući da naši studenti i dalje ne dolaze redovno na predavanja i vežbe i da rade daleko manje od predviđenih 40 sati sedmično.

Do početka upisa na fakultete ostale su dve sedmice, a prema rečima prof. Vujčić, pod aktom upozorenja u procesu akreditacije još je petanestak fakulteta i oko 150 studijskih programa, od čega se oko 70 odsto odnosi na polje umetnosti.
Ona je izrazila nadu da će u toku juna biti doneto niz akreditacionih odluka vezanih upravo za oblast umetnosti.

Vujčić je preporučila budućim brucošima da upisuju samo akreditovane studijske programe.

U suprotnom, sami snose rizik, rekla je predsednica Komisije i istakla da se na sajtu Komisije nalaze podaci o svim akreditovanim fakultetima, univerzitetima, studijskim programima.

Komisija će, prema njenim rečima, raditi tokom celog juna kako bi što veći broj fakulteta rešio svoj status u pogledu akreditacije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image