Male boginje ne samo da mogu da izazovu teške komplikacije i smrt već i više godina nakon preležane bolesti mogu da dovedu do zapaljenja mozga koje se uvek završava smrću.
"Na roditeljima je izbor - da li će dopustiti da im dete dobije morbile ili će primiti izuzetno bezbednu MMR vakcinu i doživotno se zaštititi od te teške bolesti", poručili su danas eminentni stručnjaci.
Imunolog prof. dr Miloš Marković sa Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu istakao je da su male boginje veoma ozbiljna bolest, što su pomalo svi zaboravili, pa čak i neki lekari, prenosi Kurir.
"To je jedna od najzaraznijih bolest, ima komplikacije u 30% slučajeva, od zapaljenja srednjeg uha, preko proliva pa do pneumonije (upale pluća, prim. aut.) u pet odsto slučajeva, a ređe veoma teške komplikacije kao što su encefalitis (zapaljenje mozga, prim. aut.). Čak može i posle više godina da se desi jedna forma encefalitisa koja se uvek završava letalno. Dakle, ako sad neko preleži male boginje, može da dobije fatalnu bolest posle pet do sedam godina, na primer", kazao je prof. Marković na konferenciji za novinare u Beogradu i dodao:
"Ovaj virus je sistemski i ostavlja stanje imunodeficijencije, tj. slabijeg imuniteta, koje traje mesecima i godinama. I sve studije na svetu pokazuju da imate veću smrtnost od drugih zaraznih bolesti ako ste preležali male boginje.
Prof. Marković je kazao i da je MMR sjajna vakcina i da jedna doza štiti ogromnu većinu ljudi, i do 93% u proseku, i od jedne doze su doživotno zaštićeni. Druga doza je uvedena da bi i onih nekoliko preostalih odsto bilo zaštićeno, skoro 100% njih.
Ali ovo je živa vakcina i ne možemo da je damo osobama oslabljenog imuniteta, koje imaju neku bolest. Ako se većina vakciniše, štitimo i one koji ne mogu da se vakcinišu. Možete da budete otporni na određenu bolest samo ako je preležite ili ste vakcinisani protiv nje.
Nikakav drugi režim života, uzimanje supelemenata, šta god, neće vas zaštiti od neke bolesti. Naravno da je zdrav život važan i da pospešuje imunitet, ali vas neće zaštiti od konkretne bolesti. Roditelji treba da se plaše bolesti, a ne vakcine", istakao je prof. Marković, dok je doc. dr Emina Milošević sa istog instituta navela da vakcinu ne mogu da prime deca sa urođenim imunodeficijencijama, trudnice i oni koji imaju akutna febrilna stanja dok ona ne prođu:
MMR može da se primi i nakon izlaganja virusu i ima smisla primiti ga do 72 sata nakon tog izlaganja. To ne znači da treba čekati izlaganje, jer je tada efikasnost manja - naglasila je Miloševićeva, a Dragoslav Popović iz Udruženja za javno zdravlje Srbije kazao je da za stvaranje nekog imuniteta treba nekih 45 dana i da je neophodno da se deca koja još nisu vakcinisana to urade što je pre moguće.
(Mondo/Kurir)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!