Nakon dva zemljotresa koja su se danas oko 16 časova desila u Rumuniji (4,7 stepeni Rihterove skale) i Hrvatskoj (4 stepena Rihterove skale), meteorolog Ivan Ristić koji se bavi više od dve godine proučavanjem zemljotresa, smatra da nas u narednim danima očekuje još ovakvih slučajeva. Naročito u martu mesecu, objasnio je i zašto. Naveo je i koje su najkritičnije tačke u Srbiji.
"Jače zemljotrese možemo da očekujemo od marta, tada su česti potresi od 5 stepeni Rihterove skale. Proleće može da bude veoma problematično. Najkritičnije tačke su Kopaonik i centralna Srbija", kaže Ivan Ristić.
Prema njegovim rečima, najvažnije je ostati smiren i ne paničiti ukoliko zaista dođe do snažnog zemljotresa. Objasnio je šta tačno treba raditi.
"Prva stvar, kad se desi zemljotres on će trajati do minut, mi tada zbog panike ne možemo mnogo da uradimo. Potrebno je da budemo pribrani, da okupimo ukućane i da se nekako sklonimo", dodaje Ristić.
Naredni korak je određivanje da li se nalazimo u epicentru ili ne. Objasnio je i kako se to radi.
"Kada prođe zemljotres, taj prvi udar, potrebno je da odredimo da li smo u epicentru ili van njega. To se određuje jednostavno, u epicentru strujanja su vertikalna, osećaj je kao turbulencija u avionu. Dakle, luster tada poskakuje, vi gubite tlo pod nogama, takav je neki osećaj i teško se krećete. Gotovo je nemoguće da se krećete pri jakim zemljotresima, odnosno u epicentru.
U Turskoj je napravljena greška upravo iz tog razloga. Ljudi su pomislili da kada je prošao taj prvi potres, da se ništa nije desilo i da su sada bezbedni, a onda kada je naišao drugi, treći zemljotres, onda se sve srušilo. Posle prvog potresa, kada ste u epicentru, svaki sledeći je poguban", ističe Ristić.
Pojasnio je i kako izgledaju potresi onima koji se NE nalaze u epicentru ili u njegovoj blizini. Objasnio je i šta raditi nakon završenog potresa u mestu gde nije epicentar.
"Ko nije u epicentru to može da odredi tako što će luster da se ljulja levo, desno, a kretanje će biti otežano. Kada se završi zemljotres, ko nije u epicentru može, a i ne mora da napusti objekat u kom se nalazi jer je manja šansa da može da dođe do urušavanja", navodi Ristić.
Za kraj je rekao šta nas čeka u narednim danima u regionu kao i na celom Balkanu. Svi strahuju od novih zemljotresa.
"Zbog ovih dešavanja, što je bilo više zemljotresa baš na Balkanskom poluostrvu, moramo da pratimo jer je situacija sada pomalo zabrinjavajuća", zaključio je meteorolog Ivan Ristić.
Seizmolog Slavica Radovanović tvrdi da Rumuniju tek očekuje jak zemljotres u narednom periodu. Zemljotres koji je pogodio Rumuniju danas oko 16 časova imao je magnitudu 4,7 stepena po Rihterovoj skali i osetio se u većem delu Srbije.
(MONDO/Informer)
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!
Vasilije Micić precrtan u NBA! Novi trener ga odmah otpisao, spakovani koferi za Evropu