Možda i ne, jer ih nema mnogo. A koliko njih znate koji se zaista pridržavaju načela izbalansirane ishrane? Veliko istraživanje koje je sproveo Nestlé obuhvatilo je gotovo 16.000 građana starosti između 16 i 64 godina u 15 zemalja širom sveta i ukazalo je na veliki jaz između želja i realnosti kada je reč o ovoj temi. Iako 93 odsto ispitanika teži izbalansiranoj ishrani koja je jedan od osnovnih preduslova zdravlja, svega 9 odsto njih se zaista i zdravo hrani.

Najbolje su se pokazali stanovnici Indije i Filipina, zbog činjenice da je u njihovoj ishrani tradicionalno zastupljeno mnogo biljne hrane i svežih namirnica. Na dnu tabele su Francuzi – svega 5 odsto anketiranih se uvek pridržava 9 načela pravilne ishrane (unose proteine, dosta voća, povrća i vlakana, piju dovoljno vode, ograničavaju unos soli, šećera i masti i sl.).

Prema „blažoj“ definiciji pravilne ishrane, kada se saberu i odgovori onih koji se često pridržavaju 9 osnovnih principa, za samo 45 odsto globalne populacije se može reći da se hrani pravilno. Slatkiši, preslana jela i previše crvenog mesa neki su od najčešćih „prekršaja“, pokazalo je Nestlé istraživanje sprovedeno u maju prošle godine.

Kome se potrošači najčešće okreću za podršku i pomoć?

Najveći broj ispitanika odgovara da su to velike prehrambene kompanije, zatim vladine institucije, pa tek onda škole. Čak 87 odsto anketiranih kaže da bi bili motivisaniji kada bi im proizvođači hrane uklonili deo prepreka koje stoje na putu ka boljoj ishrani. Većina bi volela da im oni predstave inspirativne recepte, ponude jeftinije zdrave opcije i pomognu da takvu hranu lakše pronađu. Takođe bi im pomogle aplikacije za planiranje obroka, praćenje ciljeva i prevazilaženje loših navika.

ZdravoKlopajmo tanjir, koji su razvili Nestlé nutricionisti kao pomoć roditeljima da mališanima kroz ishranu obezbede sve što je potrebno za pravilan razvoj, pruža upravo to.

foto 2_Nestle_ZdravoKlopajmo tanjir.jpg
Promo 

 „Rezultati ovog istraživanja, koje je obuhvatilo građane od 16 do 64 godine, nimalo ne ohrabruju, jer su odrasli ti koji moraju dati dobar primer deci i postaviti dobre temelje u najranijem dobu. Da bismo im u tome pomogli, osmislili smo ZdravoKlopajmo tanjir, digitalni grafikon koji pokazuje koje su namirnice i u kojim količinama potrebne u dečjem uzrastu. A neke osnove mogu da primenjuju i odrasli. Na polovinu tanjira stavite povrće, na četvrtinu meso i ostale proteine, a na preostalu četvrtinu žitarice. Mame i tate, bake, deke, budete uporni i istrajni, dajte dobar primer i deca će vam biti zahvalna kada odrastu,“ poručuje Koraljka Novina Brkić, regionalna nutricionistkinja kompanije Nestlé Adriatic.

Na mlade utiču vršnjaci, stariji lakše podležu iskušenjima

Istraživanje je pokazalo da mlade najviše ometaju loše navike i negativan uticaj vršnjaka, a ljude srednjeg doba nedostatak novca i vremena. Starije generacije imaju više vremena i iskustva u kuhinji, ali ih ograničava budžet i lakše podležu iskušenjima.

U razvijenim zemljama sklonost uživanju i ugađanju sebi su najveće prepreka pravilnoj ishrani, a u zemljama razvoju – dostupnost. Manjak vremena problem je koji se javlja širom planete.

Primetan je i jaz između percepcije i stvarnog poznavanja principa pravilne ishrane. Samo 12 odsto anketiranih priznaje da ne zna dovoljno o ovoj temi, ali su svi precenili ispravnost svojih navika.

Zato je važno učiti od malih nogu šta je izbalansirana ishrana i zašto je ona važna.

Kompanija Nestlé već 11 godina pruža podršku roditeljima i društvu u širenju znanja o pravilnoj ishrani i važnosti bavljenja sportom kroz program ZdravoRastimo, koji sprovodi u saradnji sa školama iz cele Srbije i kroz koji je do sada prošlo više od 120.000 dece. Upravo u okviru ove inicijative nastao je ZdravoKlopajmo tanjir zdrave ishrane, a kao inspiraciju porodicama za pripremu zdravih obroka Nestlé je pripremio ZdravoKlopajmo kuvar koji svako od nas može besplatno sačuvati i koristiti kao svojevrsni vodič za zdravu ishranu.