• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Još jedno hapšenje u akciji "Kraba"

U nastavku akcije "Kraba" pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) danas su lišili slobode produkt-menadžera farmaceutske kompanije "Astra" Anu Matović.

Matovićeva je osumnjičena da je izvršila krivicno delo primanje mita pomaganjem, izjavio je Tanjugu zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i napomenuo da joj je određeno policijsko zadržavanje od 48 sati.

Kako je navedeno u saopštenja MUP-a, Matovićeva je sačinjavala lažnu dokumentaciju na osnovu koje je isplaćivan novac doktorima Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije koji su juče uhapšeni i tako im pomogla u izvršenju krivičnog dela primanje mita.

Ministar je izjavio ranije danas da je u toku istraga u još nekim od farmaceutskih kuća u vezi podmićivanja lekara sa Instituta za onkologiju.

Dačić je precizirao da je akcija "Kraba" u toku i da se istraga nastavlja, navodeći da ne može da da više detalja o nalazima policije.

On je rekao i da su policije nekoliko stranih država kontaktirale srpske kolege povodom istrage u farmaceutskim kućama, dodajući da se radi o međusobnoj razmeni podataka u vezi s podmićivanjem zdravstenih radnika.

Policija je juče uhapsila direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Nenada Borojevića i još šest osoba, zbog sumnje da su izvršili krivično delo primanja i davanja mita u iznosu od oko milion evra.



Ministar Dačić je rekao da policija, u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom za organizovani kriminal, proverava i da li su neki lekovi, radi veće prodaje, prepisivani u većoj meri nego što je potrebno, odnosno da li su im proširivane indikacije.

Prema njegovim rečima, proveravaju se i sumnje da li je bilo eventualnih zloupotreba u prepisivanju povećanih doza lekova, kao i o širenju spektra primene medikamenata.

Dačić je rekao da postoje sumnje da su u pojedinim farmaceutskim kućama postojali fondovi namenjeni lekarima kako bi prepisivali određene lekove.

On je naveo da je policija do određenih podataka u akciji "Kraba", koja je trajala 14 meseci, došla putem elektronskog nadzora telefonskih razgovora, dodajući da će sve što se tu čulo biti dodatno provereno.

"Treba proveriti i elektronske komunikacije", naglasio je Dačić i istakao da su svi osumnjičeni, koji su u policijskom pritvoru, nevini dok istraga i sud ne dokažu da su krivi.

Ministar unutrašnjih poslova je ukazao da osumnjičenima uskoro ističe policijski pritvor i da će potom biti predati u nadležnost istražnog sudije.

Policija je juče uhapsila direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Nenada Borojevića i još šest osoba zbog sumnje da su izvršili krivično delo primanja i davanja mita.

Osim Borojevića, uhapšeni su i načelnik Odeljenja pedijatrije na Institutu za onkologiju i radiologiju Zoran Bekić, načelnica apoteke tog instituta Ivana Popović, zamenik direktora Instituta Zoran Tomašević, direktora Preduzeća "Roš" iz Beograda Vojislav Petrović, direktor Onkološkog sektora preduzeća "Farma svis" Andrej Soretić i menadžer preduzeća "Astra zeneka" iz Beograda Predrag Marinković.

Osumnjičeni Borojević, Bekić, Tomašević i Popovićeva su, u periodu od marta 2007. godine do kraja 2009. godine, primili novac u iznosu većem od 80 miliona dinara i 150.000 evra.

Farma Svis "spremna na saradnju"

Farmaceutska kompanija Farma Svis saopštila je danas da je u potpunosti spremna da sarađuje sa vlastima Srbije i pomogne im u istrazi, koja se vodi protiv Andreje Soretića, rukovodioca Službe onkologije Farma Svis u Srbiji.

U ovom trenutku, kako se navodi u saopštenju, kompanija nema informacije o detaljima istrage koja je pokrenuta protiv Soretića.

Farma Svis SA, kao i Farma Svis Srbija, je kompanija koja u potpunosti posluje u skladu sa principima etike.

Međunarodnim kodeksom ponašanja u farmaceutskoj industriji, lokalnim zakonodavstvom i internim Standardnim operativnim procedurama.

Kompanija će "nastaviti da svim internim i eksternim akcionarima redovno saopštava sve nove informacije do kojih dođe u vezi sa Soretićem", navodi se u saopštenju.

Ministarstvo proverava Institut za onkologiju

Ministarstvo zdravlja pokrenulo je danas inspekcijski nadzor i vanrednu proveru kvaliteta stručnog rada u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, rečeno je agenciji Beta u tom ministartvu.

Kako je rečeno, narednih dana se očekuje izveštaj nadzornika o radu tog instituta.

U vezi sa procedurom stavljanja citostatika na liste lekova koje finansira Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RŽO) u Ministarstvu je navedeno da to predlaže Republička stručna komisija za citotoksične lekove, koja ima 16 članova iz različitih zdravstvenih ustanova iz Beograda, Niša, Novog Sada i Kragujevca.

Ta komisija, čiji je član jedan od uhapšenih, zamenik direktora Instituta za onkologiju Zoran Tomašević, razmatra proširenje indikacionog područja za primenu citostatičkih lekova i predlaže Centralnoj komisiji za lekova RZZO-a na dalje razmatranje.

Predsednica te komisije, koja ima 16 članova, jeste državna sekretarka Ministarstva zdravlja Nevena Karanović, a među članovima je i bivša gradska sekretarka za zdravstvo Dragana Jovanović, kao i direktor Kliničko-bolničkog centra Bežanijski kosa Vladimir Kovčin.

U Ministarstvu napominju da svaka zdravstvena ustanova ima organe upravljanja - direktora, Upravni i nadzorni odbor, koji su odgovorni za zakonitost rada te ustanove.

Zadatak komisije je da prati sprovođenje i evaluira rezultate odluke o standardima primene tih lekova na posebnom režimu, zatim da priprema i predlaže njihovu primenu i razmatra i predlaže Centralnoj komisiji za lekove stavljanje na listu lekova u onkologiji i hematologiji, a pre svega citostatika.

U saopštenju Instituta za onkologiju se navodi o tom slučaju ni Ministarstvo zdravlja ni predsednik Upravnog odbora Instituta juče nisu bili u mogućnosti da kažu nešto više.

Direktora, dva lekara i farmaceuta iz Instituta za onklogiju i radiologiju Srbije u Institutu doživljavaju kao "osobe koje su po osnovu svoje funkcije i stručnog i profesionalnog angažovanja, više godina učestvovali u uspešnom stvaranju i reprezentovanju visokog nivoa onkologije u institutu, u Srbiji i inostranstvu, što je potvrđeno od strane brojnih autoriteta izvan naše ustanove i Srbije", navedeno je u saopštenju.

"Povodom navedenih razloga za privođenje, smatramo da niko svojom funkcijom i položajem u zdravstvenom sistemu ne može biti izuzet od preispitivanja regularnosti svoga rada i stoga apelujemo da u interesu dalje istrage u ovom trenutku svako obavlja svoj deo posla, a pravosuđu treba da prepustimo da objektivno i efikasno sagleda i procesuira započeti postupak".

Svi zaposleni u Institutu, navedeno je u saopštenju, uložiće maksimalan napor da i dalje na najbolji mogući način svojim radom obezbede sve potrebne uslove za lečenje pacijenata u skladu sa važećim standardima i protokolima.

Stručni savet Instituta sugerisaće nadležnima u Ministarstvu zdravlja sprovođenje hitne vanredne provere kvaliteta stručnog rada Klinike za medikalnu onkologiju i Službe pedijatrijske onkologije da bi sve dileme bile rešene argumentovano i na najbolji način, navodi se u saopštenju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image