• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ulemek i Marković premešteni u Zabelu

Milorad Ulemek Legija i Radomir Marković premešteni su rano jutros iz Okružnog zatvora Beogradu u Kazneno popravni zavod Zabela u Požarevcu gde će služiti kaznu zatvora, kazao je direktor Uprave za izvrsenje krivičnih sankcija Milan Obradović.

"Ulemek je premešten u posebno odeljenje Zabele, a Marković u sedmi paviljon"", kazao je ispred Okružnog zatvora (Centralni zatvor) novinarima Obradović.

On je dodao da je Ulemeka i Markovića po prijemu pregledao lekar i da su potom dvojica osuđenika smeštena u prostorije gde će izdržavati kaznu.



Markovića i Ulemeka u Zabelu su u ranim jutarsnjim satima prebacili pripadnici Službe obezbeđenja Uprave za izvršenje krivičnih sankcija uz pomoć Žamradmerije MUP-a Srbije.

Rešenje o njihovom prebacivanju doneo je predsedenik Višeg suda u Beogradu Dragoljub Albijanić.

Nekadašnji komandant rasformirane Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek pravosnažno je osuđen na 40 godina zatvora za ubistvo premijera Zorana Đinđića.

Na iste zatvorske kazne osuđen je i za četvorstruko ubistvo na Ibarskoj magistrali 3. oktobra 1999. godine, ubistvo Ivana Stambolića avgusta 2000. godine i pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi, kao i za više ubistava koje je počinio zemunski klan.

Nekadašnji šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković osuđen je na 40 godina zatvora za četvorstruko ubistvo na Ibarskoj magistrali u kome su pri pokušaju atentata na Vuka Draškovića ubijeni funkcioneri SPO ubijeni su funkconeri SPO Veselin Bošković, Zvonko Osmajlić, Dragan Vušurović i Vučko Rakočević.

Ulemek je, kako je to ranije najavio državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen, prvi stanovnik novog zatvora sa maksimalnim obezbeđenjem u Zabeli.

Prema navodima štampe, sudskom odlukom o premeštaju predviđeno je da Ulemek u posebnom odeljenju jednog od najbezbednijih zatvora u Srbiji ostane dve godine posle čega će sud preispitati da li ima razloga za njegovo zadržavanje na specijalnom režimu.

Posebno odeljenje Zabele opasano je visokim zidovima sa četiri osmatračnice i ima blindirana metalna vrata sa elektronskim komandama.

Osuđenici u Posebnom odeljenju Zabele imaju pravo na dva telefonska razgovora mesečno i dve posete bliskih srodnika - bračni partner, roditelji i deca - koje se snimaju audio i vizuelno. Sa bliskim srodnicima se mogu i dopisivati, dok je za ostale kontakte potrebna pisana saglasnost suda.

Sadržina svih pisama, izuzev sa braniocem, kontoroliše se i o prepriskama se vodi posebna evidencija.

Pod strogom kontrolom su i kontakti sa ljudima van zatvora, sa izuzetkom advokata čije se posete ne snimaju.

Posebno odeljenje ima kuhinju, kantinu, ambulantu i sobu za rekreaciju.

Zatvorenici u ćeliji mogu da imaju televizor, radio, muziku i sva elektronska sredstva, uključujući i računar bez mogućnosti izlaska na Internet.

Svetla u ćelijama se gase u 22 č asa i spavanje traje do šest ujutru.

Zgrada specijalnog zatvora smeštena je tik uz sedmi paviljon, u koji je prebačen Rade Marković, gde kazne izdržavaju osuđeni za najteža krivična dela, a od kojih će se neki uskoro naći i u novom delu zatvora, u kome važe posebna pravila.

Zgrada ima dva sprata sa po dva krila, koje deli kontrolna soba, i ukupno 60 ćelija sa video nadzorom.

Svaka ćelija je od po 10 kvadrata, ima tuš kabinu, ormarić, sto, stolicu, lavabo iznad koga se nalazi ogledalo, krevet, radijator, čučavac, dve utičnice i priključak za televizor.

Iznad duplih metalnih vrata u samoj ćeliji nalazi se kamera za video nadzor.

Prema pravilima o kućnom redu, zatvorenici ustaju u šest ujutru, a svetla se gase u 23.07, osim ukoliko ne izraze posebnu želju da gledaju neku emisiju na televiziji.

Svakoga dana zatvorenici imaće pravo na dva sata šetnje, dok će im posete najužih članova porodice biti omogućene jednom mesečno, u trajanju od sat vremena.

Ovaj zatvor, za razliku od svih drugih, neće imati takozvanu "ljubavnu sobu" i prilikom poseta zatvorenici neće moći da dođu u direktan fizički kontakt sa svojim posetiocima.

U sobi za posete zatvorenici će moći da pričaju sa posetiocima kroz pancirno staklo, putem interfona. U sobi za dnevni boravak nalazi se jedna telefonska govornica, a svi telefonski razgovori, izuzev sa braniocem, biće snimani.

Dvorište, od oko 100 kvadratnih metara, sastoji se od dva odvojena boksa i natkriveno je čeličnom žicom, a opasuje ga betonski zid.

U posebnom odeljenju nalaze se i ambulanta, kuhinja i soba za rekreaciju.

Za upućivanje osuđenika u Posebno odeljenje potrebno da postoje posebne okolnosti koje ukazuju da će sam ili preko nekog drugog lica, nastaviti da usmerava delatnost kriminalne grupe, uspostaviti saradnju sa drugom organizovanom kriminalnom grupom zbog nastavka kriminalne delatnosti ili da će organizovati sukob sa drugom kriminalnom grupom.

Na pooštreni režim izdržavanja kazne, shodno Zakonu, mogu biti upućeni i osuđeni za koje se proceni da bi mogli "preko drugog lica ugroziti sigurnost sudije, javnog tužioca ili drugog lica u krivičnom postupku koji je u toku ili je pravosnažno okončan, ili protiv drugog službenog lica koje je postupalo u pretkrivičnom postupku".

Na izdržavanje kazne u Posebno odeljenje požarevačkog "Zabele" mogu da budu poslati i organizator i pripadnik organizovane kriminalne grupe, kao i osuđeni za ratne zločine na kaznu od najmanje 10 godina, uz postojanje sumnje da će ugroziti sigurnost sudije i da će navoditi drugu osobu na izvršenje krivičnog dela.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image