Carinici su na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" sprečili pokušaj krijumčarenja u Srbiju sedam umetničkih slika čija će vrednost biti utvrđena nakon stručne procene, saopštila je Uprava carine.

Pronađeno je pet ulja na platnu i dva ulja na lesonitu poznatih autora Petra Lubarde, Milana Konjovića, Lize Križanić i Jefte Perića.

Putnik S.R. iz Zemuna, koji je u petak doputovao letom iz Kopenhagena je tvrdio da su sve slike njegove i da ih je pre nekoliko godina izneo iz zemlje, ali za tu tvrdnju nije imao nikakvih dokaza, navodi se u saopštenju.

Carinik primetio na kolicima za prtljag veliku kesu zaklonjenu sa dve putne torbe u kojoj je otkrio pet ulja na platnu i dva ulja na lesonitu.

Putnik je tvrdio da su slike njegovo vlasništvo i da ih je pre nekoliko godina izneo iz Srbije, ali za tu tvrdnju nije imao nikakvih dokaza.

U saopštenju carine se ističe da je za iznošenje umetničkih dela potrebno pribaviti posebnu potvrdu, koju S.R. nije posedovao.