Vrnjačka banja, Most ljubavi i zaključavanje katanca. Šta stoji iza tradicije za koju sve generacije znaju?
“Niti lepših ljudi, niti jače ljubavi” rečenica je koja je odzvanjala među meštanima Vrnjačke banje nekoliko godina pred početak Prvog svetskog rata. Učiteljici Nadi i srpskom oficiru Relji divila se cela varoš. Svakodnevno su se sastajli na jednom od mostova na Vrnjačkoj reci, a svoju veliku i iskrenu ljubav ovekovečili su veridbom.
Taman kada su svi bili sigurni da njihovoj sreći niko i ništa ne može da stane na put, Relja odlazi na front u Grčku da služi svom narodu, a Nada ostaje u Vrnjačkoj banji, čekajući svog verenika. Svakodnevno je odlazila na čuveni most, o kom je svojevremeno pisao i Njujork Tajms, sve dok nije dobila pismo zbog kojeg je Nada postala druga osoba. Relja joj je saopštio da se na Krfu zaljubio u Grkinju, a učiteljica Nada nije mogla da podnese raskid veridbe. I dalje je odlazila na most, ali su meštani primetili da se Nada razbolela. Od poletne devojke ostala je samo senka. Nada je odustala od borbe za životom i umrla je od velike tuge.
Tako je, pre više od sto godina, nastao običaj zaključavanja ljubavi u samom centru banje. Most ljubavi jedan je od 32 mostova u Vrnjačkoj banji. Devojke su na ogradi zaključavale katance, verujući da će na taj način sačuvati svoju ljubav večno. Ključeve katanca bacale su u reku i započele su najdužu tradiciju zaklinjanja na ljubav. Nastala u Srbiji, a proširila se po celom svetu! Zato ćete danas u Vrnjačkoj banji videti više mesta na kojima možete da kupite katanac, čak i sa ugraviranim imenima.
Ipak, kraljica banjskog turizma, od davnina je bila poznata i po svojim lekovitim svojstvima. Koristili su ih još stari Rimljani, a posetioci Vrnjačke banje više od 150 godina uživaju u svim pogodnostima uređenog banjskog kompleksa. Smeštena na valovitim predelima centralne Srbije, na obroncima Goča, Vrnjačka banja danas je jedna od najbolje organizovanih destinacija. I to nije bez razloga.
Najveće i najpoznatije banjsko lečilište u Srbiji može da se pohvali sa sedam termomineralnih izvora. Od tih sedam, četiri se koriste za banjske terapije: Topla voda, Snežnik, Jezero i Slatina. Topla voda je jedino mesto na planeti gde je temperatura vode ista kao i temperatura ljudskog tela, 36,50 C. U zdravstvenom centru Vrnjačke banje možete da obavite mnogobrojne dijagnostike, rehabilitaciju, lečenje, ali i da naučite sve o prevenciji bolesti.
Ipak, u Vrnjačku banju ne možete da dođete, a da neposredno ispod Trga republike ne primetite Narodnu biblioteku “Dr Dušan Radić”. Prevashodno je služila za čitanje dnevne štampe i raspravu o aktulenim temama iz sveta, a danas organizuje niz različitih dešavanja: književne večeri, promocije knjiga, predavanja i saradnju sa mnogim kulturnim organizacijama. Ovo mesto je savršeno za sve zaljubljenike u pisanu reč, koji dan žele da započnu jutarnjom kafom i dobrom knjigom.
Planina Goč jedna je od omiljenih izletničkih destinacija stanovnika, ali i gostiju Vrnjačke Banje. Poznata je po tome da na njoj raste preko 700 različitih biljnih vrsta, od koje su mnoge lekovite. Ako posetite Goč, nemoguće je da ćete odoleti bajkovitoj prirodi i mirisu borova, ali i najpopularnijem vidikovcu Krst sa kog se pruža očaravajući pogled.
Ovo je mesto na kom ćete ovekovičiti trenutak i stvoriti uspomenu zauvek. Napravimo mali predah i posvetimo se lepotama Srbije koje mogu da nam pruže nezaboravne doživljaje.
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)
"Ma ovde nema govora, skočio sam sa stolice kad sam video": Srpski sudija zgranut gledao kako kradu Zvezdu
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!